Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wielkopolskie: dzięki dofinansowaniu z WRPO pociągi wróciły na trasę Wolsztyn - Poznań

14.03.2023, 14:23aktualizacja: 14.03.2023, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stacja Wolsztyn; Fot.: UMWW, Anna Hampel
Stacja Wolsztyn; Fot.: UMWW, Anna Hampel
Dzięki zrealizowanej z udziałem funduszy unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 rewitalizacji linii kolejowej, od 12 marca wróciły bezpośrednie połączenia Kolei Wielkopolskich z Wolsztyna do Poznania.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował, że dzięki rewitalizacji odcinka linii kolejowej pomiędzy Drzymałowem, a Wolsztynem pasażerowie nie będą już musieli korzystać na części trasy z autobusowej komunikacji zastępczej.

UMWW dodał, że prace realizowane przez zarządcę infrastruktury będą jeszcze trwały, a po ich zakończeniu można spodziewać się dalszej poprawy parametrów trasy.

„Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo-Wolsztyn” to projekt realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Po uwzględnieniu aneksów, wartość inwestycji wynosi ponad 141 milionów złotych. Unijna dotacja przyznana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego to ponad 88 milionów złotych. Umowę z beneficjentem - spółką PKP Polskie Linie Kolejowe - marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisali w lipcu 2021 roku.

„Województwo wielkopolskie postawiło już wiele lat temu na kolej. Uznaliśmy, że zainwestowanie w linie kolejowe i tabor kolejowy jest kwestią kluczową dla poprawy jakości życia mieszkańców Wielkopolski. Uznaliśmy, że linie, które - z konieczności skupienia się na najważniejszych trasach kolejowych w Polsce - nie były przedmiotem bezpośredniego zainteresowania zarządcy infrastruktury i krajowych decydentów, warto finansować z programu regionalnego, który jest w naszej gestii. To jedyna szansa m.in. na pełną modernizację i usprawnienie ruchu w kierunku Wolsztyna. A co najważniejsze - z tej linii korzystają nasze pociągi - Kolei Wielkopolskich. Samorządowy przewoźnik posiada nowoczesny tabor, którym po zakończeniu wszystkich prac będzie mógł poruszać się w sposób szybki i bezpieczny” - podkreślił marszałek Woźniak.

Wicemarszałek Jankowiak poinformował, że od 12 marca rozkład jazdy pociągów kursujących pomiędzy Grodziskiem Wielkopolskim i Wolsztynem został uruchomiony w pełnym wymiarze.

„Oznacza to 14,5 pary pociągów w dni robocze, 11 par w soboty i 9,5 pary w niedziele. W stosunku do wcześniejszego rozkładu, to wzrost w dni robocze o 1,5 pary pociągów w dobę. Warto dodać, że przed pandemią Covid-19, w październiku 2019 roku na odcinku Grodzisk Wlkp. - Wolsztyn, przewożono, z uwzględnieniem weekendów, średnio 2,6 tys. pasażerów. Po zakończeniu wszystkich prac na odcinku Drzymałowo-Wolsztyn poprawi się zarówno komfort jazdy, jak i obsługi podróżnych, a pociągi będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h, a nie jak przed remontem do 80 km/h” - powiedział wicemarszałek.

W ramach projektu przebudowywano prawie 18 kilometrów linii kolejowej, m.in. wymieniono nawierzchnię na odcinku Wolsztyn-Rakoniewice oraz Rakoniewice-Drzymałowo. W wyniku tego prędkość maksymalna pociągów pasażerskich może zostać podniesiona do 120 km/h, a dla pociągów towarowych do 80 km/h.

Nowe oblicze zyskały stacje Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski, gdzie m.in. wymieniono nawierzchnię torów, rozjazdów, przebudowano perony, drogi dojścia oraz przejścia podziemne. Na obu stacjach infrastrukturę dostosowano do wymogów osób z niepełnosprawnościami.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2023, 14:23
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ