Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Należy zaznaczyć, że mediacje w szkole to działania, które Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmuje od 2016 roku razem z Samorządem Wielkopolskich Radców Prawnych, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty i Prezesem Sądu Okręgowego w Poznaniu. Efekty tego porozumienia widoczne są już w wielu wielkopolskich szkołach, w których ta metoda jest coraz bardziej popularyzowana.
W konwencie regionalnym w Pile wzięli udział przedstawiciele środowisk najbardziej zainteresowani efektywną komunikacją z dziećmi i młodzieżą i poprawą z nimi relacji: przedstawiciele samorządów terytorialnych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele grona pedagogicznego, przedstawiciele rad rodziców oraz samorządów uczniowskich. Prelegentami byli specjaliści w tej dziedzinie, którzy na co dzień w swojej pracy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą i zajmują się mediacjami.
Symulację sztuki mediacji przedstawiła Jolanta Kucharzak – główny specjalista ds. Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Województwa Wielkopolskiego, Ekspert Zespołu Rzecznika Praw Dziecka ds. standardów mediacji rówieśniczej, szkolnej i oświatowej. Spotkanie miało fachowy charakter, tak aby słuchacze wynieśli z niego jak najwięcej profesjonalnej wiedzy.
- Największym dobrem i wartością mediacji jest umiejętność efektywnej rozmowy. Dzięki mediacji możliwe jest rozwiązywanie trudnych sytuacji wynikających z napięć i konfliktów w szkole. Dobra komunikacja przydaje się w różnych sferach życia, zarówno tych osobistych, społecznych, jak i przyszłych zawodowych – wyjaśnia Jolanta Kucharzak.
- Zdecydowaliśmy się na współorganizację tego konwentu, bo temat efektywnej komunikacji z dziećmi i młodzieżą jest obecnie niezwykle ważny. Pandemia w tym zakresie uczyniła duże szkody, zwłaszcza młodym ludziom, którzy zostali od siebie nagle odizolowani, a ich komunikacja przeniosła się do sieci internetowej. Minione wydarzenie było bardzo udane, już padły deklaracje, że odbędzie się kolejne – mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
Ze spotkania wynika jeden najważniejszy wniosek: mediacja wzbogaca stosowane metody wychowawcze, sprzyja budowaniu relacji pomiędzy uczniami, ich rodzicami, nauczycielami i innymi pracownikami placówek. Mediacja może stać się metodą przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, dlatego tak ważne jest posiadanie umiejętności w tym zakresie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.12.2022, 14:44 |
Źródło informacji | Powiat Pilski |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom