Newsletter

Debata PAP na EKF 2023: rynek nieruchomości odrabia straty po pięciu katastrofalnych kwartałach

07.06.2023, 09:18aktualizacja: 09.06.2023, 10:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ T. Klepczyński(1)
PAP/ T. Klepczyński(1)
Pierwsze miesiące 2023 r. przyniosły wzrost liczby i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w Polsce - banki przyznały ich niemal 30 tys., czyli o 16 proc. więcej niż w IV kwartale 2022 roku. Uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym eksperci przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem - rynek długo będzie odrabiał straty, a przed nim też olbrzymie wyzwania związane m.in. z demografią.

Współorganizowana przez Polską Agencję Prasową debata, poświęcona dostępności i sprzedaży mieszkań oraz sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, była jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów w harmonogramie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Kondycja szeroko pojętej branży nieruchomości, generującej nawet 15 proc. PKB Polski, stanowi bowiem zarówno prognostyk nastrojów wśród konsumentów i analityków, jak i kluczowy element rozwoju całej gospodarki. EKF jest zaś jednym z najważniejszych, corocznych spotkań świata finansów w Polsce i Europie Środkowej.

„Początek 2023 roku, po pięciu fatalnych kwartałach, przyniósł nareszcie dobre wiadomości dla rynku nieruchomości. Przede wszystkim odnotować należy wzrost liczby i wartości kredytów mieszkaniowych udzielanych przez banki. Wydaje się, że Polacy, pomimo wysokiej inflacji i stóp procentowych oraz geopolitycznej niepewności, nie utracili zapału i odwagi do inwestowania” - zauważył Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej i moderator debaty.

W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele kluczowych podmiotów organizujących rynek nieruchomościowy: banków, deweloperów oraz firm budowlanych. Eksperci zgodzili się, że najgorszy okres dla całej branży stanowi już przeszłość, jednak powrót do doskonałych wyników sprzedaży mieszkań z lat 2018/2019 (nie wspominając o rekordowym okresie lat 2020/2021) będzie procesem stopniowym i niełatwym.

„Naszą siłą jest potencjał polskiej gospodarki i rosnąca zamożność Polaków, dzięki którym nasz rynek mieszkaniowy, niezależnie od kryzysów i interwencji rządu, stale rozwija się w sposób naturalny. Popyt bazowy szacuję na około 80 tys. lokali rocznie, jednak otwartą kwestią pozostaje odrobienie strat po katastrofie minionego roku” - oceniał Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Wciąż dalekie od zaspokojenia są także potrzeby mieszkaniowe milionów Polaków, na co uwagę zwrócił Michał Sapota, właściciel HREIT S.A.

„Znaczna część tzw. substancji mieszkaniowej pamięta czasy jeszcze sprzed Gierka, a jej stan, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE, jest po prostu fatalny. W kolejnych latach i dekadach Polacy będą chcieli i musieli zamienić dotychczasowe lokale na nowe, dlatego nastroje wśród firm deweloperskich określiłbym jako >>umiarkowanie optymistyczne<<” - zaznaczył Michał Sapota.

Inaczej niż przed krachem 2022 roku wygląda dziś również oferta kredytów hipotecznych polskich banków - ponad połowa z nich zawierana jest obecnie na okresowo stałą stopę oprocentowania, co jeszcze kilka lat temu, w epoce niemal zerowych stóp procentowych, nie cieszyło się zainteresowaniem ani banków, ani konsumentów. 

„Wracamy do normalności po 30-procentowych spadkach liczby udzielanych kredytów w drugiej połowie 2022 roku, ale musimy odnaleźć się w nowych realiach: kredyty po prostu są i będą droższe. Kolejnym wyraźnym trendem jest masowe nadpłacanie zaciągniętych już kredytów, co dla banków, dźwigających już ciężar finansowania szeregu projektów rządowych, takich jak wakacje kredytowe, jest dodatkowym wyzwaniem” - powiedział Wojciech Rybak, wiceprezes zarządu Banku Millennium S.A.

Z kolei Robert Chojnacki, prezes REDNET Property Group, wskazywał na olbrzymie wyzwania cywilizacyjne, jakie rzutować będą w następnych dekadach na rozwój rynku nieruchomości w Polsce.

„Powszechny dziś optymizm branży budownictwa mieszkaniowego porównałbym do balu na Titanicu, znajdującego się na kursie kolizyjnym z górą lodową - a w naszym przypadku jest nią demografia. Polska naprawdę będzie się wyludniać, a dla nowych mieszkań może zwyczajnie zabraknąć nabywców. Będzie to wymagać zmiany charakteru rynku i odpowiadania na nowe potrzeby konsumentów” - podkreślał  ekspert.

Europejski Kongres Finansowy to platforma debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także miejsce wypracowania rekomendacji działań w kierunku osiągnięcia stabilnego, zrównoważonego rozwoju. Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.06.2023, 09:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ