Newsletter

PROTEKTOR SA (37/2022) Rekomendacja Zarządu Spółki w sprawie podjęcia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki uchwały ws. emisji akcji serii G wraz z określeniem planowanych celów wykorzystania środków finansowych pochodzących z emisji akcji.

04.11.2022, 18:53aktualizacja: 04.11.2022, 18:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 37/2022

Zarząd PROTEKTOR S.A. z siedzibą w Lublinie, pod adresem: ul. Vetterów 24A-24B, 20-277 Lublin, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000033534, kapitał zakładowy 9 572 300,00 zł, NIP: 7120102959 ("Spółka"), niniejszym informuje, że w dniu 4 listopada 2022 r. podjął uchwałę w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zarekomendowania Nadzwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki podjęcia uchwały ws. emisji akcji serii G oraz określenia celów wykorzystania środków finansowych pochodzących z emisji akcji ("Uchwała").

Na mocy Uchwały, Zarząd zarekomendował Nadzwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych akcji zwykłych na okaziciela serii G z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, dematerializacji oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji serii G i praw do akcji serii G do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz zmiany Statutu Spółki ("Uchwała Emisyjna").4

Jako cel wykorzystania środków finansowych pozyskanych z emisji akcji serii G oraz uzasadnienie przedłożenia projektu Uchwały Emisyjnej Zarząd wskazuje:

1. konieczność przyśpieszenia działań związanych z reorganizacją zasobów produkcyjnych Grupy w celu poprawy bezpieczeństwa łańcucha dostaw zarówno w perspektywie długo- jak i krótkookresowej, w szczególności poprzez duplikację oprzyrządowania produkcyjnego znajdującego się w fabryce Rida zlokalizowanej w Naddniestrzu (Mołdawia);

Duplikacja ma na celu uzyskanie możliwości rozpoczęcia produkcji obuwia aktualnie realizowanego w zakładzie Rida w innym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w bezpiecznym regionie. Czas trwania procesu duplikacji oprzyrządowania to w przybliżeniu okres ok. 12 miesięcy. W ocenie Zarządu procesu ten powinien zostać rozpoczęty możliwie szybko z uwagi na nieprzewidywalne zdarzenia związane z toczącą się wojną na Ukrainie. Nieprzewidywalność sytuacji wojennej może w skrajnym przypadku doprowadzić do czasowego zablokowania lub całkowitego zatrzymania możliwości produkcji oraz przesyłania towarów do strefy EU.

2. przyśpieszenie optymalizacji dotychczasowej struktury produkcyjnej;

Po sprzedaży zakładu TerriPa, przyjęta przez Zarząd strategia zakładała skumulowanie produkcji w dwóch zakładach, których właścicielem jest Grupa Protektor (Rida - Mołdawia (Naddniestrze) oraz Lublin). Podejmowane działania, wraz z duplikacją oprzyrządowania produkcyjnego zlokalizowanego obecnie w zakładzie Rida, spowodują zwiększenie wolumenu produkcji w zakładzie zlokalizowanym w Lublinie, co w efekcie pozytywnie wpłynie na poprawę efektywności kosztowej zakładu poprzez rozwodnienie koszów stałych oraz ograniczenie niewykorzystanych mocy produkcyjnych. Jednakże w pierwszej fazie zmian konieczne jest przeznaczenie dodatkowych środków pieniężnych na zakup materiałów i oprzyrządowania niezbędnego do przeniesienia całego wolumenu produkcji z zakładu TerriPa do zakładu w Lublinie. Proces ten został rozpoczęty w Q1 2022.

3. osiągnięcie następujących korzyści związanych z wdrożeniem nowej architektury produkcji:

a) poprawa krótko- i długookresowego bezpieczeństwa łańcuch dostaw;

b) ograniczenie kosztów niewykorzystanych mocy produkcyjnych w zakładzie w Lublinie;

c) rozwodnienie kosztów stałych i w efekcie poprawa marży na produktach realizowanych w zakładzie w Lublinie;

d) wykorzystanie korzyści z prowadzenia działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - zakład w Lublinie zlokalizowany jest w SSE EURO-PARK Mielec;

e) ograniczenie kosztów transportu Mołdawia - Niemcy;

f) ograniczenie kosztów podatku obrotowego naliczanego w Naddniestrzu;

g) poprawa rotacji zapasów jako efekt przeniesienia produkcji z zakładu TerriPa do Lublina, tj.: (i) skrócenie cyklu rotacji materiałów do produkcji o ok. 2 tygodnie, (ii) skrócenie cyklu rotacji wyrobów gotowych o 1 tydzień oraz (iii) ograniczenie wartości produkcji w toku o ok. 1 tydzień.

Mając na uwadze różne możliwości, w tym produkcję zewnętrzną, w opinii Zarządu najlepszym z możliwych scenariuszy jest skoncentrowanie się na znaczącym zwiększeniu potencjału produkcyjnego zakładu w Lublinie, co w efekcie przełoży się na optymalizację kosztową oraz bezpieczeństwo łańcucha dostaw. W krótkim terminie będzie wymagało to dodatkowych nakładów, które zgodnie z wstępnymi szacunkami Zarządu zwrócą się na przestrzeni 3-4 lat.

Dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ na decyzję Zarządu o konieczności przyspieszenia działań związanych z nową architekturą produkcji są:

a) nieprzewidywalność sytuacji wojennej, szczególnie w świetle decyzji dotyczących mobilizacji rezerwistów w Rosji - niekorzystny rozwój sytuacji wojennej może mieć wpływ na zakłady produkcyjne w Naddniestrzu;

b) wzrost kosztów energii elektrycznej, gazu, paliw, co przekłada się na koszty transportu materiałów i wyrobów gotowych (odległość fabryk w Naddniestrzu);

c) niestabilność kursowa mająca wpływ na cenę kupowanych materiałów;

d) niestabilność łańcuchów dostaw skutkująca koniecznością w niektórych przypadkach zwiększenia stanów magazynowych materiałów w celu utrzymania ciągłości produkcji;

e) inflacja w Polsce i EU i jej przewidywania w kolejnych miesiącach;

f)przewidywane niekorzystne zachowanie się gospodarki Niemiec (największego rynku zbytu Spółki) w przypadku drastycznego ograniczenia dostaw gazu ziemnego.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2022, 18:53
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii