Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Współpraca transportowa między Polską a Azerbejdżanem oraz rozwój i promocja intermodalnych, międzykontynentalnych korytarzy transportowych były tematem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki, które odbyły się w dniach 1 – 4 marca 2023 r. w Baku. W spotkaniach wzięli udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i wiceminister rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rahman Hummatov.
Przedstawiciele ministerstw ds. transportu podsumowali dotychczasową współpracę w ramach Transkaspijskiego Międzynarodowego Korytarza Transportowego (Middle Corridor), który biegnie z Chin przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan i Gruzję do Unii Europejskiej.
– Potencjał gospodarczy naszych państw oraz dotychczasowe doświadczenie predestynują nas do intensyfikacji współpracy w obszarze transportu. Mam nadzieje, że pomimo zakłócenia szlaków logistycznych wschód-zachód, łączących Europę i Azję, a biegnących przez Ukrainę, uda się wypracować alternatywne rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie potencjału wynikającego z położenia geograficznego oraz posiadanej infrastruktury. Jesteśmy także zainteresowani przywróceniem jak najszybciej tranzytu przez Ukrainę w przypadku zakończenia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę i unormowania możliwości wykonywania przewozów przez Ukrainę – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Rozmowy dotyczyły także współpracy w ramach transportu drogowego, w tym ustalonego kontyngentu zezwoleń na prowadzenie międzynarodowych przewozów drogowych dla przewoźników.
Wiceministrowie ds. transportu Polski i Azerbejdżanu poruszyli także kwestie rozwoju współpracy pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Baku oraz dotychczasowej współpracy w obszarze transportu lotniczego.
– Cieszę się z decyzji PLL LOT o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego na transie Warszawa – Baku – Warszawa. Uruchomienie tego połączenia dało nowy impuls do rozwoju współpracy i kontaktów międzyludzkich między Polską a Azerbejdżanem – powiedział wiceminister A. Bittel.
Rezultatem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki było podpisanie przez wiceministerów A. Bittela i R. Hummatova protokołu ze spotkania. Zawarty dokument podsumowuje dotychczasową współpracę transportową oraz doprecyzowuje dalsze kierunki współdziałania w zakresie transportu pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. W czasie wizyty w Azerbejdżanie wiceszef resortu infrastruktury uczestniczył w inauguracji polsko-litewskiego projektu twinningowego realizowanego na rzecz Azerbejdżanu pn. "Increasing Road Safety in Azerbaijan”, dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego.
– Nasza oferta zyskała uznanie Komisji Europejskiej i możemy wspólnie z naszymi litewskimi partnerami realizować projekt w tak ważnym obszarze, jakim jest bezpieczeństwo transportu drogowego. Bezpieczeństwo transportu drogowego ma również najwyższy priorytet dla Ministerstwa Infrastruktury w Polsce i jest przedmiotem ciągłego monitorowania, oceny i usprawnień. W ostatnim czasie wprowadziliśmy wiele zmian mających na celu lepsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie surowszych kar dla osób łamiących prawo. Poprawa sieci drogowej jest jednym z priorytetów w zakresie naszych inwestycji. Nasze działania przynoszą efekt, gdyż w Polsce odnotowano spadek liczby śmiertelnych wypadków drogowych o 34 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Cieszę się, że będziemy mogli się dzielić naszymi doświadczeniami z azerskimi partnerami – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Wiceminister A. Bittel spotkał się także z ministrem rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rashadem Nabiyevem. Spotkanie było poświęcone omówieniu tematu bezpieczeństwa ruchu drogowego i realizowanemu polsko-litewskiemu projektowi twinningowemu.
– Strona polska jest bardzo zadowolona, że najlepsi polscy i litewscy eksperci będą mogli wspierać pozytywne zmiany w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Azerbejdżanie – stwierdził wiceminister A. Bittel.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.03.2023, 11:58 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |