Newsletter

Ćwierć miliarda złotych dla zielonych funduszy od PFR Ventures

02.02.2023, 11:52aktualizacja: 02.02.2023, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
BeyondNetZero, Contrarian Ventures, Eurazeo i Montis Capital - to cztery zielone fundusze, poprzez które PFR Ventures będzie wspierał polskie startupy oraz młode firmy zaangażowane w transformację energetyczną kraju. Dodatkowe środki na inwestycje w innowacje sprawią, że będą one mogły sprawniej rozwijać i międzynarodowo skalować swoje projekty.

Według Polskiego Funduszu Rozwoju trend jest oczywisty - globalna ekonomia skręca w kierunku zielonych technologii, które w perspektywie najbliższych lat, staną się ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki, ale przede wszystkim przybliżą Polskę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

„Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć unikalny w Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, przyjazne środowisku projekty” - powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Mechanizm wsparcia jest prosty: PFR Ventures, w ramach autorskiego programu o nazwie Green Hub, zainwestuje znaczące środki finansowe doświadczonym, renomowanym funduszom inwestycyjnym. One z kolei wykorzystają te pieniądze na wsparcie rozwoju młodych, „zielonych” firm z obszaru ClimateTech. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln złotych (55 mln euro). Zespoły zobowiązały się do aktywnego przeszukiwania polskiego rynku w poszukiwaniu firm z największym potencjałem.

„Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na odmiennym etapie rozwoju” - tłumaczyła Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

W warszawskiej siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentowano cztery pierwsze fundusze, w które zainwestowało PFR Ventures: Contrarian Ventures (inwestujący w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju), Eurazeo (specjalizujący się w private equity, private debt, inwestycjach w nieruchomości oraz infrastrukturę), General Atlantic (światowy pionier growth equity, z ponad 40 latami doświadczenia) oraz polski Montis Capital, który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem firm z działki ClimateTech.

Bartłomiej Pawlak przypomniał, że w Polsce wciąż jest luka finansowa w obszarze zielonych projektów. Naukowcy, którzy opracowują przełomowe technologie, nie mogąc znaleźć możliwości ich wdrożenia, zazwyczaj wyjeżdżają za granicę. Dla startupów brakowało oferty inwestorów zainteresowanych Polską i finansowaniem projektów na etapie wzrostowym. Z podobnymi problemami borykają się nawet większe, polskie firmy posiadające pewien potencjał czy doświadczenie, jednak zmagające się z brakiem kapitału inwestycyjnego. Dzięki pośredniemu wsparciu finansowemu Polskiego Funduszu Rozwoju sytuacja ta ma się niebawem zmienić.

„Naszym celem jest budowa nowoczesnej, polskiej gospodarki oraz łańcucha wartości. Chodzi o to, byśmy przestali pełnić rolę jedynie dostarczycieli genialnych pomysłów w obszarze zielonych technologii dla wielkich, zagranicznych firm, ale w pełni wykorzystali potencjał polskich podmiotów. Wówczas marża z zielonych projektów realizowanych nad Wisłą, liczona w setkach miliardów złotych, pozostanie w naszym kraju i będzie pracować na rzecz wszystkich obywateli” - dodał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszystkie cztery fundusze zadeklarowały nie tylko finansowe wsparcie dla inwestycji w innowacyjność i rozbudowę potencjału polskich firm, ale również dzielenie się z nimi kontaktami, wiedzą i doświadczeniem. Z uwagi na specyfikę oraz stopień komplikacji zielonych projektów, współpraca ta jest obliczona na lata.

„Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji, wciąż mamy w Polsce dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub nie stracimy kolejnej takiej okazji” - zaznaczyła Małgorzata Walczak.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 02.02.2023, 11:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ