Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
29 i 30 marca 2023 r. w Jasionce k. Rzeszowa, w trakcie międzynarodowego Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy odbyły się spotkania bilateralne członków kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury z delegacjami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Rozmowa ministra A. Adamczyka z ministrem transportu Wielkiej Brytanii
Podczas spotkania ministra Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Wielkiej Brytanii Markiem Harperem omówiono wpływ wojny na Ukrainie na europejski sektor transportu, kwestie współpracy w zakresie transportu drogowego i kolejowego, a także w ramach Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). Wśród poruszonych tematów znalazły się wprowadzone w grudniu 2022 r. przez Wielką Brytanię nowe regulacje w dostępie do rynku przewozów drogowych, które przewidują m.in. obowiązek posiadania przez przewoźników unijnych zezwoleń EKMT przy operacjach transportowych w relacji Wielka Brytania - kraje trzecie.
– Liczę, że wspólnie wypracujemy mechanizmy pozwalające na odbudowanie wydajnych łańcuchów dostaw oraz rozwój strategicznych połączeń sieci transportowej, co zapewni bezpieczeństwo i stabilność przewozu towarów w regionie – zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
O wpieraniu Ukrainy z wiceministrem transportu Kanady
Kwestie wspierania Ukrainy poruszono również podczas spotkania wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela z wiceministrem transportu Kanady Arunem Thangarajem.
– Zaangażowanie Kanady w pomoc dla Ukrainy jest dla nas ogromnie ważne, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę dystans, jaki dzieli obydwa te kraje – powiedział wiceminister A. Bittel.
Przedstawiciele resortów omówili również współpracę lotniczą oraz przyszłe wspólne działania międzynarodowe w ramach ITF.
O sytuacji w regionie z przedstawicielką Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych
W rozmowie o sytuacji w regionie z przedstawicielką Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych Carol Annie Petsonk, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel przedstawił inwestycje i usprawnienia podejmowane przez polską administrację, które pozwoliły w krótkim terminie maksymalnie wykorzystać dostępną przepustowość granicy polsko-ukraińskiej.
– Agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy zaburzyła ciągłość dostaw żywności na rynki globalne. Działania podjęte przez Polskę w ubiegłym roku sprawiły, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy znacząco wzrosły. Przykładowo zbóż i nasion roślin oleistych stanowiły około 27-krotność przewozów całego 2021 r. Jest to ogromnym osiągnięciem z uwagi na fakt, że przez nasze państwo nie prowadziły tradycyjne szlaki logistyczne do eksportu ukraińskich towarów – stwierdził wiceminister A. Bittel.
Wiceminister A. Bittel dodał, że obecnie kluczowe jest wsparcie oraz fundusze na projekty służące zwiększeniu przepustowości korytarzy transportowych wspierających wymianę handlową z i do Ukrainy, a także w celu zwiększenia interoperacyjności i kompatybilności sieci transportowych Unii Europejskiej i Ukrainy.
Poruszono także sprawy współpracy w transporcie lotniczym.
W programie wydarzenia jest także seria spotkań dwustronnych oraz wizyta na przejściu granicznym w Korczowej.UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.03.2023, 17:01 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |