Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Ćwiczenie „Wolf-Ram-23” – konferencja z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego (komunikat)

18.04.2023, 15:53aktualizacja: 18.04.2023, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Ćwiczenie „Wolf-Ram-23” – konferencja z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego

We wtorek, 18 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. W wydarzeniu wziął także udział Daniel Lawton, zastępca szefa misji ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce. Tematem konferencji było ćwiczenie „Wolf-Ram-23”.

– Wczoraj rozpoczęły się największe w historii polskiej policji ćwiczenia kontrterrorystyczne, organizowane przez Komendę Główną Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. To pierwszy taki przypadek, gdzie odnotowano tak liczny udział funkcjonariuszy FBI w ćwiczeniach na terenie Europy. Korzystanie z wiedzy, doświadczenia i taktyki naszych sojuszników jest niezwykle cenne – powiedział szef MSWiA.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że Polska musi być przygotowana na różne scenariusze związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.

– To bardzo skomplikowane ćwiczenia, które wymagają sprawności i koordynacji różnych służb. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Chcemy, by obywatele mieli pewność, że państwo w sytuacjach realnego zagrożenia będzie działało skutecznie – powiedział.

Szef MSWiA zaznaczył, że ćwiczenia są przykładem bardzo dobrej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Minister przypomniał, że to współdziałanie obejmuje szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa.

Skuteczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych

Zastępca szefa misji w ambasadzie USA w Polsce Daniel Lawton mówił o tym, jak ważna dla Stanów Zjednoczonych jest współpraca z polskimi służbami.

– Te ćwiczenia wzmocnią relacje polsko-amerykańskie. Partnerstwo między Polską a Stanami Zjednoczonymi ma ogromną wartość dla obu stron – mówił.

Ambasador Daniel Lawton podkreślił, że ćwiczenia wzmocnią współpracę polskich i amerykańskich służb w kwestii zwalczania m.in. zagrożeń terrorystycznych, biologicznych czy chemicznych. Przekazał, że w ćwiczeniach „Wolf-Ram-23” udział biorą agenci FBI, którzy specjalizują się m.in. w neutralizacji ładunków wybuchowych czy zbieraniu śladów kryminalistycznych.

Natomiast gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na dobrą współpracę pomiędzy Policją a Federalnym Biurem Śledczym.

– Współpraca z FBI jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Zintensyfikowaliśmy ją po decyzji ministra Mariusza Kamińskiego o utworzeniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – powiedział.

Komendant główny Policji poinformował, że prace nad zorganizowaniem ćwiczeń, ze względu na ich dużą skalę, trwały od marca 2022 roku. Podkreślił, że wnioski z ćwiczeń będą istotne dla bieżącej pracy Policji. Gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował wszystkim uczestnikom „Wolf-Ram-23” za zaangażowanie i profesjonalizm.

Ćwiczenie „Wolf-Ram-23” – ponad 2,6 tys. zaangażowanych funkcjonariuszy Policji

Od 17 do 19 kwietnia br. w całej Polsce odbywa się ćwiczenie pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. Organizatorem jest Komenda Główna Policji, we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

W ćwiczeniu bierze udział blisko 2,6 tys. funkcjonariuszy Policji m.in. z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Centralnego Biura Śledczego Policji, a także Komendy Stołecznej Policji. W działania zaangażowano również Komendę Główną Straży Granicznej, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, ratowników medycznych, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i 20 funkcjonariuszy Federalnego Biura Śledczego.

„Wolf-Ram-23” to ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu koordynacji działań kryzysowych. Ich głównym zadaniem jest reagowanie Policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego, związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym.

Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu skoordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ agzi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2023, 15:53
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ