Newsletter

PARP wspiera współpracę między edukacją i biznesem. Do 31 lipca trwa nabór do konkursu „Pracodawca Jutra”

19.07.2023, 08:00aktualizacja: 19.07.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PARP
PARP
Nikt nie wie o kluczowych kompetencjach zawodowych tyle, co osoby dające zatrudnienie. W dzisiejszym świecie pracodawcy na szczęście mają wpływ na kształtowanie przyszłego pracownika. To od nich w dużej mierze zależy, czy osoby w wieku zawodowym będą zdobywać umiejętności potrzebne na jutrzejszym rynku pracy. A podmiotów propagujących szeroko rozumiany rozwój zawodowy nie brakuje. Kluczowa jest tu umiejętność analizy danych, obserwacji trendów i szybkiej adaptacji do nowych standardów. Uczyć się - zgodnie z ideą lifelong learning (idea uczenia się przez całe życie) - muszą nie tylko pracownicy, ale i ci, którzy pracę oferują. Odpowiedzią na to jest konkurs „Pracodawca Jutra” organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Wyzwania, jakie niesie za sobą funkcjonowanie przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej, są ściśle związane z sektorem edukacji. Innowacyjność, działalność badawczo-rozwojowa, nowe technologie są głównym motorem wydajności i wzrostu gospodarczego. W krajach o wysokim potencjale gospodarczym korzyści płynące z takich działań przekładają się na przewagę konkurencyjną. W Polsce współpraca ta rozwija się wolno, ale z każdym rokiem cieszy się większą popularnością zarówno w sektorze edukacji, jak i przedsiębiorców.

Jak podkreślono w raporcie dofinansowanym przez PARP „Katalog dobrych praktyk oraz rekomendacje dotyczące współpracy sektora edukacji i biznesu” z 2022 r., a przygotowanym przez Sektorową Radę ds. Kompetencji - Żywność Wysokiej Jakości, rynek pracy wymusza na absolwentach posiadanie kompetencji, których zdobycie podczas szkolnych zajęć może być utrudnione. Dlatego, tak ważne jest, aby proces kształcenia wzbogacony był o praktykę i doświadczenie. Poszukiwanie możliwych płaszczyzn współpracy między edukacją i biznesem jest kluczowym czynnikiem wpływającym na przygotowanie absolwentów do podjęcia aktywności w zawodzie. Korzyści przekładają się na jakość i efektywność późniejszej pracy.

Trwa nabór do konkursu PARP „Pracodawca Jutra”

Podmioty, które realizują modelowe inicjatywy edukacyjne z zakresu współpracy biznesu z edukacją i zwracają szczególną uwagę na rozwój kompetencji pracowników, są promowane w konkursie PARP „Pracodawca Jutra”. Wnioski można składać do 31 lipca 2023 r.

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy lub instytucje edukacyjne wspólnie z przedsiębiorcą, którzy realizowali inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów/studentów, absolwentów szkół wyższych, średnich lub branżowych. Grupą odbiorców tych inicjatyw mogą być także pracownicy, w tym ci nowo zatrudnieni, a także osoby bezrobotne i poszukujące pracy, w szczególności matki powracające na rynek pracy oraz osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Kolejną grupę stanowią nauczyciele, wykładowcy akademiccy, trenerzy, doradcy oraz przedstawiciele innych środowisk reprezentujących sektor edukacji formalnej lub nieformalnej, a także emeryci i renciści, o ile inicjatywy miały na celu przywrócenie lub podtrzymanie ich aktywności zawodowej.

Dzięki konkursowi możliwa jest wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi w organizacjach oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy, kształtowanego technologią, innowacjami oraz potrzebami zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczna edycja konkursu obejmuje dwie główne kategorie: „Rozwój Pracownika” oraz „Ambasador Edukacji”. W ramach każdej z nich wyróżnione zostaną inicjatywy w segmencie mikro i mały przedsiębiorca, a także w segmencie średni i duży przedsiębiorca. Łącznie przyznane zostaną cztery nagrody główne, 17 nagród sektorowych oraz 17 wyróżnień sektorowych.

„Rozwój Pracownika” - inicjatywy z zakresu:

  • pomocy pracownikom w rozwoju zawodowym,
  • systemów motywujących do podnoszenia kompetencji, uzyskiwania kwalifikacji lub umiejętności,
  • inwestycji w rozwój pracowników poprzez programy podnoszące kompetencje lub prowadzące do uzyskania kwalifikacji pracowników (kursy, szkolenia, programy migracji między działami),
  • rozwoju kompetencji miękkich (uniwersalnych, ponadsektorowych) poszukiwanych przez pracodawców (np. w formie wolontariatu pracowniczego),
  • działań wspierających komfort psychiczny pracowników, w tym umiejętność radzenia sobie ze stresem, lękiem, wypaleniem zawodowym.

„Ambasador Edukacji” - inicjatywy z zakresu:

  • współpracy przedsiębiorcy z instytucjami edukacyjnymi (np. prowadzenie lekcji, warsztatów w szkołach, tworzenie/wspieranie klas profilowych, współpraca z organizacjami pozarządowymi o profilu oświatowym/edukacyjnym),
  • tworzenia lub wspierania autorskich platform/gier edukacyjnych, staży i konkursów dla uczniów,
  • zaangażowania pracodawców w działalność dydaktyczną i naukową dla wykładowców/nauczycieli/organizacji studenckich (np. laboratoria, programy badawczo-rozwojowe, koła naukowe).

Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali finałowej w październiku 2023 r.

Konkurs finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz ze środków budżetu państwa. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie.

LOGO

Sponsorzy

Źródło informacji: PARP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.07.2023, 08:00
Źródło informacji PARP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii