Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Wizyta Marszałka Senatu RP wraz z delegacją w Waszyngtonie (komunikat)

27.04.2023, 10:16aktualizacja: 27.04.2023, 11:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją składa w dniach 26-27 kwietnia br. wizytę w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie. Marszałkowi towarzyszą przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych oraz Unii Europejskiej senator Bogdan Klich oraz zastępca przewodniczącego tej komisji i szef Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej senator Marcin Bosacki.

Delegacja Senatu rozmawiała z Liderem Większości w Senacie senatorem Charlesem E. Schumerem. „Bardzo dobre rozmowy na Kapitolu z liderem senackiej większości. Łączy nas wspólnota celów i wartości, poszanowanie demokracji i umiłowanie wolności. Owocny dialog o współpracy, wzajemnych relacjach i przyszłości świata” - podsumował rozmowy Marszałek Tomasz Grodzki.

Wcześniej Marszałek Senatu wraz z delegacją spotkał się z Rzecznikiem Dyscypliny Większości w Senacie i Przewodniczącym Komisji ds. Sądownictwa Senatu Stanów Zjednoczonych senatorem Richardem J. Durbinem. „Mieliśmy dobrą i konstruktywną rozmowę” – ocenił po spotkaniu prof. Tomasz Grodzki. Jak poinformował, dotyczyła ona stosunków polsko-amerykańskich, wojny w Ukrainie i wsparcia, jakiego Stany Zjednoczone i Polska udzielają Kijowowi. „Senator Durbin interesował się nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Polsce, poinformował nas także, że wybiera się na szczyt NATO w Wilnie” – przekazał Marszałek. Przypomniał, że to kolejne spotkanie senatorów z Richardem J. Durbinem, który odwiedził Warszawę w lutym ubiegłego - tuż przed agresją Rosji na Ukrainę - i odbył rozmowy w Senacie RP.

„Polska udowodniła, że jest kluczowym liderem w Europie Wschodniej i ważnym sojusznikiem dla naszych przyjaciół na Ukrainie, gdy trwa nieludzka i niesprowokowana wojna Władimira Putina” - powiedział senator Durbin. „Nasza dzisiejsza dyskusja tylko wzmocniła stosunki amerykańsko-polskie, jak stwierdziliśmy podczas naszego spotkania, jesteśmy zaangażowani w silny i zjednoczony sojusz NATO. Witam moich polskich przyjaciół na amerykańskim Kapitolu i cieszę się na naszą dalszą współpracę” - dodał.

Prof. Grodzki spotkał się w Waszyngtonie także z prezes Heather A. Conley z German Marshall Fund – think tanku zajmującego się polityką publiczną i promowaniem współpracy między Ameryką Północną a Unią Europejską. Wraz z senatorami Marszałek rozmawiał także z amerykańskimi środowiskami opiniotwórczymi oraz z dziennikarzami. W rozmowie z przedstawicielami mediów Marszałek Grodzki mówił o miejscu i roli Senatu w systemie konstytucyjnym Polski. W tym kontekście informował o pracach legislacyjnych, w tym o zgłaszaniu przez Senat własnych projektów ustaw. Zwrócił przy tym uwagę na brak równości między rozpatrywaniem ustaw uchwalonych przez Sejm, na co Izba Wyższa ma 30 dni, a brakiem określonego terminu, w którym Sejm miałby rozpatrzyć inicjatywę Senatu. Prof. Tomasz Grodzki mówił także o opiece nad Polonią, którą sprawuje Izba Wyższa. Marszałek informował też o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Polsce, które jak ocenił będą najważniejsze od 1989 roku. Prof. Tomasz Grodzki mówił także o współpracy z Kongresem Stanów Zjednoczonych i wizytach w Senacie zarówno senatorów, jak i deputowanych z Izby Reprezentantów.

W siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie Marszałek Senatu RP wraz z delegacją spotkał się z przedstawicielami Polonii amerykańskiej, gdzie wygłosił wystąpienie nt.: „Relacje między Senatem a Polonią”. „To instytucja, która blisko już sto lat wykonuje wspaniałą pracę promując polską kulturę i jednoczy społeczność polską w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki. Podziękował przedstawicielom Polonii za ogromny wysiłek jakim jest utrzymanie polskiej społeczności razem. „Pokazujecie Amerykanom czym jest Polska: nasza kultura, dziedzictwo narodowe i obyczaje. Promujecie polskich studentów i naukowców, którzy mogą przysłużyć się amerykańskiej gospodarce w różnych dziedzinach: inżynierii, medycynie, literaturze czy dziennikarstwie” – dodał. Marszałek przypomniał, że w wyniku politycznych decyzji środki finansowe dla Polonii, które do tej pory przyznawane były Senatowi, trafiły do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Mimo to traktujemy naszą misję bardzo poważnie i dlatego jesteśmy tutaj” – dodał prof. Tomasz Grodzki. Ocenił, że inne są problemy diaspory na wschodzie, czyli Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu a inne mieszkańców państw demokratycznych. Prof. Tomasz Grodzki zauważył, że 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony z inicjatywy Senatu. „Świętujemy ten dzień co roku w innym państwie. W zeszłym byliśmy w Irlandii, wcześniej w Ukrainie, a teraz będziemy w Kanadzie” – powiedział. Marszałek przypomniał, że prawie 20 mln Polaków żyje za granicą i rolą Senatu jest, by wszyscy byli zjednoczeni pod biało-czerwoną flagą. Marszałek podkreślił, że główną rolą Izby Wyższej jest praca legislacyjna i stanowienie wraz z Sejmem prawa. Mówił o inicjatywach Senatu, którymi izba niższa nie zawsze się zajmuje. „W zeszłym roku zarówno rząd jak i opozycja skupieni byli na wojnie w Ukrainie. To nie jest walka o terytorium a bitwa cywilizacji: wolnego świata z barbarzyńcami. Musimy zrobić wszystko, by ta wojna zakończyła się jak najszybciej i ostatni żołnierz rosyjski został wyrzucony z niepodległego i wolnego kraju, jakim jest Ukraina” – dodał Marszałek.

W drugim dniu wizyty delegacji Senatu w Waszyngtonie, 27 kwietnia br,. zaplanowane są spotkania z Przewodniczącym Podkomisji ds. Bliskiego Wschodu, Azji Południowej, Azji Centralnej i Kontrterroryzmu i członkiem Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu Stanów Zjednoczonych senatorem Christopherem Murphym oraz senatorem Markiem Kellym.

W programie jest także spotkanie z Doradcą Departamentu Stanu Derekiem Chollet.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ rbk/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2023, 10:16
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ