Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Lubelskie: lepsza jakość usług medycznych dzięki Funduszom Europejskim

14.03.2023, 12:17aktualizacja: 14.03.2023, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWL
Fot. UMWL
W poniedziałek w Lublinie podsumowano realizację pierwszego etapu wartego blisko 37 mln zł projektu Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy dotyczącego podniesienia jakości usług medycznych. Dofinansowanie projektu z UE to blisko 26 mln zł.

W podsumowaniu realizacji projektu „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19” wzięli m.in. udział marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz dyrektor WOMP Anna Rutczyńska-Rumińska.

W informacji UMWL przypomniano, że fundusze z Instrumentu REACT-EU zasiliły Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, stając się specjalną formą wsparcia walki ze społecznymi i gospodarczymi skutkami COVID-19. Pieniądze na ten cel otrzymał Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie. Oceniono, że środki europejskie pozwolą na zwiększenie jakości świadczonych usług oraz rozszerzenie ich o diagnostykę czy rehabilitację, a inwestycja wpłynie na podniesienie komfortu pacjentów, pozyskanie nowych rekonwalescentów oraz zapewni lepsze warunki pracy dla lekarzy.

„Bardzo się cieszę, że ośrodek skorzystał z dofinansowania dostępnego z instrumentu REACT-EU. Inwestycja pozwoli na kompleksowe leczenie w jednym miejscu, co jest bardzo komfortowe dla pacjentów. Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu rocznie wsparciem zostanie objętych 20 tys. osób” - powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt zakłada dobudowę pięciokondygnacyjnego budynku oraz dwukondygnacyjnego budynku poradni dla dzieci.

„COVID dał nam rozległe objawy, które wymagają kontroli w poradniach specjalistycznych. W budynku C i E ulokujemy poradnie POZ, dla dzieci i rehabilitacyjną, którą poszerzymy o pacjentów pocovidowych. Udało nam się zebrać duże grono specjalistów, którzy wesprą nas w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodka” - zaznaczyła Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie.

UMWL poinformował, że w ramach projektu, zakupiona zostanie także aparatura medyczna i dodatkowe wyposażenie, w tym m.in. system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, diatermia chirurgiczna, aparat do kriochirurgii, stół zabiegowy, aparat ultrasonograficzny, aparat do elektroterapii, laser wysokoenergetyczny oraz holter. Ocenił, że działania w ramach projektu pozwolą na przyspieszenie diagnostyki oraz umożliwią skierowanie pacjentów - w tym tych, którzy chorowali na COVID-19 - do właściwego leczenia na poziomie ambulatoryjnym.

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na ostatni kwartał 2023 roku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2023, 12:17
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ