Newsletter

MI: W Warszawie o wyzwaniach dla europejskiego transportu (komunikat)

14.02.2023, 11:20aktualizacja: 14.02.2023, 11:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

14 lutego 2023 r. w Warszawie rozpoczęła się konferencja „Redefinicja łańcuchów logistycznych w świetle nowej polityki transportowej TEN-T”. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach inicjatywy Europa Karpat, biorą udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister - wykonujący zadania szefa KPRM Marek Kuchciński.

Na konferencji obecni są także: minister infrastruktury i mieszkalnictwa Szwecji Andreas Carlson, minister infrastruktury i transportu Grecji Konstantinos Karamanlis oraz minister transportu i komunikacji Litwy Marius Skuodis. W dyskusjach uczestniczą też przedstawiciele ministerstw ds. transportu państw UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej zajmujący się tematyką transportową, europejscy koordynatorzy korytarzy TEN-T przebiegających przez Polskę, przedstawiciele europejskich zarządców infrastruktury kolejowej, europejskich portów morskich oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

– Aby zrównoważony rozwój był możliwy, konieczna jest dobra komunikacja: drogowa i kolejowa. Dotyczy to zarówno zrównoważonego rozwoju kraju i możliwości komunikacji na szczeblu lokalnym, jak i rozwoju na szczeblu europejskim - na tym polega istota funduszy spójności Unii Europejskiej - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Wskazał przy tym, że kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne również dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu.

– Drogi szybkiego ruchu w układzie północ-południe wreszcie powstają i zostało wykonano już dużą pracę w tę stronę. Dziękuję za nią. Wiele pracy jednak przed nami. Wszystkie stolice i duże miasta Europy Środkowej powinny być dobrze skomunikowane: od Helsinek, przez państwa bałtyckie, Polskę, Słowację, Węgry, aż po Bułgarię, Rumunię, Grecję - dodał Prezydent RP.

Propagatorem idei Europy Karpat od wielu lat jest Marek Kuchciński, obecnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Marzenia o dobrze skomunikowanej Europie Środkowej - Europie Karpat powoli stają się rzeczywistością. Symbolem tych dobrych zmian jest Via Carpatia - powiedział minister M. Kuchciński. Szef KPRM wspomniał, że ten szlak drogowy, łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim, jest nazywany "drogą życia" dla Europy Środkowej.

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk podkreślił, że w ostatnich latach Polska aktywnie uczestniczy w unijnych decyzjach dotyczących transportu wzdłuż wschodniej granicy wspólnoty.

– Rola krajów Europy Środkowej, państw Inicjatywy Trójmorza jest obecnie kluczowa. Dlatego rozwijamy infrastrukturę na osi północ-południe. To Via Carpatia i Via Baltica, ale także inwestycje kolejowe: Rail Baltica, a w przyszłości także Rail Carpatia - powiedział minister A. Adamczyk.

– Jeszcze 8 lat temu instytucje unijne nie wiedziały, czym jest planowany szlak Via Carpatia. Głos naszego regionu nie był słyszany, a stanowisko Polski szerzej znane. Dzisiaj nikt w Brukseli nie ma wątpliwości, że jest to sprawa ważna dla całej wspólnoty - dodał minister.

Konferencja jest okazją do podsumowania pierwszego etapu rewizji map europejskiej sieci transportowej, zakończonego przyjęciem przez Radę UE podejścia ogólnego do zmienionego rozporządzenia TEN-T. W prowadzonych na poziomie europejskim pracach legislacyjnych, które zmienią rozporządzenie ws. sieci TEN-T utworzono nowy korytarz łączący polskie porty w Trójmieście oraz wschodnią i południową Polskę ze Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Grecją. Korytarz ten przyjął nazwę korytarza Morze Batyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.

Przyjęte przez ministrów ds. transportu państw członkowskich UE regulacje w zakresie polityki TEN-T stanowią ważny element wyrównywania historycznych dysproporcji komunikacyjnych w Europie i tworzenia spójnej sieci transportowej. W obecnej sytuacji wojny na Ukrainie stwarza to także nowe możliwości wzmocnienia infrastruktury transportowej, jako elementu bezpieczeństwa w regionie. Rola krajów Europy Środkowej, państw Inicjatywy Trójmorza jest w tym kontekście obecnie kluczowa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.02.2023, 11:20
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii