Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Mural, który powstał w świętochłowickiej szkole, inspirowany był pracą plastyczną, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska”. Konkurs odbył się w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie. Mural został wykonany w oparciu o pomysł uczennic ósmej klasy świętochłowickiej szkoły podstawowej: Natalii Dudek i Zuzanny Jagiełło. Wstęgę, która symbolicznie zakrywała mural, przeciął Daniel Beger - Prezydent Miasta Świętochłowice, Wojciech Labuda - pełnomocnik do spraw ochrony miejsc pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz laureatki konkursu. W uroczystości udział wzięli także m.in. Mikołaj Falkowski - prezes zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Ryszard Mozgol - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili: Marek Kałka z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, Beata Cebula - chórzystka z chóru ExAnimo oraz Aleksandra Bartkowska-Dyla - flecistka, nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach.
Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po ciężkich latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.
12 listopada 2022 r. szczątki trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie zostały sprowadzone do Polski i pochowane w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Tuż obok Mauzoleum powstała poświęcona im Izba Pamięci. Sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczyło obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.
Aktualności, informacje prasowe i multimedia kampanii „Misja: Wolna Polska” znajdują się na stronie: www.misjawolnapolska.pl
Showreel kampanii „Misja: Wolna Polska” [załącznik]
KONTAKT:
e-mail: media@misjawolnapolska.pl
Źródło informacji: Biuro Prasowe kampanii „Misja: Wolna Polska”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.03.2023, 10:16 |
Źródło informacji | Biuro Prasowe kampanii „Misja: Wolna Polska” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ