Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rozstrzygnięto konkurs REGIOSTARS 2022 na projekty z polityki spójności

18.11.2022, 16:00aktualizacja: 18.11.2022, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. KE
Fot. KE
Rewitalizacja Dolnego Miasta, historycznej dzielnicy Gdańska oraz program "Dobre Wsparcie" z Koszalina, znalazły się wśród 15 najciekawszych projektów 15-lecia konkursu REGIOSTARS, obejmującego obszar unijnej polityki spójności. Nagrody w edycji 2022 pojechały na Maltę, do Chorwacji i Hiszpanii.

Nagrody REGIOSTARS 2022, po zakończonym głosowaniu publicznym, wręczyła laureatom w Evorze w Portugalii komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Pierwszą nagrodę przyznano projektowi rekonstrukcji i odbudowy Cittadelli Gozo na Malcie. Projekt polegał na rekonstrukcji i odbudowie konstrukcji wewnętrznych murów starożytnej twierdzy. Teraz, dzięki nowemu centrum turystycznemu i lepszej dostępności, ten imponujący obiekt będzie mogła odwiedzić większa liczba turystów, co pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał.  

Drugie miejsce zajął projekt pilotażowy e-Szkoły. W jego ramach 151 szkołom podstawowym i średnim w Chorwacji zapewniono wyposażenie ICT i narzędzia edukacji cyfrowej. W efekcie 10 proc. szkół w kraju mogło podnieść swoje kompetencje w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Projekt obejmował stałe wsparcie i szkolenia dla nauczycieli i kadry kierowniczej, a kompleksowe podejście zapewniło długoterminowe wyniki.  
         
Trzecia nagroda przypadła projektowi PICSA Sustainable Construction Programme in Andalusia. Pomógł on w ożywieniu sektora budowlanego w Andaluzji w Hiszpanii poprzez zwiększenie oszczędności energii i wykorzystania energii odnawialnej w istniejących budynkach. Efektem jest także poprawa konkurencyjności lokalnych firm budowlanych oraz zmniejszenie ubóstwa energetycznego wśród rodzin o niskich dochodach. 
    
Z okazji 15-lecia konkursu spośród finalistów i laureatów poprzednich edycji wybrano 15 projektów. Grupa młodych dziennikarzy nakręciła na ich temat krótkie filmy dokumentalne, z których dowiadujemy się, jak rozwijały się te projekty od czasu nominacji do nagrody REGIOSTARS.

Wśród najlepszych projektów udokumentowano rewitalizację Dolnego Miasta w Gdańsku. Ten projekt, z 2016 roku, obejmował inwestycje w infrastrukturę i wzmacnianie więzi społecznej. Jak argumentuje KE, dzięki zaangażowaniu lokalnych mieszkańców od początku skupiono się na ich rzeczywistych potrzebach. Na opublikowanym na stronie https://regiostarsawards.eu/ filmiku można prześledzić jak "zła" gdańska dzielnica, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, zmieniła się nie do poznania. 

Drugim z wyróżnionych w ramach 15-lecia projektów jest, powstały w 2019 roku, "Dobre Wsparcie", opracowany przez dwoje młodych ludzi z Koszalina. Obejmuje innowacyjne partnerstwo, które zwiększa dostępność usług społecznościowych poprzez aplikacje peer-to-peer na urządzenia mobilne. Oferuje system lokalnych usług społecznych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w jednym miejscu za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji. 

Komisja Europejska organizuje konkurs REGIOSTARS od 2008 roku. Z czasem stał się on europejskim znakiem doskonałości dla projektów finansowanych ze środków UE w ramach polityki spójności, które charakteryzują się innowacyjnym i integracyjnym podejściem do rozwoju regionalnego. 

Co roku do udziału w konkursie zgłaszane są setki projektów w pięciu kategoriach. Każda edycja konkursu ma inny temat przewodni. Począwszy od 2023 roku kategorie będą powiązane z celami polityki w okresie programowania 2021–2027. Ponadto proces selekcji będzie przebiegał dwuetapowo. Wybrani w głosowaniu powszechnym finaliści z każdej kategorii zaprezentują swoje projekty jury na ostatnim etapie konkursu, podczas Europejskiego Tygodnia Regionów. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2022, 16:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ