Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Wdrożenie procedury monitoringu GIOŚ z alertami (komunikat)

31.03.2023, 18:41aktualizacja: 03.04.2023, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Minister Krzysztof Gołębiewski Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował o obowiązywaniu Procedury alertowej dotyczącej wykrywania masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksynami „złotych alg”.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył Procedurę monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum „złotej algi” na Odrze i wszystkich większych rzekach w kraju, gdzie są warunki możliwe do rozwoju glonu – powiedział K. Gołębiewski GIOŚ na konferencji prasowej podsumowującej prace zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze.

Procedura zakłada trzy stopnie alertowe. W przypadku wykrycia masowego zakwitu „złotej algi” i zagrożenia skażeniem toksyną, GIOŚ powiadamia służby i instytucje w ciągu jednej godziny. Obecnie trwa opracowanie instrukcji dla podmiotów oraz służb, związanej z czynnym wdrożeniem procedury alertowej. Procedura monitoringu została opracowana i wprowadzona przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Opracowanie procedury alertowej było możliwe dzięki stałemu monitoringowi wód obejmującemu Odrę i największe rzeki w Polsce. Próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu w 20 miejscach na Odrze. Jednocześnie trwa kalibracja systemu automatycznego, który uzupełniająco, będzie dostarczał podstawowych danych pomiarowych w systemie ciągłym. Pilotaż projektu realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego - PIB w pierwszej kolejności obejmuje Odrę. Wszystkie dane pomiarowe spływają do Centralnego Laboratorium Badawczego - GIOŚ. Wyniki tak jak są dotychczasowe analizy monitoringowe, będą publikowane na stronach internetowych GIOŚ.

Równolegle trwają prace nad znalezieniem skutecznej metody zapobiegania zakwitom „złotych alg”. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy realizuje zadanie naukowe z użyciem naturalnego środka na bazie glinki. Naukowcy zweryfikują przeciwdziałania rozwojowi tych glonów.

Pierwsze próby są obiecujące, substancja „skleja” inwazyjne glony, nie dopuszczając do wypuszczenia przez nie toksyn – podkreślił prof. Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej. Pełne wyniki poznamy pod koniec kwietnia br.

Trwają prace międzyresortowe z udziałem MSWiA, Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Rolnictwa. Prowadzona jest stała wymiana informacji na poziomie centralnym i regionalnym. Poszczególne służby i instytucje ze sobą współpracują na szczeblu centralnym i regionalnym. Bieżąca współpraca i wymiana informacji odbywa się też pomiędzy odrzańskimi województwami, w tym wojewodami i podległymi im służbami.

Wdrożone procedury są efektem rekomendacji Zespołu do spraw sytuacji na rzece Odrze, powołanego latem 2022 roku przez minister klimatu i środowiska. Zespół powstał w celu zbadania zjawiska masowych śnięć ryb. Eksperci zaangażowani w prace Zespołu przygotowali dwa raporty – Raport Wstępny dla wyjaśnienia przyczyn i zbadania przebiegu zdarzenia oraz Raport Końcowy podsumowujący ustalenia wszystkich ekspertów i instytucji zaangażowanych w prace eksperckie.

Najważniejsze informacje zostały przedstawione 31 marca 2023 roku, podczas briefingu prasowego prezentującego główne wnioski z etapu kończącego wyjaśnianie sytuacji na Odrze.

Raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze dostępny na stronie: https://ios.edu.pl/aktualnosci-certyfikacja/raport-konczacy-prace-zespolu-ds-sytuacji-w-odrze/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2023, 18:41
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ