Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), operatora programu WorldSkills w Polsce, i jednocześnie instytucji nadzorującej organizację SkillsPoland, wskazał, że we wrześniu 2023 r. w tym samym miejscu zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy Umiejętności Branżowych: EuroSkills 2023.
„SkillsPoland 2022 były eliminacjami krajowymi, w których wyłoniliśmy reprezentację Polski na EuroSkills 2023, a równocześnie próbą generalną przed zawodami europejskimi, w których rywalizować będzie 600 zawodników w ponad 40 konkurencjach, a do hali Amber Expo w Gdańsku dotrze nawet 100 tys. kibiców z całej Europy” – podkreślił Dawid Solak i dodał, że w organizacji zawodów na poziomie krajowym największym wyzwaniem jest budowa ekosystemu łączącego branżę edukacyjną z przemysłem i biznesem.
„Żadna instytucja w Polsce nie byłaby w stanie samodzielnie zorganizować praktycznych zawodów w kilkudziesięciu różnorodnych konkurencjach. Dlatego wspiera nas w tym niemal 70 partnerów biznesowych - przedsiębiorców, których przekonaliśmy, że warto angażować się w rozwój edukacji branżowej w naszym kraju” – zaznaczył przedstawiciel FRSE.
W opinii Marcina Berty z firmy DMG MORI Polska Sp. z o.o., eksperta w konkurencji Frezowanie CNC, SkillsPoland to integracja przemysłu i ludzi młodych, a organizacja zawodów branżowych tej rangi pozwala firmom znaleźć przyszłych, wybitnie uzdolnionych, pracowników.
„Możemy ich wypromować, pokazać im świat produkcji przemysłowej, a później zatrudnić w firmach, które odnoszą sukcesy na rynku - wskazywał Marcin Berta. - Nasz pierwszy zawodnik, Patryk Rudź, jest najlepszym przykładem takiej historii uwieńczonej sukcesem. Był jeszcze studentem, gdy zapisał się na pierwsze zawody WorldSkills w Polsce. Pojechaliśmy z nim do Kazania na WorldSkills, a potem do Grazu na EuroSkills. Tam konkurował, zdobył wiedzę, zdobył pierwsze sukcesy dla Polski, po czym stał się naszym pracownikiem” – mówił.
„Pierwszym zawodnikiem, który odniósł ogromny sukces był Maciej Pisarek. W 2018 r. wystartował w konkurencji >>gotowanie<< najpierw na EuroSkills w Budapeszcie, gdzie zdobył medal doskonałości, a w następnym roku na WorldSkills w Kazaniu osiągnął wicemistrzostwo świata. Na obecną chwilę to nasz największy sukces, ale mamy też sporo medali doskonałości oraz brązowych medali na koncie WorldSkills Poland” - informował Paweł Salamon, Team Lider WorldSkills i opiekun polskiej reprezentacji na zawodach międzynarodowych.
Marcin Berta i Paweł Salamon opowiedzieli także o początkach programu WorldSkills w Polsce.
„Wszystko zaczęło się w 2017 r., gdy polecieliśmy razem z Izabelą Laskowską z FRSE do Abu Dhabi, by obserwować zawody WorldSkills. Opracowaliśmy tam praktycznie całą strategię dla polskiej drużyny z zamiarem wysłania reprezentacji na zawody międzynarodowe - powiedział Marcin Berta.
Paweł Salamon dodał, że wyjazdowi towarzyszyły ogromne emocje. - To było wyzwanie, żeby pokazać młodym ludziom w Polsce, że robimy coś ciekawego, co jest związane z praktyką zawodową, z przemysłem i z ich umiejętnościami” – zaznaczył.
Przypomniał też, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem EuroSkills 2023 w Gdańsku. Polska kadra będzie liczyła 36 zawodników i tylu samo ekspertów.
„Chcemy wystawić tam najsilniejszy zespół, nad którym już teraz pracujemy. Najbliższe dziewięć miesięcy będą wypełnione intensywną pracą z ekspertami, trenerami, a nawet psychologami” – podkreślił Paweł Salamon.
Zawody SkillsPoland 2022 odbyły się w dniach 23-25 listopada 2022 r. w Gdańsku.
Lista zwycięzców we wszystkich kategoriach konkursowych znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/znamy-zwyciezcow-skillspoland-2022
Na temat SkillsPoland 2022 i programu WorldSkills w Polsce można przeczytać na stronie: https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022/
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.11.2022, 12:35 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu