Newsletter

MI: Na Podkarpaciu o globalnych wyzwaniach (komunikat)

30.03.2023, 17:01aktualizacja: 30.03.2023, 17:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

29 i 30 marca 2023 r. w Jasionce k. Rzeszowa, w trakcie międzynarodowego Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy odbyły się spotkania bilateralne członków kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury z delegacjami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Rozmowa ministra A. Adamczyka z ministrem transportu Wielkiej Brytanii

Podczas spotkania ministra Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Wielkiej Brytanii Markiem Harperem omówiono wpływ wojny na Ukrainie na europejski sektor transportu, kwestie współpracy w zakresie transportu drogowego i kolejowego, a także w ramach Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). Wśród poruszonych tematów znalazły się wprowadzone w grudniu 2022 r. przez Wielką Brytanię nowe regulacje w dostępie do rynku przewozów drogowych, które przewidują m.in. obowiązek posiadania przez przewoźników unijnych zezwoleń EKMT przy operacjach transportowych w relacji Wielka Brytania - kraje trzecie.

– Liczę, że wspólnie wypracujemy mechanizmy pozwalające na odbudowanie wydajnych łańcuchów dostaw oraz rozwój strategicznych połączeń sieci transportowej, co zapewni bezpieczeństwo i stabilność przewozu towarów w regionie – zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O wpieraniu Ukrainy z wiceministrem transportu Kanady

Kwestie wspierania Ukrainy poruszono również podczas spotkania wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela z wiceministrem transportu Kanady Arunem Thangarajem.

– Zaangażowanie Kanady w pomoc dla Ukrainy jest dla nas ogromnie ważne, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę dystans, jaki dzieli obydwa te kraje – powiedział wiceminister A. Bittel.

Przedstawiciele resortów omówili również współpracę lotniczą oraz przyszłe wspólne działania międzynarodowe w ramach ITF.

O sytuacji w regionie z przedstawicielką Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych

W rozmowie o sytuacji w regionie z przedstawicielką Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych Carol Annie Petsonk, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel przedstawił inwestycje i usprawnienia podejmowane przez polską administrację, które pozwoliły w krótkim terminie maksymalnie wykorzystać dostępną przepustowość granicy polsko-ukraińskiej.

– Agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy zaburzyła ciągłość dostaw żywności na rynki globalne. Działania podjęte przez Polskę w ubiegłym roku sprawiły, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy znacząco wzrosły. Przykładowo zbóż i nasion roślin oleistych stanowiły około 27-krotność przewozów całego 2021 r. Jest to ogromnym osiągnięciem z uwagi na fakt, że przez nasze państwo nie prowadziły tradycyjne szlaki logistyczne do eksportu ukraińskich towarów – stwierdził wiceminister A. Bittel.

Wiceminister A. Bittel dodał, że obecnie kluczowe jest wsparcie oraz fundusze na projekty służące zwiększeniu przepustowości korytarzy transportowych wspierających wymianę handlową z i do Ukrainy, a także w celu zwiększenia interoperacyjności i kompatybilności sieci transportowych Unii Europejskiej i Ukrainy.

Poruszono także sprawy współpracy w transporcie lotniczym.

W programie wydarzenia jest także seria spotkań dwustronnych oraz wizyta na przejściu granicznym w Korczowej.UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2023, 17:01
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ