Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podpisane dokumenty dotyczą środków w wysokości 10 mln euro przeznaczonych przez Komisję Europejską na zabezpieczenie przez BGK kredytów KredoBanku na bieżącą działalność dla firm działających na terenie Ukrainy. Około połowa kwoty powinna trafić do przedsiębiorstw znajdujących się w tzw. czerwonych i żółtych strefach, czyli na obszarach położonych w pobliżu strefy działań wojennych.
„Trwająca od 11 miesięcy rosyjska agresja niszczy Ukrainę. PKB tego kraju skurczyło się o jedną trzecią, a straty w infrastrukturze wyceniane są na 100 mld dolarów. Dlatego potrzebna jest wielka międzynarodowa solidarność, żeby pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę” – skomentowała podpisanie umowy prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. I dodała: „Mechanizm, który uruchamiamy dziś wspólnie z Komisją Europejską jako partner wdrażający, może zapewnić specjalne instrumenty, które umożliwią KredoBankowi udzielanie kredytów ukraińskim firmom działającym nawet w najbardziej zagrożonych regionach tego kraju”.
KredoBank jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym bankiem, który będzie kontynuował akcję kredytową dla przedsiębiorstw w miejscach, gdzie toczą się walki.
„Od samego początku wojny wartość pomocy europejskiej dla Ukrainy osiągnęła ogółem 49 mld euro. Tylko w roku 2023 przekażemy rządowi ukraińskiemu 18 mld euro tzw. pomocy makrofinansowej, czyli bardzo korzystnych kredytów. Pierwszą transzę tych środków w wysokości 3 mld euro wypłaciliśmy 18 stycznia br. To są pieniądze na bieżące wydatki państwa, wypłatę rent i emerytur, na funkcjonowanie szkół. Ale przy tym nie zapominamy o biznesie. Jeszcze przed wojną uruchomiliśmy projekt >>EU for Business<<, który wspierał małe i średnie przedsiębiorstwa. I ten projekt, na który podpisujemy dziś umowę, jest kolejną odsłoną, bardzo ważnym krokiem na rzecz wsparcia przedsiębiorczości” – powiedział w trakcie konferencji Maciej Popowski, zastępca dyrektora generalnego ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia w Komisji Europejskiej.
Dotychczasowa pomoc dla Ukrainy ze strony Komisji Europejskiej i BGK wyniosła 25 mln euro przekazanych na pomoc humanitarną z funduszy europejskich na Sąsiedztwo Wschodnie Unii Europejskiej. Obecne wsparcie ma natomiast dotyczyć w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorach: rolnym, przemysłowym i produkcji rolno-spożywczej.
„Wojna trwa, ale przecież w tym czasie ludzie muszą funkcjonować, jeść, ogrzewać się, prowadzić swoje biznesy, a sklepy muszą być zaopatrywane. To ogromna odpowiedzialność, żeby ukraiński biznes mógł nadal funkcjonować, nawet w tak trudnych warunkach. Do tego jest niezbędne finansowanie, które wspólnie z Komisją Europejską oraz KredoBankiem, zapewniamy – zaznaczyła prezes BGK. – Wierzymy, że pracując wspólnie jesteśmy w stanie efektywnie pomóc Ukrainie” – dodała.
„Podpisana dziś umowa ma ogromne znaczenie dla Ukrainy, tym bardziej, że zagwarantowana przez nią pomoc przychodzi jeszcze w czasie trwania wojny. W tym momencie każde środki, które mogą pomóc ukraińskim przedsiębiorstwom przetrwać ten trudny czas, są niezwykle cenne – podkreślił prezes KredoBanku, Jacek Szugajew. – Szacuję, że już w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni powinniśmy przystąpić do akcji kredytowej opartej o środki udostępnione przez Komisję Europejską i Bank Gospodarstwa Krajowego” – dodał.
„Grupa kapitałowa PKO od pierwszych dni wojny jest zaangażowana w pomoc Ukrainie i Ukraińcom. Dzisiaj otwieramy nowy rozdział tej pomocy, gdyż dzięki linii gwarancyjnej, jaką otrzymaliśmy z KE i BGK będziemy mogli pomóc setkom, jeśli nie tysiącom, ukraińskich przedsiębiorstw” – powiedział w trakcie konferencji wiceprezes PKO Banku Polskiego kierujący pracami zarządu Banku, Paweł Gruza.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 27.01.2023, 14:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |