Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Pieniądze europejskie są dla wszystkich i warto z nich korzystać” - powiedziała Lidia Stępińska-Ustasiak z Sieci Badawczej Łukasiewicz, otwierając dyskusję na temat pozyskiwania funduszy unijnych na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe.
O funduszach europejskich dostępnych dla biznesu w obecnej perspektywie finansowej mówiła Maria Nalewajko z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wskazała, że obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z bogatej oferty programu FENG w ramach ścieżki SMART. Dostępne są środki na projekty badawczo-rozwojowe, do których przedsiębiorca może dobrać fakultatywne moduły np. wdrożenie lub komercjalizację.
„Mamy nadzieję, że absorpcja środków będzie większa. To pieniądze m.in. na cyfryzację, ale to również wsparcie dla start-upów. Wychodzimy ku przedsiębiorcom i ciągle poszerzamy ofertę. Pomagamy przedsiębiorcom odnaleźć się w regulaminach, staramy się je upraszczać. Prosimy o to, by zastanowili się, czy chodzi o działania B+R czy np. tylko o prace rozwojowe w kontekście istniejących rozwiązań” - powiedziała Maria Nalewajko.
O wsparciu przedsiębiorców mówił też Marcin Graczyk z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
„Wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa w ich ekspansji na zewnątrz, także przy wykorzystaniu środków europejskich. Działamy jak duża firma doradcza, ale nie pobieramy za to pieniędzy” - wyjaśnił Graczyk.
Dodał, że w realizowaniu projektów badawczo-rozwojowych kluczowa jest świadomość przedsiębiorców, potrzeb ich firm oraz tego, na jaki rynek chcieliby wejść ze swoim rozwiązaniem.
„Ta świadomość przedsiębiorców w Polsce ciągle jest niewielka i ciągle nad tym trzeba pracować” - ocenił Marcin Graczyk.
Ekspert z PAIH zaznaczył też, że polscy przedsiębiorcy w niewielkim stopniu uczestniczą w przetargach zagranicznych, gdzie mogliby wygrywać jakością i ceną, pozyskując środki na dalszy rozwój. W jego opinii powinno się to zmienić, szczególnie w kontekście wyzwań, jakie będą stały przed polskim biznesem w związku z odbudową Ukrainy.
O możliwościach związanych z pozyskiwaniem środków bezpośrednio z Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa mówiła Aleksandra Ihnatowicz z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Zaznaczyła, że jeśli przedsiębiorstwom uda się znaleźć własną ścieżkę rozwoju, uzyskanie wsparcia z programu Horyzont Europa może być łatwiejsze niż ubieganie się o środki rozdzielane na poziomie krajowym.
„Horyzont Europa jest szerokim portfelem instrumentów, które pozwolą firmom rozwijać innowacje i w gronie głównych graczy znaleźć potencjalnych klientów. Z jednej strony przedsiębiorstwa mogą się rozwijać, ale też wdrażać innowacyjne projekty, promować je i komercjalizować” - powiedziała Ihnatowicz.
Innowacje z zakresu przedsięwzięć środowiskowych wspiera program LIFE, o którym mówił Andrzej Muter - ekspert z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie przedsiębiorcy mogą pozyskać nawet 90 proc. środków na przedsięwzięcia, które w przyszłości będą się samofinansować. Jak zaznaczył Muter, program pozwala sfinansować zarówno testy i wdrożenie nowych rozwiązań, jak i ich promocję.
„Staramy się wspierać wnioskodawców od pisanie wniosków po ich realizację. Aplikowanie o środki europejskie to inwestycja w przyszłość” - powiedział Muter.
Innovatorium Łukasiewicza to największe wydarzenie w Polsce poświęcone zagadnieniom B+R. Podczas paneli i dyskusji spotykali się przedstawiciele środowiska nauki i biznesu, w tym menadżerowie, naukowcy, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej. Była to również okazja do nawiązania współpracy z ekspertami w zakresie finansowania projektów badawczo-rozwojowych oraz specjalistami do spraw funduszy europejskich, ponieważ jednym z celów Innovatorium jest budowanie zespołów zdolnych do sięgania po wielomilionowe projekty badawcze finansowane m.in. z programu Horyzont Europa.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 21.06.2023, 13:59 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |