Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Według badania British Council nauczyciele angielskiego zgłaszają potrzebę kształcenia ustawicznego, które zwiększy ich pewność siebie

18.01.2023, 12:46aktualizacja: 18.01.2023, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/British Council
PR Newswire/British Council
• Z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji British Council i GFK prezentują wyniki badania dotyczącego obaw, potrzeb i zainteresowań związanych z dokształcaniem osób uczących języka angielskiego na różnych szczeblach edukacji.

• Uczestniczący w badaniu nauczyciele i nauczycielki zgłaszają cztery rodzaje wyzwań: dostosowywanie się do codziennych wymogów dotyczących wyposażenia sal lekcyjnych i prowadzenia lekcji, aktualizowanie wiedzy i umiejętności, budowanie pewności siebie oraz potrzeba lepszego zrozumienia zainteresowań uczniów.

• Polscy nauczyciele podlegają stałej ocenie, a ich awans uzależniony jest od wyników pracy.

WARSZAWA, Polska, 18 stycznia 2023 r. /PRNewswire/ -- British Council, organizacja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, przeprowadziła wspólnie z czołową sondażownią GFK badanie mające na celu przeanalizowanie aktualnych potrzeb szkoleniowych nauczycieli i nauczycielek języka angielskiego w Polsce, Niemczech i Hiszpanii.

W sprawozdaniu z badania skupiono się na nauczycielach i nauczycielkach angielskiego pracujących w różnych środowiskach - w szkołach państwowych oraz prywatnych, jak również na pracownikach akademii językowych, dyrektorach szkół językowych. Pedagodzy ci uważają kształcenie ustawiczne za niezbędne ze społecznego i moralnego punktu widzenia.

Badani nauczyciele przyznają przy tym, że ich zdaniem realizowana w różnych państwach polityka nie jest skuteczna w promowaniu kształcenia ustawicznego. W Polsce mimo tego, że nauczyciele oraz nauczycielki podlegają stałej ocenie i przez całą karierę zawodową mogą uczestniczyć w procesie kształcenia ustawicznego, w rzeczywistości wydaje się, że ogranicza się to do samych wytycznych i zaleceń, a brakuje ścisłych regulacji dotyczących ich rozwoju zawodowego.

W badaniu zwrócono również uwagę na inne obawy nauczycieli i nauczycielek angielskiego, w tym potrzebę nadążania za zachodzącymi zmianami (w wymogach dotyczących wyposażenia sal lekcyjnych, prowadzenia lekcji, metodyce nauczania lub wyzwaniach związanych z cyfryzacją). Badani podkreślali także znaczenie lepszej komunikacji i tworzenia więzi z uczniami w różnym wieku.

Badanie pokazuje ponadto, że bariery w realizacji kształcenia ustawicznego wiążą się z dostępnymi zasobami czasu (grafiki pozwalające zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym) i nakładami finansowymi (nie wszystkie szkolenia są darmowe). Co więcej, aktualna oferta jest mało przejrzysta ze względu na gwałtowny wzrost ilości materiałów dostępnych w internecie. Według ankietowanych nauczycieli oraz nauczycielek zjawisko to niesie ze sobą dodatkowe wyzwania, ponieważ ilość informacji dostępnych online utrudnia znalezienie odpowiednich źródeł.

W sprawozdaniu zwrócono także uwagę na dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych oraz na grono pedagogiczne - odgrywają oni bowiem ważną rolę we wspieraniu kształcenia ustawicznego dla nauczycieli i nauczycielek angielskiego poprzez wzbudzanie w nich zaufania i budowanie ich wiarygodności.

Wsparcie w obszarze kształcenia ustawicznego dla polskich nauczycieli oraz nauczycielek

British Council zapewnia nauczycielom i nauczycielkom na całym świecie dostęp do bezpłatnychmateriałów online (w tym kursów internetowych, webinarów i podcastów) w ramach platformy "TeachingEnglish". W 2022 r. platforma ta zarejestrowała 32067479 wyświetleń, co czyni ją największą na świecie społecznością internetową nauczycieli. W nadchodzących miesiącach na platformie pojawią się nowe bezpłatne kursy pt. „Nauczanie angielskiego w klasach wielojęzycznych" oraz „Płeć społeczno-kulturowa w nauczaniu języka" wraz z drugą serią podcastu "TeachingEnglish", która już jest dostępna w internecie.

Uwagi dla redaktorów

O British Council

British Council jest organizacją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Budujemy połączenia, zrozumienie i zaufanie między osobami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i krajach na całym świecie. Działamy w dziedzinach sztuki, kultury, edukacji i nauczania języka angielskiego.

Pracujemy z ludźmi w ponad 200 krajach i terytoriach, a stacjonarnie znajdujemy się w ponad 100 krajach. W latach 2021-2022 dotarliśmy do 650 milionów ludzi.

www.britishcouncil.org

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1981562/British_Council.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1981563/British_Council_Logo.jpg

Źródło: British Council

KONTAKT:

e-mail: PL_Comms@britishcouncil.pl

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2023, 12:46
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ