Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
O perspektywach współpracy Polski i Iraku w dziedzinie rolnictwa rozmawiał wczoraj (5.07.2023 r.) sekretarz stanu Ryszard Bartosik z chargé d’affaires a.i. Iraku w Polsce doktorem Muqdadem Algaldosem. Ważnym tematem poruszonym podczas spotkania w siedzibie resortu było negocjowane obecnie memorandum, dotyczące polsko-irackiej współpracy w obszarze rolnictwa. Rozmówcy wyrazili nadzieję na ożywienie wzajemnych relacji i wykorzystanie potencjału współpracy gospodarczej między państwami.
Stanowisko strony polskiej
Wiceminister Ryszard Bartosik zwrócił uwagę, że Irak jest jednym z ważniejszych bliskowschodnich odbiorców towarów rolno-spożywczych z Polski (po Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Dodał, że polskie firmy z sektora rolnego są zainteresowane umocnieniem pozycji na rynku irackim i cenne byłyby dla nas informacje na temat zapotrzebowania Iraku na produkty rolno-spożywcze. Pomogłoby to w lepszym dostosowaniu polskiej oferty eksportowej. Wiceminister wskazał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako rządową agendę, która udziela efektywnego wsparcia na rzecz rozwoju współpracy biznesowej z partnerami zagranicznymi.
Sekretarz stanu podkreślił, że liczymy na pilną finalizację procedury uzgodnienia świadectw weterynaryjnych w eksporcie do Iraku dla kolejnych produktów pochodzenia zwierzęcego z Polski, w tym mięsa drobiowego i mrożonego mięsa wołowego.
Stanowisko strony irackiej
Chargé d’affaires a.i. Iraku z uznaniem odniósł się do osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego. Wyraził nadzieję na możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z polskimi ekspertami, a także na współpracę dotyczącą badań naukowych (m.in. w zakresie analizy gleb), maszyn i urządzeń oraz technologii rolniczych.
Dr Muqdad Algaldos zachęcił też polskie firmy do inwestowania w irackie rolnictwo. Dodał, że strona iracka byłaby zainteresowana sprowadzaniem z Polski sprzętu rolniczego, systemów nawadniania czy leków weterynaryjnych. Stwierdził, że Irak liczy na większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców udziałem w organizowanych w tym kraju targach branżowych.
Negocjowane memorandum
Ważnym tematem poruszonym podczas spotkania było negocjowane obecnie memorandum dotyczące polsko-irackiej współpracy w obszarze rolnictwa. Rozmówcy wyrazili nadzieję na jak najszybsze uzgodnienie tekstu i podpisanie tego dokumentu. Zaznaczyli, że może on dać impuls do wspólnych działań w wielu dziedzinach, m.in. w zakresie hodowli roślin i zwierząt czy współpracy naukowej.
Eksport produktów rolno-spożywczych do Iraku
W 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Iraku wyniosła 57 mln EUR, co oznaczało wzrost o 38 proc. w stosunku do 2021 r. Głównymi towarami eksportowanymi do Iraku w 2022 r. były przetwory spożywcze, sery i twarogi, chleb, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki, czekolada i przetwory spożywcze zawierające kakao. W okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. wyeksportowaliśmy do Iraku towary za ponad 21 mln EUR.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.07.2023, 14:04 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |