Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: minister Anna Moskwa o polskim i europejskim bezpieczeństwie energetycznym na Samorządowym Kongresie Trójmorza (komunikat)

17.05.2023, 17:37aktualizacja: 18.05.2023, 08:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

O zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie, a także potrzebie zachowania suwerenności energetycznej mówiła minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa podczas tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, świata biznesu oraz naukowców odbyło się 17 maja 2023 roku w Lublinie.

"Kongres postawił temat energetyki w centrum swoich debat i refleksji, ale też pomysłów. To właśnie tutaj, podczas poprzednich edycji, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym, zanim jeszcze Europa rozpoczęła ten ważny dialog. Dzięki projektom, które odpowiedzialnie wdrażaliśmy przez lata, mogliśmy bez lęku zweryfikować naszą politykę energetyczną" – powiedziała podczas wystąpienia otwierającego minister Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła także, że polska polityka energetyczna jest suwerenna oraz przemyślana i dzięki temu pozwoliła przetrwać Polakom zimę.

"Dbaliśmy o to, aby energia, gaz i ciepło były w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w naszym kraju. Było to wielkie wyzwanie, ale mogliśmy je zrealizować, ponieważ pracowaliśmy nad nim przez lata, a wysiłek ostatniego roku był bardzo istotny" – dodała minister Anna Moskwa.

Kongres w Lublinie stał się także forum do dyskusji m.in. na tematy gospodarcze, związane z bezpieczeństwem, energetyką, czy współpracą pomiędzy regionami Inicjatywy Trójmorza. Minister Anna Moskwa zabrała głos w debacie dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie. W panelu, którego partnerem merytorycznym było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, uczestniczył również Yaroslav Demchenkov, wiceminister Energetyki Ukrainy, a także przedstawiciele z PGE S.A., Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., Polskich Elektrowni Jądrowych, PKN Orlen czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Wciąż mamy wiele wyzwań i ambitnych projektów – to m.in. atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii, a także rozwój sieci elektroenergetycznych. Ambitne projekty to także przeniesienie i dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalny. Ubiegły rok był sprawdzianem dla samorządów w kwestii dbałości o bezpieczeństwo energetyczne. Coraz więcej widzimy inicjatyw związanych m.in. z energetyką rozproszoną, spółdzielczą czy klastrową" – powiedziała Anna Moskwa

Minister dodała także, że świadomość o energetyce od ubiegłego roku zdecydowanie wzrosła, a Polacy wiedzą, że przyczyniają się do końcowego zużycia energii i znają sposoby na jej oszczędzanie.

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza szefowa resortu klimatu i środowiska otrzymała wyróżnienie za działania na rzecz rozwoju współpracy energetycznej obszaru Inicjatywy Trójmorza oraz efektywne wspieranie województwa lubelskiego w procesie transformacji energetycznej.

Minister Anna Moskwa, w ramach międzynarodowego wydarzenia, wzięła także udział we Wschodnim Kongresie Młodych Liderów – inicjatywie przygotowanej z myślą o ludziach do 35 roku życia. Tegoroczna dyskusja dotyczyła m.in. rozwoju geotermii w Polsce, wyzwań dla sieci elektroenergetycznych, a także pakietu Fit for 55.

Zorganizowany w Lublinie Kongres Trójmorza oraz Forum Gospodarcze to cykliczne, międzynarodowe wydarzenia gospodarcze, które gromadzi zarówno przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, jak i sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), a także przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie, wzorem lat ubiegłych, objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ważnym punktem tegorocznego wydarzenia było podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza pomiędzy 15 regionami-założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii, a tym samym - podpisanie umów przez jej nowych członków: z Ukrainy i z Rumunii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2023, 17:37
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ