Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prezes Kongresu 590: obronność i geopolityka - te kwestie niezwykle interesują Polaków

23.06.2023, 12:10aktualizacja: 26.06.2023, 12:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Tegoroczna, czerwcowa odsłona Kongresu 590, przyciągnęła wielu znakomitych panelistów. Wśród poruszanych kwestii dominowały obronność i geopolityka. Według Wojciecha Majewskiego - prezesa Kongresu 590 - liczba osób zainteresowanych dyskusjami na te tematy przeszła wszelkie oczekiwania.

Czerwcowa odsłona 8. edycji Kongresu 590 odbywała się pod hasłem „Przestrzenie wolności”.

„Najważniejszymi tematami, o których tu się mówiło były obronność, energetyka i przestrzeń wolności. To rzeczy, które do tej pory funkcjonowały jako aksjomaty i które trzeba na nowo zdefiniować. Wynika to oczywiście z sytuacji na świecie – wojny i przemian geopolitycznych” – mówił, podsumowując Kongres 590, jego prezes Wojciech Majewski.

Wojna w Ukrainie i związane z nią zmiany geopolityczne na nowo zdefiniowały pojęcie wolności, wskazując ogrom zagrożeń i uświadamiając wagę koordynacji działań krajów oraz sojuszy jako jedynej drogi obrony wspólnych wartości, gwarantujących prawo każdego narodu do niepodległości i samostanowienia.

„Na tegoroczny Kongres staraliśmy się zaprosić wielu liderów opinii. Stąd obecność generała sir Richarda Shirreffa, autora bestselleru >>2017. Wojna z Rosją<<, książki, która w pewien sposób przewidziała dzisiejszą sytuację w Ukrainie. Generał był zastępcą szefa wojsk NATO w Europie, jest więc osobą bardzo kompetentną. Zaprosiliśmy też byłego sekretarza generalnego NATO, Andersa Fogh Rasmussena” – wspomniał prezes Majewski.

Wśród oficjalnych gości 8. edycji Kongresu poza wymienionymi powyżej osobami znaleźli się też m.in.: Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i założycielka Instytutu im. Hannah Arendt; Bryan Caplan, profesor ekonomii na George Mason University i autor bestsellera „Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci”; Bjørn Lomborg, duński naukowiec i ekolog; gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u; prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki; ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog.

O tym, że kwestie geopolityki czy obronności są niezwykle ważne dla społeczeństwa świadczy fakt, że każdy z paneli poświęconych tej tematyce cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

„Na panelach poświęconych obronności czy geopolityce mieliśmy tak wiele osób, które chciały posłuchać dyskusji, że czasami nie było miejsc. To świadczy o tym, że wybraliśmy tematy spotkań celnie - każdy gdzieś instynktownie czuje, co jest naprawdę ważne” – podkreślił Wojciech Majewski.

Mówiąc o istotnych tematach, które pojawiły się na tegorocznym kongresie i które będą aktualne w przyszłości prezes Kongresu 590 wymienił energetykę, sposoby funkcjonowania OZE, tematy obronne, czyli np. stosunek Polaków do broni.

„Musimy się zastanowić, jak w tym ostatnim obszarze funkcjonować, bo nie jest to jeszcze zdefiniowane. Kraje takie jak: Szwajcaria, Finlandia czy Izrael mają wysoką liczbę broni przypadającą na jednego mieszkańca. Jesteśmy na szarym końcu, a rzeczywistość wojenna przybliżyła się do nas drastycznie, bo to jest tuż za naszą granicą. Tam ludzie muszą umieć się bronić i myślę, że Polacy też powinni. To rzeczywistość, do której powinniśmy się przygotować, a nie udawać, że jej nie ma” – podsumował prezes Majewski.

Cztery sceny, 10 obszarów tematycznych, dwa międzynarodowe fora gospodarcze oraz 50 paneli i wystąpień z udziałem wielu wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy - w Warszawie zakończyła się właśnie 8. edycja Kongresu 590. Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.06.2023, 12:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ