Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kongres 590: w obliczu zagrożenia region Trójmorza się konsoliduje

18.11.2022, 14:15aktualizacja: 18.11.2022, 14:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że państwa wschodniej flanki NATO wzmacniają swoje siły zbrojne, kupują nowoczesny sprzęt wojskowy, rozbudowują infrastrukturę militarną. O tym, w jaki sposób wojna w bezpośrednim sąsiedztwie krajów Inicjatywy Trójmorza przełoży się na ich wzajemne relacje mówili uczestnicy panelu pt. „Architektura bezpieczeństwa regionu Trójmorza” podczas Kongresu 590.

Z ambasadorem Polski przy ONZ, Krzysztofem Szczerskim rozmawiano zdalnie zaraz po debacie w Radzie Bezpieczeństwa dotyczącej incydentu w Przewodowie.

„Tragiczna sytuacja pokazała duży odruch solidarności i empatii w kierunku Polski oraz szerzej - w kierunku Europy Środkowej” – powiedział ambasador Szczerski. Podkreślił, że od większości krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa Polska otrzymała zapewnienia wsparcia, solidarności, w trudnym momencie. „Widać, że jakiekolwiek wydarzenie tego typu na terenie Polski, czyli na terenie Unii Europejskiej, będzie miało ogromne znaczenie dla całego świata” – dodał.

Ambasador dodał, że świat dostrzega, iż znaczenie Polski „jest dzisiaj kluczowe nie tylko w kwestii pomocy dla Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa całego regionu”. Przyznał, że jakiekolwiek naruszenie tego bezpieczeństwa: naszej granicy czy terytorium „nie odbędzie się bez ogromnego skutku dla całego świata”. Takie zapewnienie Polska otrzymała na forum ONZ.

Starszy analityk ds. polityki europejskiej w Margaret Thatcher Center for Freedom, Daniel Kochis także odniósł się do sytuacji na Ukrainie, ale w kontekście krajów regionu Trójmorza.

„Wojna przyspieszyła trendy, które dostrzegaliśmy już wcześniej, np. kraje Trójmorza zwiększają wydatki na uzbrojenie, zmieniają podejście do bezpieczeństwa oraz wskrzeszają więzi transatlantyckie, podpisując umowy wojskowe” – stwierdził Daniel Kochis. Według niego zmienia się geometria geopolityczna, a Wielka Brytania jest bardzo zainteresowana tym, co się dzieje w regionie. „Chcemy utrzymać obecne relacje w jak najlepszym stanie. Mieć pewność, że region Trójmorza rozwija się ekonomicznie i gospodarczo” - oświadczył współautor corocznego raportu „Index of U.S. Military Strength” wydawanego przez Heritage Foundation.

Z kolei David Stulik z czeskiego think tanku „European Values Center for Security Policy” podkreślił, że „ze strony czeskiej dalej będzie płynęła pomoc wojskowa, finansowa i materialna” dla Ukrainy. „Chciałbym podkreślić, że dochodzi do pewnych zmian definicji albo rozumienia tego czym jest Europa Środkowa – powiedział Stulik, współprzewodniczący Czesko-Ukraińskiego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. – W Czechach większość społeczeństwa dalej i zdecydowanie wspiera Ukrainę. Na przykład wzrasta zainteresowanie służbą wojskową. Tak samo jak w innych krajach, miliony idą na wydatki obronne” – dodał czeski gość Kongresu 590.

„Przed kilkoma laty, kiedy rozmawiałem z panem Szczerskim o idei Trójmorza chodziło o to, żeby zwiększać wolność ekonomiczną – przypomniał Anthony B. Kim, ekspert amerykańskiej Fundacji Heritage. – Teraz, gdy mamy rosyjską inwazję na Ukrainę, doceniamy wagę tej inicjatywy i oczywiście rolę Polski” – powiedział Kim.

Amerykański ekspert, współtwórca corocznego Indeksu Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage, specjalizujący się w zagadnieniach Inicjatywy Trójmorza oraz krajach Dalekiego Wschodu powiedział też, to co się dzieje wokół wojny to „wspólna droga w kierunku lepszej stabilności”. Kim zwrócił uwagę, że chodzi o bezpieczeństwo ekonomiczne, militarne, ale także energetyczne.

„Jest to czynnik bardzo ważny dla Stanów Zjednoczonych i również podkreślany przez kraje Trójmorza” – zaznaczył Anthony B. Kim.

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku, początkowo jako projekt ABC, od nazw mórz: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Jak wyjaśnił inicjator przedsięwzięcia, Krzysztof Szczerski „po raz pierwszy w naszej historii byliśmy mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie”.

„Stworzyliśmy architekturę współpracy regionalnej, zarówno w zakresie bezpieczeństwa – mówię o wschodniej flance NATO, jak i bezpieczeństwa energetycznego oraz gospodarczego. Region Trójmorze jest skonsolidowany dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Zaczęliśmy budować struktury, zacząć budować połączenia i powiązania. To jest wielkie osiągnięcie wszystkich państw regionu” – oświadczył Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2022, 14:15
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ