Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premiera animacji o Żołnierzach Wyklętych

22.12.2022, 14:56aktualizacja: 22.12.2022, 15:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kadr z filmu animowanego (1)
Kadr z filmu animowanego (1)
Podczas zeszłotygodniowego kongresu online, wieńczącego projekt edukacyjny „ZwyciężaMY – VictorioUS”, miała miejsce premiera trzech krótkometrażowych filmów animowanych o Żołnierzach Wyklętych. Animacje, które są skierowane do młodszych odbiorców, urzekają stroną wizualną oraz dbałością o realia historyczne.

Przez kilka ostatnich miesięcy trwały prace nad trzema krótkometrażowymi animacjami z wykorzystaniem techniki 3D, dotyczącymi życia oraz walk Żołnierzy Wyklętych. Realizowane przedsięwzięcie wpisuje się w obchodzoną w tym roku 75. rocznicę śmierci jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - Stanisława Michała Sojczyńskiego „Warszyca” oraz Henryka Antoniego Flame vel Flamme „Grota” / „Bartka”. To właśnie oni są bohaterami dwóch (z trzech) filmów animowanych. Z kolei trzecia animacja stanowi wprowadzenie do całego cyklu i prezentuje ogólne losy i historię żołnierzy walczących z sowiecką agresją.

Nadzór nad realizacją spotów animowanych powierzono agencji TAK BARDZO, natomiast za bezpośrednią realizację filmów odpowiada studio Circa Entertainment we współpracy z zespołem Alchemiq Studio. Łącznie przy projekcie pracowało ponad 40 osób o różnych umiejętnościach i profesjach - począwszy od konceptystów czy animatorów, po modelerów oraz scenarzystów. Owocem ich prac są trzy krótkie animacje, przygotowane z myślą o młodszych widzach, w ciekawej dla nich, dynamicznej koncepcji audiowizualnej.

Oficjalna premiera animacji odbyła się 15 grudnia br. podczas kongresu online poruszającego różne aspekty związane z tematyką Niezłomnych, jak potocznie nazywa się Żołnierzy Wyklętych.

Główną osią wydarzenia była debata „Znaczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych dla tożsamości Polaków” z udziałem: Marcina Kaczorowskiego (prezesa Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej), Daniela Echausta (Varsavianisty) oraz Piotra Rodowicza (muzyka i krewnego Jana Rodowicza „Anody”). Podczas kongresu odbyły się również wywiady z ekspertami. Dziennikarz prowadzący, Ernest Bodziuch, rozmawiał z Varsavianistą Danielem Echaustem o tym, dlaczego przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest celebrowany tylko przez nielicznych i czy ma kiedyś szansę stać się tak symboliczną datą, jak na przykład 1 sierpnia (początek Powstania Warszawskiego). Z kolei Hubert Smoczyk, wieloletni przewodnik po wojennej Warszawie, opowiedział o Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie tuż obok Panteonu – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, pochowani są kaci bohaterów antykomunistycznego podziemia. W gronie ekspertów znalazła się również Anna Datkowska ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, która przybliżyła internautom warszawską Pragę oraz jej znaczenie dla powojennej walki z komunizmem.

W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: TVP Historia, Polska Press, miesięcznik „Nasza Historia”, serwis I.pl, Tygodnik Solidarność, portal Tysol.pl, Serwis Samorządowy PAP oraz tygodnik „Do Rzeczy”.

Animacje dostępne są pod następującymi linkami:

1. „Żołnierze Wyklęci, ale nie Zapomniani”: https://www.youtube.com/watch?v=ZoQKLaVLoZA 

2. „I dziś Warszawa znów krwawi” - Stanisław Sojczyński „Warszyc”: https://www.youtube.com/watch?v=NkvZIMU9VL0 

3. „Posterunek nasz”- Henryk Antoni Flame „Grot” / „Bartek”: https://www.youtube.com/watch?v=DTxCKAfkcbM 

Projekt realizowany jest ze środków budżetu państwa.

Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii (www.fzt.net.pl) - to organizacja non-profit, której głównym celem działania jest wspieranie rozwoju technologii zgodnie ze strategią odpowiedzialnego rozwoju. Fundacja na co dzień zajmuje się propagowaniem i promocją etycznego oraz zrównoważonego wykorzystania nowoczesnych technologii przez środowiska biznesu, administrację publiczną oraz konsumentów na terenie Polski i Europy, a także szeroka edukacja w tym zakresie.

Źródło informacji: Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.12.2022, 14:56
Źródło informacji Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ