Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Współpraca w zakresie obronności w niepewnych czasach. II edycja Włosko-Polskiego Forum Lotniczego

08.12.2022, 10:06aktualizacja: 08.12.2022, 10:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro prasowe 2nd Italian-Polish Aerospace Forum (1)
Biuro prasowe 2nd Italian-Polish Aerospace Forum (1)
We wtorek, 6 grudnia w ramach II edycji Włosko-Polskiego Forum Lotniczego debatowano o współpracy obu państw w sektorze lotniczym, korzyściach jakie taka współpraca może przynieść polskiej gospodarce oraz bezpieczeństwu. Wojna w Ukrainie zachwiała nie tylko światowym bezpieczeństwem, ale również sektorem gospodarczym wielu państw. Polska sąsiadując z krajem pogrążonym w wojnie potrzebuje wzmocnienia sektora lotniczego i wsparcia państw, które mogą go udzielić.

Utrzymanie silnego sektora lotniczego to dziś dla wielu krajów wyzwanie, a jednocześnie czynnik, bez którego dobrobyt gospodarczy, łatwość podróżowania i dziesiątki ratujących życie innowacji byłyby niemożliwe. Co więcej, lotnictwo przyczynia się do przeciwdziałania globalnym zagrożeniom militarnym. Włochy są państwem bardzo dobrze rozwiniętym pod tym względem, a współpraca z Polską może przełożyć się nie tylko na zacieśnienie relacji między tymi dwoma państwami, ale również przynieść korzyści dla całej Europy.

Forum zostało zorganizowane przez Ambasadę Włoch w Warszawie i ITA-Italian Trade Agency we współpracy z Włoską Izbą Przemysłowo-Handlową w Polsce.

„Przez ostatnie dwa lata nie mogliśmy spotkać się stacjonarnie. Wracamy do tego trybu i zderzamy się z sytuacją szczególną – wojną w Ukrainie. Konflikt za polską granicą zmienił podejście do tematu bezpieczeństwa. Przemysł również został zachwiany i musimy zacząć patrzeć na ten obszar nie tylko z punktu widzenia użytku cywilnego, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony. Jesteśmy tu dziś, aby dyskutować, szukać rozwiązań i wyciągać pozytywne wnioski z naszej polsko-włoskiej współpracy” – podkreślała Laura Ranalli, Chargé d'affaires a.i. Ambasady Włoch.

Wtorkowe wydarzenie obejmowało dwa bloki dyskusyjne. W pierwszym z nich paneliści rozmawiali o międzynarodowej współpracy przemysłowej w kontekście programów lotniczych oraz kosmicznych, skupiając się na projektach sektora obronnego. Podczas panelu rozmówcy poruszyli temat nowych kontraktów na śmigłowce i sprawnej współpracy w tym procesie. Omówiono również sposoby szybkiego oraz efektywnego transferu technologii, jak również tworzenia trwałych relacji gospodarczych między Polską a Włochami.

„ITA jest agencją rządu włoskiego, Sekcją Promocji Handlu Ambasady Włoskiej w Warszawie, która przede wszystkim skupia się na promocji firm włoskich zagranicą, Made in Italy oraz pozyskiwaniu nowych inwestycji we Włoszech. Stale wspieramy branżę lotniczą i kosmiczną. Włochy są pierwszym partnerem Polski w tej branży spośród krajów UE zarówno w zakresie importu, jak i eksportu, a także drugim partnerem w skali globalnej po Stanach Zjednoczonych. Włoska branża lotniczo-kosmiczna jest w stanie zagwarantować wysoki standard technologiczny oraz jakościowy. I aktualnie ich działalność rozwojowa jest skoncentrowana na cyfryzacji, zrównoważonym rozwoju oraz >>space-economy<<, które wymagają ciągłych inwestycji w zakresie badań i innowacji. Z tego powodu włoskie firmy są otwarte na międzynarodową współpracę, zwłaszcza z polskimi firmami” – mówił Paolo Lemma, dyrektor ITA-Italian Trade Agency w Warszawie.

W drugiej części skupiono się na innowacyjnych rozwiązaniach i programach nowej generacji. Prelegenci omówili te zagadnienia na przykładach obecnie realizowanych projektów, takich jak Future Combat Air Systems, UAV, Tempest i wielu innych nowych systemach satelitarnych, prezentując płynące z nich korzyści. Zwrócono uwagę na przyszłość Polski i wzmocnienie jej sektora lotniczego za sprawą innowacyjnych rozwiązań. Podkreślano, że rozwój nowych technologii to także podstawa utrzymywania przewagi militarnej nad przeciwnikiem.

„Aerospace Forum prezentuje nadzwyczajny poziom, który spełnia trzy zadania: wspiera, pomaga i rozwija. Włoska Izba Handlowa jest w Polsce domem włoskich przedsiębiorstw. Ważne, aby budować relacje i tworzyć wymiany między krajami, ale to wymaga pracy, która przyniesie wymierne zyski dla obu stron – zauważył Piero Cannas, prezydent Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Wojna w Ukrainie stała się realnym powodem do stawiania czoła zagrożeniom i wyzwaniom, które dotyczą rosnącej militaryzacji kosmosu. Dziś już inaczej postrzega się dominację w przestrzeni powietrznej. Współpraca z państwem włoskim i korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych jest szansą dla Polski na ożywienie sektora lotniczego oraz trwałe zabezpieczenie zarówno militarne, jak i gospodarcze.

Źródło informacji: Biuro prasowe 2nd Italian-Polish Aerospace Forum

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.12.2022, 10:06
Źródło informacji Biuro prasowe 2nd Italian-Polish Aerospace Forum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ