Newsletter

MF: Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie będą współpracować w obszarze podatków (komunikat)

25.05.2023, 19:45aktualizacja: 25.05.2023, 19:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Ministrowie do spraw finansów Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Magdalena Rzeczkowska oraz Mohamed bin Hadi Al Hussaini podpisali w Abu Dhabi wspólną deklarację o pogłębionej współpracy w obszarze podatków.

Porozumienie polityczne pomiędzy Polską a ZEA pozwoli na zawarcie bliższych kontaktów, a także rozpoczęcie współpracy pomiędzy administracjami publicznymi obu państw.

Deklaracja wpisuje się w zainicjowany przez premiera Mateusza Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej.

Dzięki porozumieniu Polska i ZEA będą dzielić się wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie cyfryzacji systemu podatkowego. Chodzi m.in. o wymogi w zakresie sprawozdawczości cyfrowej, analizy big data, uczenie maszynowe oraz wykorzystanie nowych technologii w sektorze publicznym, takich jak blockchain.

"Jesteśmy europejskim liderem cyfryzacji systemu podatkowego. W ostatnich latach wprowadziliśmy wiele narzędzi IT takich jak: JPK, SENT, STIR, kasy on-line czy KSeF. Dlatego jesteśmy gotowi do tego, aby dzielić się naszymi doświadczeniami z realizacji tych projektów, a także korzystać z najlepszych wzorców w innych krajów" – podkreśla minister Magdalena Rzeczkowska.

Polska prowadzi politykę dwustronnych porozumień o pogłębionej współpracy w dziedzinie uszczelniania systemu podatkowego, które tworzą ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych. Podobne deklaracje zostały zawarte m.in. z Czechami, Estonią, Słowacją, Węgrami i Ukrainą. Na podstawie porozumienia będą odbywać się dwustronne spotkania, poświęcone wymianie doświadczeń w zakresie podatków.

Efekty uszczelniania systemu podatkowego

Polska ma unikalne doświadczenie w poprawie efektywności systemu podatkowego. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, luka VAT zmniejszyła się z 24,1 proc. (2015) do 4,9 proc. (2022). Od 2016 r. obserwujemy także szybki wzrost wpływów z podatku CIT. W latach 2016-2023 wpływy z podatku CIT (według prognoz do ustawy budżetowej za 2023) wzrosną aż 62,5 mld zł, czyli o 190,1 proc. Dla porównania wzrost wpływów podatku CIT w latach 2008-2015 wyniósł jedynie 2,3 proc. Szara strefa na rynku papierosów skurczyła się z 16,8 proc. (2015) do zaledwie 4,9 proc. (2021). Co więcej, przez ostatnie lata Polska dokonała skoku technologicznego, wprowadzając cyfrowe systemy analityczne i sprawozdawcze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.05.2023, 19:45
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii