Newsletter

Model „as a service” pomaga firmie zaoszczędzić czas i poprawić efektywność

10.07.2023, 16:19aktualizacja: 10.07.2023, 16:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trend „używam, nie posiadam” widoczny jest już od dawna w wielu branżach, choćby motoryzacyjnej. Nie trzeba mieć na własność samochodu, żeby jeździć - można go wypożyczyć na dni lub godziny. Podobny trend rozwija się w branży IT. Firma, która do pracy potrzebuje komputerów, oprogramowania, wsparcia technicznego, nie musi tego wszystkiego kupować, lecz może zamówić w modelu „as a service”, czyli jako zewnętrzną usługę. Tak jest wygodniej, bezpieczniej i co najważniejsze, często taniej.

Model „as a service” to sposób finansowania inwestycji, który jest odpowiedzią na rosnące koszty prowadzenia biznesu. Pozwala przedsiębiorstwu zamienić jednorazową (zazwyczaj wysoką) inwestycję na wygodne opłaty miesięczne.

Przykład: Firma X potrzebuje dla swoich pracowników 100 laptopów. Mogłaby je kupić, ale wtedy musiałaby jednorazowo ponieść duży wydatek. Nie każdą organizację na to stać, nie każda też chce to robić, choćby z tego powodu, że inwestycja mogłaby obniżyć zdolność kredytową firmy. Dlatego, zamiast kupować, firma X zamawia usługę typu „as a service” - za miesięczny abonament (znacznie mniejszy niż jednorazowa inwestycja) zapewnia swoim pracownikom niezbędny do pracy sprzęt, a do tego pełną obsługę IT i serwis.

Prowadzenie biznesu w oparciu o model „as a service” to dobre rozwiązanie na dzisiejsze czasy, gdy na rynku pracy coraz trudniej o specjalistów IT, a koszt ich zatrudnienia często przekracza możliwości, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Zaletą tego modelu współpracy w dużych firmach jest to, że pracownicy IT mogą skupić się na zadaniach projektowych, a codzienną obsługę zatrudnionych przejmują linie wsparcia w ramach usługi abonamentowej. W mniejszych firmach możliwe jest nawet całkowite uniezależnienie się od konieczności posiadania wewnętrznych specjalistów IT. Czasochłonne i kosztowne procesy biznesowe, jak choćby zarządzanie licencjami lub instalacja oprogramowania biurowego, w usłudze „as a service” są realizowane w uproszczony sposób i pozwalają zmniejszyć obciążenia administracyjne.

Firma X, płacąc miesięczny abonament, dostaje nie tylko sprzęt, ale może liczyć na stałą opiekę serwisową podstawowych narzędzi pracy w firmie - laptopów, oprogramowania, aplikacji biznesowych. Firma ponadto nie musi sama zajmować się wsparciem informatycznym ani ponosić kosztów organizacji przetargów czy inwentaryzacji sprzętu.

Dzięki modelowi „as a service”, rozwiązania dostępne wcześniej tylko dla dużych korporacji, znalazły się w zasięgu średnich i małych firm. Dziś w tym modelu można znaleźć coraz więcej usług, choćby z dziedziny cyberbezpieczeństwa, przechowywania danych, wsparcia IT czy zdalnego serwisu.

Do najważniejszych korzyści wynikających z rozwiązań tego modelu należy zaliczyć:

- brak konieczności inwestowania środków w zakupy jednorazowe (CAPEX);

- stałe, przewidywalne raty przez cały okres trwania umowy;

- niższe sumarycznie wydatki na sprzęt i oprogramowanie związane z utrzymaniem komputerów i aplikacji użytkowników w firmie;

- szybsze aktualizacje, dzięki większej automatyzacji zarządzania komputerami i aplikacjami;

- wyższą produktywność użytkowników aplikacji biznesowych wynikająca z krótszego okresu niedostępności sprzętu i aplikacji;

- efektywniejsze zarządzanie zasobami komputerowymi przedsiębiorstwa;

- krótsze przestoje, dzięki szybszej reakcji na awarie i efektywniejsze wykorzystanie kopii zapasowych przechowywanych w chmurze;

- ulepszone zarządzanie siecią i wyższy poziom bezpieczeństwa;

- w przypadku dużych firm korzyścią jest także odciążenie pracowników IT od działań administracyjnych i możliwość przekierowania ich do prac związanych z rozwojem systemów i zapewnieniem wsparcia dla specjalizowanych aplikacji biznesowych.

Z kolei dla księgowych najważniejszą korzyścią jest możliwość lepszego gospodarowania przepływami pieniężnymi, jak również odciążenie przedsiębiorstwa od formalności, związanych z organizowaniem przetargów i inwentaryzacją sprzętu.

W Polsce firmą działającą w oparciu o model „as a service” jest T-Mobile Polska z usługą Workspace as a Service (WaaS) - dostawca zapewnia sprzęt biurowy, niezbędne oprogramowanie, wparcie IT i serwis.

W usłudze T-Mobile firma otrzymuje stanowisko pracy w modelu abonamentowym na okres 24, 36 lub 48 miesięcy. Po wygaśnięciu kontraktu klient ma możliwość wykupienia użytkowanego sprzętu (firmy Dell) za złotówkę. Pomimo, że usługa może być oferowana praktycznie „z półki”, jest także dostosowana do indywidualnych potrzeb danej firmy.

Dzięki WaaS pracownicy mogą korzystać z aplikacji z dowolnego miejsca, o ile mają urządzenie podłączone do Internetu. Wsparcie w ramach usługi udzielane jest niezależnie od tego, czy użytkownik znajduje się w biurze, pracuje zdalnie z domu w czasie korzystania z home office, czy też jest w trakcie podróży służbowej. Dodatkowym atutem usługi Workspace as a Service jest dostarczenie sprzętu bezpośrednio do lokalizacji użytkownika (pracownika), bez angażowania firmy w logistykę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2023, 16:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii