Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat)

21.02.2023, 12:59aktualizacja: 24.02.2023, 08:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Rządu informuje:

Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu, zamawianego przez aplikację. Zniesiona zostanie ponadto opłata ewidencyjna, która pobierana jest przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych.

Rada Ministrów przyjęła:

- projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw;

- projekt ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw;

- uchwałę w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą „Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych”.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu, zamawianego przez aplikację. Zniesiona zostanie ponadto opłata ewidencyjna, która pobierana jest przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych

Najważniejsze rozwiązania:

Nie będzie trzeba płacić opłaty ewidencyjnej m.in. za:

rejestrację pojazdu;

wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic;

przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie;

Nowe przepisy przyczynią się także do podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych. W tym celu zapewniona zostanie rzetelna weryfikacja tożsamości osoby oraz jej uprawnień do kierowania pojazdem. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani do:

weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności;

weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności z wykorzystaniem e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy – Portal gov.pl (moj.gov.pl);

weryfikacji, po rozpoczęciu współpracy z kierowcą, czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której ten przewóz zlecono.

Przedsiębiorca, który prowadzi pośrednictwo przy przewozie osób, będzie miał także prawo i obowiązek przetwarzania informacji dotyczącej osób wykonujących przewóz przez 5 lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą. Nowe przepisy zaostrzą również kary dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz, za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt zakłada poprawę funkcjonowania oraz efektywności pracy w Służbie Więziennej. Nowe przepisy usprawnią m.in. procedurę naboru do formacji. Uproszczone zostaną także procedury związane z przydzielaniem funkcjonariuszom Służby Więziennej kwater tymczasowych

Najważniejsze rozwiązania

Wprowadzone zostaną zmiany do orzecznictwa lekarskiego kandydatów do służby w Służbie Więziennej. W proces rekrutacji będą mogły być włączone jednostki służby medycyny pracy SW.

Zmiana pozwoli na usprawnienie procedury naboru, co zachęci nowych kandydatów do wstąpienia do Służby Więziennej.

Nowe rozwiązanie pozwoli również na odciążenie Rejonowych Komisji Lekarskich, podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, które obecnie realizują zadania związane z orzecznictwem lekarskim kandydatów do SW.

Uproszczony zostanie proces kwalifikacji kandydata do SW. Pozwoli to w znacznym stopniu skrócić czas oczekiwania na wydanie orzeczenia o zdolności kandydata do pełnienia służby oraz pozwoli w sposób płynny prowadzić rekrutację do formacji.

Wprowadzone zostaną rozwiązania, które umożliwią funkcjonariuszom oraz pracownikom Służby Więziennej uzyskanie potrzebnej pomocy psychologicznej, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom ich pracy.

Usprawniony zostanie proces gospodarowania zasobem kwater tymczasowych Służby Więziennej. Pozwoli to na efektywniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy SW, którzy są uprawnieni do otrzymania takich kwater.

Nastąpi zmiana nazwa uczelni służby państwowej nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości”. Zmiana nazwy uczelni ma nastąpić 1 września 2023 r.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą „Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych”, przedłożoną przez ministra cyfryzacji. Program ma na celu podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków. Chodzi o zwiększenie liczby specjalistów ICT na rynku pracy, rozwój edukacji cyfrowej oraz poprawę jakości zarządzania rozwojem kompetencji cyfrowych. Program będzie realizowany do 2030 r. Na ten cel rząd przeznaczy 234 mln zł.

Kompetencje cyfrowe obywateli są konieczne do wzrostu jakości życia, dobrobytu społecznego, poprawy konkurencyjności i innowacyjności firm oraz sukcesu polskiej gospodarki. Brak kompetencji cyfrowych lub ich niedostateczny poziom uniemożliwia obywatelom korzystanie z szans i możliwości, jakie dają zmiany technologiczne, wystawia ich na ryzyka i zagrożenia związane z niewłaściwym wykorzystaniem nowych technologii, a nawet staje się źródłem nierówności społecznych, ekonomicznych, edukacyjnych i kulturowych.

Najważniejsze założenia programu

Program zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń, dzięki któremu obywatele będą mogli rozwijać kompetencje cyfrowe, stosownie do ich potrzeb i oczekiwań oraz zmieniających się uwarunkowań technologicznych, społecznych i gospodarczych.

Dokument określa działania w ramach 5 priorytetów na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych:

rozwój edukacji cyfrowej;

zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych;

wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących;

rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych;

wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Program zakłada, że w 2030 r.:

80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe,

40 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać ponadpodstawowe kompetencje cyfrowe,

6 proc. osób pracujących będą stanowić specjaliści ICT,

29 proc. specjalistów ICT będą stanowić kobiety,

na szczeblu administracji rządowej funkcjonować będzie ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.

Szacuje się, że w szkoleniach weźmie udział ponad 1,5 mln obywateli, w tym ponad 4 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, także akademickich oraz innych edukatorów. Chodzi także o 77 tys. pracowników administracji publicznej szczebla rządowego i 124 tys. samorządowego oraz ok. 40 tys. pracowników kultury. Ze wsparcia skorzysta również 24 tys. młodych talentów informatycznych ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczelni. Program będzie działał do 2030 r. Na jego realizację rząd przeznaczy 2789 mln zł ze środków budżetu państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2023, 12:59
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ