Newsletter

Nauka i technologie

Badaczka z Poznania sprawdziła, co wpływa na zmianę budowy ludzkiej miednicy

04.07.2023, 08:00aktualizacja: 04.07.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Miednica u kobiet i mężczyzn jest bardziej plastycznym elementem szkieletu, niż sądzono: może się zmieniać pod wpływem niektórych czynników - wynika z badań dr Anny Marii Kubickiej z UPP w Poznaniu. Ustaliła ona również, że kolejne przebyte ciąże nie zostawiają trwałych zmian w budowie miednicy u kobiet. Wyniki badań przedstawiła w "Scientific Reports".

Czy kształt miednicy zależy od tego, ile ważyliśmy w dzieciństwie? A może nasza waga cały czas wpływa na budowę miednicy - nawet, jeśli jesteśmy już dorosłymi ludźmi, a nasz szkielet zakończył rozwój? I czy miednica jest elementem na tyle elastycznym, by pozostawiał na niej ślad po każdej kolejnej ciąży? Odpowiedzi na te pytania szukała dr Anna Maria Kubicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a wyniki badań opublikowała na łamach "Scientific Reports".

"Dotychczasowe badania zakładają, że budowa miednicy jest pod silną presją adaptacyjną w związku z dwoma zjawiskami: przystosowaniem do ludzkiej dwunożności - oraz rodzeniem noworodków o dużym obwodzie głowy. W związku z tym sądzono, że element szkieletu, będący pod tak silną presją, nie może się cechować plastycznością, czyli podatnością na zmiany w budowie w trakcie życia. Najnowsze badania pozwoliły zweryfikować to przypuszczenie. Głównym celem badań było sprawdzenie, czy - i w jakim stopniu - miednica może zmienić kształt pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W przypadku nowych analiz tym czynnikiem zewnętrznym była masa ciała, a konkretnie - wskaźnik BMI, który pozwala stwierdzić, czy dana osoba wykazuje odchylenie od normalnej wagi w stosunku do swojego wzrostu" - tłumaczy dr Kubicka serwisowi Nauka w Polsce.

Aby określić poziom plastyczności miednicy naukowczyni z Poznania wykorzystała informacje dostępne w bazie New Mexico Decedent Image Database, która zawiera tomografie komputerowe całego ciała, wykonywane osobom zmarłym na terenie stanu Nowy Meksyk między 2010 a 2017 rokiem. W badaniach uwzględniła skany i dane biologiczne dotyczące ponad 300 osób w wieku od 1 do 80 roku życia.

Więcej na https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97308%2Cbadaczka-z-poznania-sprawdzila-co-wplywa-na-zmiane-budowy-ludzkiej-miednicy

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ