Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W debacie „Bezpieczeństwo w dobie wojny informacyjnej” wzięli udział ppłk Brett Lea, były oficer prasowy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej stacjonującej w Fort Bragg w Karolinie Północnej oraz Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie.
Podpułkownik Lea był pytany o różnice między komunikacją wojskową a cywilną. Stwierdził, że komunikacja i walka z dezinformacją, za którą odpowiadają wojskowi oficerowie prasowi bywa trudna, ponieważ narzędzia, jakimi dysponuje armia - nawet amerykańska, która jest największa na świecie - są ograniczone w porównaniu do narzędzi do tworzenia dezinformacji, które ma Rosja.
„Staramy się chronić naszych żołnierzy pokazując, że ten atak trwa stale i nie da się ostatecznie zwalczyć wroga” - podkreślił ppłk Lea. Relacjonował, że w zeszłym roku amerykańscy oficerowie prasowi przez pięć miesięcy przebywali w Polsce i wspierali Ukrainę w walce z Rosją, szczególnie w obszarze dezinformacji.
„Spotkaliśmy się z inną sytuacją niż oczekiwaliśmy. Wyzwanie pozostaje, bo brak nam narzędzi, żeby pokonać wszystkie rodzaje dezinformacji, na przykład te rozpowszechniane przez boty. Najlepszą metodą walki z dezinformacją jest edukacja - staramy się edukować naszych wojskowych, bo wysyłamy ich do środowiska informacyjnego, którego nie są oni w stanie jasno zidentyfikować” - powiedział były oficer prasowy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej.
Jak przypomniał Stany Zjednoczone od wielu lat są w stanie wojny informacyjnej z Chinami i Rosją.
„Jesteśmy celem ich ataków. Gdybyśmy wysłali naszych żołnierzy bez szkolenia, to tak jakbyśmy wysyłali ich bez broni” - powiedział podpułkownik Brett Lea.
Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, ocenił, że reżim autorytarny może łatwiej kreować dezinformację, m.in. z powodu braku zahamowań moralnych.
„Jeśli mówimy o Rosji, państwie, które jest gotowe zatapiać tysiące ludzi, żeby chronić się przed ukraińską kontrofensywą, państwie, które w sposób bezwzględny i absolutnie nieliczący się z konsekwencjami dokonuje mordów i właściwie promuje politykę ludobójstwa, to cóż można powiedzieć o jakichkolwiek zahamowaniach dotyczących dezinformacji?” - zauważył Robert Pszczel.
Były szef biura informacji NATO w Moskwie ocenił, że „paradoks całej sytuacji polega na tym, że platformy i portale społecznościowe, które Rosja czy Chiny używają do dezinformacji, zostały stworzone w większości przez społeczeństwa demokratyczne”.
„Czy mówimy o państwach, czy o organizacjach międzynarodowych takich jak NATO, Unia Europejska - są jednak określone ograniczenia, które nie pozwalają na stosowanie tych samych metod” - wskazał Pszczel.
Dodał, że jeśli Rosja czy Chiny stosują masową dezinformację, która wykorzystuje tworzenie sztucznych portali, podszywanie się pod media czy instytucje - to demokratyczne państwa nie mogą odpowiadać w ten sam sposób.
„Nie możemy sami zajmować się tworzeniem dezinformacji, bo to by oznaczało, że łamiemy swoje zasady” - podkreślił Robert Pszczel.
Uzupełnił, że np. w NATO dopuszczalne są tzw. operacje psychologiczne, które służą zmyleniu przeciwnika, ale one są stosowane tylko i wyłącznie w przypadku bezpośredniego konfliktu, a formalnie państwa natowskie nie są w stanie konfliktu z Rosją.
„Mimo tych ograniczeń dysponujemy najsilniejszym orężem jakie jest - prawdą. Nasze argumenty, fakty zawsze się obronią” - zaznaczył Pszczel.
W jego opinii, jeśli mówimy o tym, co się dzieje faktycznie na świecie, o tym, co robią dane państwa, trzeba znaleźć sposób, aby te informacje dotarły do szeroko pojętej społeczności - zarówno międzynarodowej, jak i tej w poszczególnych krajach.
„To jest utrudnione w takich krajach jak Rosja, Chiny, Iran czy Korea Północna, gdzie dostęp społeczeństwa do informacji jest ograniczony przez kontrolę czy cenzurę” - ocenił ekspert.
Zgodził się z nim podpułkownik Brett Lea, który wskazał, że reżimy autorytarne rządzą poprzez kontrolę, a państwa demokratyczne przez wolność.
„Tylko w stanie wojny możemy stosować operacje takie jak wojna psychologiczna. Kiedy pełnimy rolę wspierającą, taką jak w przypadku konfliktu w Ukrainie, nie możemy tego robić” - powiedział.
Były oficer prasowy amerykańskiej dywizji powietrznodesantowej poinformował, że w celu walki z dezinformacją na portalach społecznościowych US Army m.in. organizuje kampanie w mediach społecznościowych oraz wprowadziła system szkoleń SMART, czyli social media awarness training, gdzie szkoli żołnierzy tak, by nie stali się oni ofiarami wojny informacyjnej.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.06.2023, 10:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ