Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Inspekcja Transportu Drogowego rozwija się i inwestuje w nowoczesny sprzęt. 10 specjalistycznych furgonów wyposażonych m.in. w wagi, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze oraz kamerę endoskopową trafiło do siedmiu Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego (WITD). Po dwa pojazdy otrzymają jednostki z Krakowa, Radomia i Katowic. Po jednym Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów i Poznań.
Nowoczesne radiowozy wyposażone w część biurową oraz specjalistyczny sprzęt kontrolny umożliwiają inspektorom przeprowadzanie kompleksowych kontroli pojazdów ciężarowych poruszających się po drogach.
– To istotne wsparcie dla inspektorów w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne czy niszczącym drogi, przeciążonymi pojazdami. Obecność na polskich drogach radiowozów wyposażonych w nowoczesny sprzęt kontrolny i nowoczesne technologie wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewnienie zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Na wyposażeniu furgonów znajdują się m.in.:
- tester diagnostyczny, który umożliwia szybką ocenę stanu różnych układów pojazdu np. hamulcowego lub oczyszczania spalin;
- dymomierz, który mierzy poziom zadymienia spalin;
- sonometr do pomiaru poziomu hałasu emitowanego przez układ wydechowy;
- laserowy pirometr do sprawdzania temperatury tarcz hamulcowych;
- przymiary do pomiarów wysokości i długości pojazdów;
- przenośne wagi samochodowe umożliwiających wykonanie pomiaru w trakcie jednokrotnego przejazdu samochodu przez wagi;
- kamerę endoskopową umożliwiającą ocenę trudnodostępnych miejsc, np. miejsc gdzie są instalowane niedozwolone urządzenia zakłócające pracę tachografu;
- sprzęt do zabezpieczenia miejsca wypadku i udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym;
- alkomat;
- laptopy ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Inspekcja Transportu Drogowego jest jedyną w kraju formacją, która dysponuje tak specjalistycznym sprzętem, pozwalającym na przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdów w warunkach drogowych.
Zakup nowych furgonów i ich wyposażenia został zrealizowany w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Budżet projektu to ponad 66,7 mln zł.
Na przestrzeni ostatnich lat do WITD trafiły 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów oraz 64 furgony. Finalizowane są dostawy 16 mobilnych jednostek diagnostycznych. Dysponują już nimi WITD w Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Radomiu, Krakowie, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim. Kolejne trafią do WITD w Bydgoszczy, Wrocławiu i Katowicach.
W 2022 roku inspektorzy ITD przeprowadzili blisko 164 tys. kontroli, przede wszystkim pojazdów ciężarowych i autokarów. Najczęstsze spośród 98 tys. stwierdzonych naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego dotyczyły nieprzestrzegania norm czasu pracy (44 proc.) i nieprawidłowego używania tachografów (39 proc.). 8 proc. stanowiły naruszenia związane z wymogami dotyczącymi posiadania stosownych licencji, zaświadczeń o wykonywaniu przewozów niezarobkowych lub dokumentacji kierowców.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.05.2023, 13:14 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |