Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tomasz Gontarz wskazał, że dowodem na wzrost popularności podróżowania pociągami jest ostatnia majówka, w której padł nowy rekord.
„Od piątku 28 kwietnia, do niedzieli 7 maja, przewieźliśmy pociągami blisko 2 mln pasażerów. Jest to najlepszy wynik w całej dwudziestoletniej historii spółki” - wskazał wiceprezes PKP Intercity.
Jak przypomniał, w 2022 r. spółka przewiozła 59 mln pasażerów, natomiast w roku przed pandemią było to 49 mln.
„W tym roku, od początku stycznia do końca kwietnia pociągami PKP Intercity podróżowało już 19 mln pasażerów. Średnio w każdym miesiącu notujemy 30-procentowy wzrost liczby pasażerów w stosunku do analogicznych miesięcy roku ubiegłego” - podał.
Dodał, że przy takich wzrostach można zaryzykować tezę, że w tym roku pobity zostanie kolejny rekord przewozowy.
„Myślę, że przewieziemy powyżej 60 mln pasażerów” - ocenił Gontarz.
Według wiceszefa PKP Intercity pozytywny wpływ na wyniki przewozowe spółki ma, bez wątpienia, rozwój zdalnej sprzedaży biletów. Podał, że aktualnie 72 proc. biletów sprzedawanych jest przez internet lub aplikację mobilną. Tuż przed pandemią wynik ten oscylował w granicach 60 proc.
„Nasi pasażerowie przyzwyczaili się do tego, że kupno biletu ma być na wyciągnięcie ręki, z pomocą smartfona albo laptopa. Dlatego też intensywnie rozwijamy kanały sprzedaży zdalnej” - zaznaczył Gontarz.
Przypomniał, że w styczniu br. uruchomiona została nowa aplikacja mobilna PKP Intercity, za której pośrednictwem do końca kwietnia sprzedano pół miliona biletów. Jak dodał, aplikacja będzie rozwijana i rozszerzana o nowe funkcjonalności.
„Druga ważna kwestia jest taka, że w zeszłym roku otworzyliśmy się na współpracę z innymi partnerami jak: Koleo, potral e-podróżnik czy SkyCash oraz mPay. Oferują oni aplikacje i portale, które sprzedają bilety autobusowe, autokarowe dalekobieżne i regionalne kolejowe. Dzięki tej współpracy 14 proc. sprzedaży biletów odbywa się za pośrednictwem agentów zewnętrznych” - powiedział.
Jak ocenił, kupno biletu na przejazdy pociągami PKP Intercity nigdy nie było tak łatwe.
Wiceprezes PKP Intercity mówił również o poprawie dostępności sprzedaży biletów dla osób, które nie korzystają z internetu.
„Dwa miesiące temu ogłosiliśmy nowy model współpracy z sieciami sprzedaży stacjonarnej, takimi jak sklepy spożywcze, kioski i kawiarnie” - wymienił.
Jak wyjaśnił, jest to ukłon w stronę Polaków mieszkających w mniejszych miejscowościach, w których nie ma kas biletowych.
„Pasażerowie, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mają możliwości zakupu biletu online, będą mogli zakupić je np. w ulubionym sklepie” - powiedział wiceprezes PKP Intercity.
Dodał, że trwają rozmowy z trzema dużymi podmiotami, więc jest szansa, że jeszcze w tym roku bilety PKP Intercity będą do kupienia w tego typu placówkach.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 12.05.2023, 14:21 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |