Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
29 maja 2023 r. w szkole podstawowej w Gaju pod Krakowem odbyły się zajęcia dla najmłodszych uczniów z serii spotkań Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka. Projekt realizowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego o szacunkowej wartości 7,5 mln zł uzyskał w tym roku dofinansowanie ze środków UE w wysokości 6,375 mln zł.
— Dbamy o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Nasze działania opieramy na trzech filarach: to inwestycje, zmiany w prawie i edukacja. Inspekcja Transportu Drogowego mocno angażuje się w aspekt edukacyjny. Ministerstwo Infrastruktury wraz Inspekcją Transportu Drogowego troszczy się o wszystkich uczestników ruchu drogowego. W szczególności leży nam na sercu bezpieczeństwo najmłodszych, którzy zmierzając do szkoły czy wracając po lekcjach do domu, podejmują pierwsze decyzje jako samodzielni uczestnicy ruchu drogowego. Ważne, aby od samego początku, jeszcze jako piesi, znali przepisy i wiedzieli jak się zachować na drodze. Dzięki projektowi edukacyjnemu ITD coraz więcej dzieci ma dodatkową sposobność do przyswojenia wiedzy z zakresu brd, często jeszcze na etapie przedszkolnym — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Edukacja kształtująca właściwe postawy i zachowania w ruchu oraz transporcie drogowym, promująca zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwiększająca świadomość w zakresie zapobiegania zagrożeniom, jest jednym z filarów działalności Inspekcji Transportu Drogowego. Działania edukacyjne i informacyjne są prowadzone równolegle z czynnościami kontrolnymi. Inspekcja realizuje szereg autorskich projektów edukacyjno-informacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których odwiedza w szkołach zarówno stacjonarnie, jak i online, realizując projekt edukacyjny Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka.
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka z unijnym dofinansowaniem
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. W ostatnim czasie projekt uzyskał dofinansowanie ze środków UE. Dzięki temu zwiększy swój zasięg, a także będzie mógł być rozbudowany i unowocześniony. Umowę o dofinansowanie podpisano 10 marca 2023 r.
Atrakcyjna forma przekazywanej wiedzy oraz nauka poprzez zabawę pozwala dzieciom poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, przepisy obowiązujące na drogach i stać się świadomym uczestnikiem ruchu drogowego. W przyswajaniu niezbędnej wiedzy oraz kształtowaniu odpowiedzialnej postawy wykorzystywane są materiały edukacyjne. Dzięki dofinansowaniu GITD unowocześniła projekt i rozszerzyła jego ofertę edukacyjną, zainwestowała w dodatkowe narzędzia edukacyjne, jak większa liczba miasteczek ruchu drogowego, animowane filmy edukacyjne czy odblaski.
Nowa odsłona projektu pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców – 15 tys. uczniów będzie mogło dołączyć jeszcze w tym roku do Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka. W ramach projektu planowana jest realizacja 250 lekcji w szkołach i przedszkolach. W ciągu trzech tygodni lista chętnych szkół została zamknięta. Kolejnych kilka tysięcy dzieci, ale też i ich opiekunów, będzie miało szansę poznać Tirka i jego przyjaciół, a co ważniejsze także zasady bezpiecznego zachowania na drodze, jakie przekazują w trakcie spotkań, konferencji i pikników bohaterowie projektu. Wydarzenia te będą organizowane w wybranych miejscowościach na terenie całego kraju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2023, 14:59 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |