Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Geblewicz na COP27: kontakty między samorządami kluczowe w walce ze zmianami klimatu

17.11.2022, 17:14aktualizacja: 17.11.2022, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów
Komitet Regionów
Kontakty pomiędzy miastami i regionami powinny być intensyfikowane, jeżeli chcemy być skuteczni w walce ze zmianami klimatu – podkreślił na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji klimatycznej w Szarm-el Szejk (COP27) jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego. Komitet jest jednym z podmiotów delegacji Unii Europejskiej.

„Trzeba przyznać, że chyba wszyscy są nieco tym szczytem zawiedzeni, bo rzeczywiście brak konkluzji tych, które powinny być wypracowane na poziomie państw narodowych, sprowadza nas do takiego myślenia, że dzisiaj te kontakty pomiędzy miastami, pomiędzy regionami powinny być intensyfikowane, jeżeli chcemy być skuteczni w walce ze zmianami klimatu” - ocenił marszałek.

Jak podkreślił, na świecie mamy miasta i regiony „różnych prędkości”, jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu.

„Pamiętajmy, że de facto do miast i regionów prowadzi każda droga, czy większość dróg, jeżeli chodzi o osiąganie zielonych celów. Weźmiemy choćby kwestię efektywności energetycznej. Wiemy, że musimy zużywać mniej energii, a to władze lokalne, władze regionalne są odpowiedzialne w zasadzie za bardzo dużą część publicznej infrastruktury, którą należy ocieplić, zmodernizować, po to też, żeby być dobrym wzorcem dla mieszkańców” – zauważył Geblewicz.

Dodał, że jeżeli chcemy poprzez narzędzia finansowe skutecznie nakłaniać mieszkańców, żeby zachowywali się ekologicznie, to środki te muszą dystrybuować samorządy. Zdaniem marszałka, takie wnioski wpłyną m.in. z wdrażania programu Czyste Powietrze w Polsce.

„Kiedy próbowano go scentralizować, okazało się, że nie ma to zupełnie sensu, bo się urzędy centralne zapchały. Burmistrzowie małych miast, miasteczek, czasami gmin, muszą przekonywać ludzi do tego, żeby być bardziej ekologicznymi” – zaznaczył samorządowiec.

Zwrócił uwagę, że zarówno gospodarka ściekami, gospodarka odpadami a także kwestie związane z czysty powietrzem są w kompetencjach samorządów. Wskazał też na możliwości, jakie daje lokalnie wytwarzana energia.

„Dyskutujemy o tych wielkich rozwiązaniach, o tym, jak zastępować te tradycyjne elektrownie oparte na paliwach kopalnych - dzisiaj już wiemy, że nie o gaz, bo to droga donikąd - pewnie w jakiś sposób o atom, ale z drugiej strony staramy się coraz bardziej promować lokalne źródła energii” – powiedział Geblewicz.

„Mówimy tutaj o produkcji na naszych dachach, a więc każdy z nas może być dzisiaj producentem energii rozproszonej, ale (…) widzimy coraz więcej przykładów tzw. wiosek energetycznych, gdzie stawiając biogazownię, połączoną z wiatrakami w zasadzie miasta, miasteczka stają się niezależne energetycznie” – dodał.

Geblewicz zauważył, że z punktu widzenia Europy „jeszcze wiele przed nami, ale wiele doświadczeń już za nami”, natomiast na COP spotykają się państwa z całego świata, w których rządy bardzo często są zdystansowane do celów klimatycznych.

W ocenie marszałka, dzięki lokalnej i regionalnej dyplomacji można starać się wywierać presję na te rządy, „budując dobre przekłady, dobre partnerstwa pomiędzy miastami”.

„Głęboko wierzę, że tylko i wyłącznie, jeżeli chcemy być skuteczni na całym świecie, to na te wszystkie rządy, które dzisiaj nie decydują się na stawianie ambitnych celów klimatycznych trzeba wywierać presję od dwóch stron: od góry, a więc przez takie organizacje jak ONZ ale też od dołu, dzięki współpracy władz lokalnych i regionalnych, żeby budować świadome społeczeństwo, podnosić świadomość ekologiczną naszych mieszkańców” – powiedział.

Konferencja COP27 zgromadziła w Szarm-el Szejk strony Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Negocjacje mają zasadnicze znaczenie dla realizacji porozumienia paryskiego i utrzymania celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 °C.

Z Szarm-el Szejk Mateusz Kicka

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.11.2022, 17:14
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ