Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Poranna aura kojarzy się z zapachami rosy, parującej ziemi i słodyczy róży. Goście muzeum poczują bliskość i niezapomniany aromat najpiękniejszych roślin świata – dziesiątek odmian róż – podczas spaceru w historycznych ogrodach. Będę mieli czas, by delektować się nim w spokojnym rytmie wczesnego poranka, przed otwarciem parku dla wszystkich. Ta luksusowa sytuacja nie zdarza się co dzień.
Miłośnicy ptaków też znajdą coś dla siebie, bo o poranku lepiej słychać ich śpiew. Ptasich mieszkańców wilanowskiego parku trudno dogonić w locie, ale podczas warsztatów „Ptasi przyjaciele” chętni poznają zwyczaje dzięcioła zielonego i zimorodka. By lepiej zapamiętać ich wygląd, najmłodsi uczestnicy własnoręcznie wykonają ptaki z włóczki.
Muzeum oferuje też możliwość poznania bogactwa zapachów wilanowskich ogrodów. Jedną z metod ich utrwalania jest rozpuszczanie pachnących ekstraktów roślinnych w tłuszczach. Tak robiono w epoce baroku, gdy w wilanowskim pałacu mieszkała rodzina królewska. Zainspirowani XVII-wiecznymi sposobami aromaterapii uczestnicy warsztatów stworzą niepowtarzalne kieszonkowe mazidełka i skupią się na zapachach polecanych dzieciom.
Na zainteresowanych czekają też dźwiękoczułe warsztaty kaligrafii. Nie będzie to jednak tradycyjna nauka starannego pisania, ale próba zapisu usłyszanych dźwięków na kartce papieru. Uczestnicy zajęć stworzą kaligraficzne odpowiedniki wyrazów dźwiękonaśladowczych, używając do tego piór i kolorowych atramentów.
Czy można namalować delikatne podmuchy wiatru znad jeziora? Zadaniem uczestników warsztatów artystycznych będzie próba uchwycenia atmosfery poranka, który zachwyca barwami, a jednocześnie działa na wszystkie zmysły. W ramach eksperymentów do tradycyjnego ekwipunku malarza dodamy nowe narzędzia: gałązki, trawy i korę. Chętni spróbują utrwalić dźwięki na kartce papieru, by w ten sposób zachować je na zawsze.
Miedziane dachy Pałacu Wilanowskiego w promieniach wschodzącego słońca robią wrażenie, podobnie jak bogactwo barw roślinności historycznych ogrodów. Miłośnikom fotografii muzeum proponowany będzie udział w dwudniowych warsztatach pod okiem profesjonalistów. To dobra okazja do pozyskania wiedzy o artystycznych i technicznych aspektach fotografii i wykorzystania tych umiejętności w trakcie sesji plenerowej.
Szkoła KOBE zaprasza do aktywnego uczestnictwa w porannym koncercie dźwięków. Handpan to instrument, dzięki któremu świat rytmu i prostych melodii pozostaje w zasięgu umiejętności nawet niemuzykujących uczestników. To propozycja dla osób, które chcą zwolnić, poczuć autentyczne szczęście i wytchnienie ciepłego, letniego poranka. Zaś w ogrodzie przy oranżerii zabrzmią etno-jazzowe kompozycje, improwizacje i rytmiczne wariacje w wykonaniu zespołu T/Aboret. Artyści będą grać muzykę pachnącą drewnem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ruchliwe ulice miasta.
Chętni będą mogli też pobudzić zmysł smaku. Podczas wspólnego śniadania inspirowanego menu króla Jana III Sobieskiego, goście muzeum poznają smak kuchni staropolskiej i posłuchają ciekawostek o najstarszych polskich książkach kucharskich. Królewscy szefowie kuchni i edukatorzy kulinarni zaprezentują przepisy śniadaniowe i zaspokoją nie tylko apetyt na jedzenie, ale także głód wiedzy. Zaś na polanie nad zatoką miłośnicy sportu będą mieli okazję poćwiczyć rozciąganie pod okiem profesjonalisty. Park i Most Rzymski będą do tego najlepszą scenografią.
Warto rozpocząć dzień inaczej niż zwykle – o świcie w wilanowskich ogrodach historycznych i królewskich przestrzeniach.
Informacje: www.wilanow-palac.pl
KONTAKT:
e-mail: nkokoszka@wilanow-palac.pl
Źródło informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.07.2023, 11:03 |
Źródło informacji | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.