Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
22 marca 2023 r. w Światowy Dzień Wody rozpoczęła się trzydniowa Konferencja wodna ONZ. Polskę reprezentuje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Współgospodarzami konferencji są Departament ds. Gospodarczych i Społecznych ONZ oraz rządy Holandii i Tadżykistanu. W uroczystej inauguracji konferencji udział wzięli m.in. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, podsekretarz generalny ds. gospodarczych i społecznych ONZ Liu Zhenmin, król Niderlandów Wilhelm Aleksander oraz prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon.
– Najważniejszym zadaniem gospodarki wodnej jest zapewnienie dostępu do wody dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, środowiska i gospodarki po przystępnej cenie. Zadanie to staje się coraz trudniejsze, z uwagi na powszechne występowanie suszy i niedoborów wody – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Konferencja ma wpłynąć na osiągnięcie celu SDG 6 Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych do 2030 r. Trzydniowe spotkanie w Nowym Jorku jest tylko jednym z punktów harmonogramie obejmującym również realizację Programu działań na rzecz wody (Water Action Agenda). Celem tego procesu jest ustanowienie programu działań na drugą połowę Dekady wodnej (2018-2028) oraz drugą połowę Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Spotkania bilateralne wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka Na marginesie konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się z minister wody, warunków sanitarnych i nawadniania Republiki Kenii Alice M. Wahome. Ministrowie omówili wyzwania w zakresie gospodarki wodnej w kontekście zmian klimatu. Obie strony są zainteresowane podjęciem współpracy i wymianą doświadczeń w dziedzinie ekohydrologii, która jest polskim wkładem w efektywność zarządzania zlewniami.
Następnie minister Gróbarczyk uczestniczył w spotkaniu z delegacją ukraińską, której przewodniczył minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Striłeć. Celem spotkania było omówienie wspólnego zarządzania zlewnią Bugu i zmniejszania zanieczyszczenia wód Morza Bałtyckiego. Podczas spotkania poruszono również temat współpracy polsko-ukraińskiej na wodach transgranicznych stanowiących znaczną cześć dorzecza Wisły.
– Współpraca polsko-ukraińska w zakresie gospodarki wodnej powinna być wzmacniana i rozwijana poprzez inicjatywy i umowy na szczeblach rządowych, regionalnych oraz lokalnych. Zadaniem władz państwowych jest tworzenie jak najlepszych warunków dla takich działań. Współpracę tę należy rozwijać również w sytuacjach kryzysowych i w warunkach wojennych. Wojna to również straty w środowisku oraz poważne zagrożenie dla zasobów wodnych, których odbudowa stanie się jednym z pilnych i trudnych do realizacji zadań po pokonaniu agresora przez broniącą się Ukrainę – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Światowy Dzień Wody 2023
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody: „Przyspieszenie zmiany”, odnosi się do konieczności wzmożenia działań zmierzających do rozwiązania kryzysu w obszarze gospodarki wodno-ściekowej. W tym roku obchodom Światowego Dnia Wody towarzyszy Konferencja wodna ONZ, stanowiąca miejsce debaty na rzecz wody w dobie narastającego globalnego kryzysu zasobów wodnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.03.2023, 08:17 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |