Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022” - warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+

17.11.2022, 11:49aktualizacja: 17.11.2022, 11:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Pokolenie 50+ może stanowić istotny czynnik na rynku pracy. Należy zatem tak zmienić przepisy i nastawienie pracodawców, a także samych osób po 50. roku życia, aby chętniej pracowały dłużej, a nie decydowały się na jak najszybsze odejście na emeryturę - to główne konkluzje raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia”, opublikowanego przez Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy.

Jak wynika z raportu, który został zaprezentowany w Centrum Prasowym PAP, przed Polską stoją trudne wyzwania demograficzne. Z prognozy liczby ludności podanej przez GUS wynika, że do 2050 roku ludność naszego kraju zmniejszy się o 4,5 mln. Grupa osób 60+ stanowić będzie 40 proc. społeczeństwa.

Raport „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia” wskazuje, jak pracodawcy powinni „zagospodarować” pracowników 50+, a także odpowiada na pytanie, jak skłonić osoby z tej grupy wiekowej do kontynuowania kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

„Pracownicy 50+ przez pracodawców są postrzegani jako osoby odznaczające się szacunkiem do pracy i miejsca zatrudnienia - stwierdziła Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Jak pokazuje nasze badanie, osoby te często rozpoczynały pracę po zakończeniu edukacji i nadal pracują w tym samym miejscu, a aż 67 proc. respondentów chce pozostać w tej samej firmie”.

Według raportu 39 proc. badanych deklaruje chęć kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 23 proc. jest zdecydowanych, że nie chce pracować po 60/65 urodzinach. 38 proc. Polaków wciąż jednak nie wie, czy podjęłoby pracę po przekroczeniu wieku emerytalnego. Zmiana podejścia do ewentualnego przedłużenia aktywności zawodowej to wyzwanie, które stoi przed wszystkimi: państwem, przedsiębiorcami, przyszłymi emerytami.

„Potrzebna jest właściwa prewencja, a także edukacja związana z tematyką wydłużania aktywności zawodowej; są one konieczne dla zapewnienia zdrowej i bezpiecznej pracy” - stwierdził Bartosz Gaca, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„Korzyści dłuższej pracy i zatrudniania osób 50+ są naprawdę duże, przekładają się bowiem nie tylko na zarządzanie sytuacją demograficzną, ale także - z perspektywy indywidualnej pracowników - na wyższą emeryturę” - wskazał dyrektor Gaca.

W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. Według statystyk ponad 94 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat i więcej. Co skłania pracowników do kontynuacji życia zawodowego na emeryturze? 32 proc. respondentów wskazało, że „zaoferowanie pracy z odpowiednim wynagrodzeniem”, a dla 30 proc. „zaoferowanie pracy na część etatu”.

„Ważnym elementem, który wpływa na decyzję o niekontynuowaniu pracy, są obowiązki rodzinne. Rezygnację z przedłużenia pracy powoduje również stan zdrowia. Warto podkreślić, że w wieku 50+ każda osoba ma średnio zdiagnozowane dwa schorzenia przewlekłe, a to może wpływać na efektywność i możliwości w pracy” - oceniła prof. Joanna Bugajska, kierownik Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym.

Niestety, nie zawsze pracodawcy stają na wysokości zadania. Aż 35 proc. badanych przyznało, że ich przełożeni (lub dział HR) „nie zrobili nic” w odpowiedzi na zgłoszone problemy zdrowotne.

„Niemal w każdej branży większość ocen ergonomii stanowiska przez pracowników była neutralna lub trudna do zweryfikowania” - wskazała Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics. „Konieczne jest komunikowanie zagrożeń wynikających ze złych warunków pracy, nieodpowiedniego stanowiska czy błędnej postawy przy biurku” - dodała ekspertka.

Optyka się na szczęście zmienia i coraz więcej firm stara się pomagać pracownikom. „W PW Krystian dbamy o ergonomiczne stanowiska pracy; dajemy możliwość wpływania na swoje miejsce pracy. Staramy się budować wśród pracowników świadomość bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków” - mówiła Anna Sikorska, dyrektor Działu Zasobów Ludzkich i Administracji HR/PW Krystian.

Na ważny element, czyli szkolenia, zwrócił z kolei uwagę Mariusz Uleński, Business Development Manager PPE Milwaukee Poland. „To, że pracodawcy są zobligowani do przeprowadzenia szkoleń wstępnych i okresowych, jest jasne - to reguluje prawo. Dobrą praktyką jest organizowanie w firmie szkoleń zewnętrznych. W naszej firmie tak właśnie robimy. To przestrzeń do zadawania pytań, ale także inspiracja, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpracowników” - dodał ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Podczas debaty poruszono również kwestię trudności - mimo wszystko - na rynku pracy, z jakimi spotykają się osoby 50+.

Zgodnie z raportem 6 proc. badanych doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek, 9 proc. było świadkiem takiego zachowania w stosunku do innych, a 10 proc. nie potrafiło na to pytanie odpowiedzieć.

„W Kodeksie pracy mowa jest o dyskryminacji bezpośredniej, ale także o dyskryminacji pośredniej” - wskazała Marta Bem, psycholog Głównego Inspektoratu Pracy w Państwowej Inspekcji Pracy. „Należy skupić się na popularyzacji wiedzy o tym, czym jest dyskryminacja, czym nie jest, co to jest dyskryminacja pośrednia, a bezpośrednia” - dodała.

Inny problem na rynku pracy wskazał natomiast Witold Polkowski, ekspert BHP Pracodawcy RP „Czy tylko pracodawcy są winni temu, że osoby starsze, w tym emeryci mają utrudniony dostęp do rynku pracy? Śmiem wątpić” - oświadczył. Jak wskazał, polski „system prawny, unijny niestety też, wprost wypiera osoby starsze z zatrudnienia”. Według Polkowskiego „chodzi o to, żeby system prawny był spójny”, a istotne jest również, żeby twórcy prawa „posłuchali głosu pracodawców”. Tylko dzięki wspólnym działaniom jest szansa na poprawienie dostępności do rynku pracy dla osób 50+.

„Pracownicy 50+ mogą wnieść do każdej organizacji bardzo wiele kompetencji, umiejętności i doświadczenia zarówno zawodowego, jak życiowego. I można zaobserwować pierwsze sygnały, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby 50+” - podsumowała Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, współtwórczyni raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.11.2022, 11:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ