Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji klimatycznej COP27 w egipskim Szarm-el Szejk (jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego). Komitet jest jednym z podmiotów delegacji Unii Europejskiej.
„Jesteśmy w transformacji od 30 lat, ale teraz cały świat przyspiesza, więc działania klimatyczne są bardzo ważne. Bardzo się cieszę, że możemy wymieniać się tutaj swoimi doświadczeniami. Ale też oczekuję od COP-u, że zapadną tu ważne decyzje klimatyczne, ponieważ mój region tego potrzebuje, potrzebuje tego Polska, potrzebuje tego Europa" – podkreślił Chełstowski.
Dodał, że trzeba zadbać o kolejne pokolenia, a bez ważnych zmian i ważnych deklaracji nie zapewnimy im dobrej przyszłości i życia w normalnym środowisku.
„Myślę, że ostatnie lata pokazują, że te zmiany klimatyczne są bardzo niekorzystne i nie możemy udawać, że nic się nie stało. Dlatego wierzę, że COP (…) doprowadzi do zmian. I cieszę się, że mogę reprezentować mój region, a jesteśmy największym regionem węglowym w Europie" – zaznaczył marszałek.
Samorządowiec wyraził nadzieję, że konkluzje szczytu w Szarm-el Szejk będą merytoryczne, będą miały realny wpływ na życie społeczeństw i że nie będzie obaw, aby podejmować trudne wyzwania.
Zdaniem Chełstowskiego, regionom i miastom powinno być przypisanych więcej kompetencji do tego, żeby wdrażać rozwiązania przeciwdziałające zmianom klimatycznym.
„To nie może być tylko kompetencja rządów centralnych, które często z przyczyn politycznych nie podejmują trudnych reform. To muszą być też zmiany regionalne, musimy mieć kompetencje, musimy mieć finansowanie. Z takim przekazem jako przedstawiciel Komitetu Regionów tutaj występuję i będę tego stanowiska mocno bronił" – powiedział.
Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyjęta w 1992 r., jest głównym międzynarodowym traktatem dotyczącym walki ze zmianami klimatu. UE i wszystkie jej państwa członkowskie należą do 197 państw – stron konwencji. Najwyższym organem decyzyjnym UNFCCC jest coroczna Konferencja Stron (COP). Gospodarzem 27. spotkania stron konwencji jest Egipt. Tegoroczna konferencja skupia się m.in. na postępie w zakresie uruchamiania środków mających pomóc krajom rozwijającym się w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
Zdaniem naukowców niedopuszczenie, by średnia temperatura na świecie wzrosła o więcej niż 1,5°C, to najlepszy sposób na ocalenie planety przed niebezpiecznymi skutkami zmiany klimatu. Obecnie jednak globalne temperatury stale rosną.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 17.11.2022, 16:48 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |