Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Polsce - w przeciwieństwie do innych krajów Europy Zachodniej - listy zastawne, czyli długoterminowe papiery dłużne emitowane przez banki hipoteczne, nie mają dużego znaczenia na rynku finansowym. Podczas panelu „Jak ożywić rynek listów zastawnych w Polsce” eksperci zastanawiali się, jak to zmienić.
„Jestem absolutną fanką listów zastawnych, które w przyszłości mogą się okazać niezwykle wartościową częścią rynku. Za granicą listy zastawne pełnią ważny element finansowania i gry rynkowej. Ponadto to bardzo dobrze zabezpieczony instrument” - przekonywała Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark.
Pozytywnie o listach zastawnych wypowiadał się także Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, emerytowany profesor UG.
„To, że w Polsce nie ma rynku listów zastawnych, to jest największe zaniedbanie ekonomiczne w polskim systemie bankowym. Ten instrument finansowy jest najbezpieczniejszy. Jako narzędzie zwiększania stabilności nie ma nic lepszego” - ocenił ekspert.
Profesor przekonywał, że większa obecność listów zastawnych w polskim sektorze bankowym, wpłynęłaby korzystnie na jego stabilność.
„Obecny stan polskiego prawa, jeśli chodzi rynek listów zastawnych, jest wystarczający. Brak tylko chęci. Listy zastawne mają wyższy rating niż polskie obligacje. Zastąpienie aktywów w obligacjach listami zastawnymi mogłoby dobrze zrobić bankom” - przekonywał profesor Pawłowicz.
Liderem polskiego rynku listów zastawnych jest PKO BP. Zdaniem Piotra Mazura, wiceprezesa banku, nadzorującego zarządzanie ryzykiem, instytucje finansowe mogłyby bardziej angażować się na tym rynku.
„Największy udział na polskim rynku listów zastawnych ma PKO BP. Mamy w tej chwili około 60 proc., ale niestety inni za nami nie poszli” - mówił Piotr Mazur.
Według opinii Rafała Kozłowskiego, senior experta w McKinsey&Company, w przyszłości popyt na listy zastawne pojawi się ze strony zagranicznych banków, wśród ubezpieczycieli, ale także - choć w znacznie mniejszym stopniu - wśród inwestorów indywidualnych.
„Jeśli klient detaliczny zostanie posiadaczem listu zastawnego, to jakiekolwiek ryzyka prawne związane z kredytami hipotecznymi zaczną dotyczyć już nie tylko banków, ale też klientów detalicznych” - przekonywał Rafał Kozłowski, Senior Expert w McKinsey&Company.
O potencjale listów zastawnych w sektorze ubezpieczeniowym mówiła Dagmara Wieczorek-Bartczak, członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
„Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, komu się sprzedaje i jakie są potrzeby i wymagania inwestora. Zakłady ubezpieczeń są naturalnym inwestorem, który może kupować długoterminowe papiery” - przekonywała Dagmara Wieczorek-Bartczak.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.06.2023, 10:19 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Corn Next wprowadza na rynek CornNext-17 - przełomowe, zrównoważone rozwiązanie problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi
- 13.01.2025, 16:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
GlobalLogic informuje o zmianach w zarządzie: stanowisko prezesa i dyrektora generalnego obejmie Srini Shankar
- 13.01.2025, 09:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Grupa Selena na Targach BAU w Monachium: aktywna promocja najwyżej jakości polskich produktów dla globalnego budownictwa to nasz cel na 2025 rok
Już dziś w Monachium startują Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU – prestiżowe wydarzenie branży budowlanej, podczas którego jej liderzy prezentują swoje najbardziej innowacyjne produkty. Wśród wystawców monachijskich targów nie zabraknie też mocnej, polskiej reprezentacji. Swoje rozwiązania dla profesjonalnych wykonawców budowlanych, po raz kolejny zaprezentuje Grupa Selena – producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, dla którego udział w wydarzeniu stanowi ważne narzędzie realizacji konsekwentnie prowadzonej ekspansji międzynarodowej.- 13.01.2025, 08:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Selena Group