Newsletter

Sondaż: Polskie MŚP inwestują w OZE, aby zniwelować rosnące koszty energii

25.07.2023, 08:00aktualizacja: 25.07.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Beyond Fossil Fuels
Beyond Fossil Fuels
Połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że zainwestowała lub rozważa w przyszłym roku inwestycje w OZE i oszczędności za pomocą inteligentnych rozwiązań, aby zniwelować rosnące koszty energii - wynika z najnowszego badania organizacji Beyond Fossil Fuels.

Ponad dwie trzecie polskich MŚP uważa, że wysokie koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym (68%) i wini te koszty za podwyżki cen swoich towarów i usług (71%). Prawie połowa tłumaczy też, że ze względu na wysokie koszty energii musiała zredukować zatrudnienie; to znacznie powyżej średniej (wynoszącej 33%) w UE.

Połowa MŚP w Polsce za wzrost kosztów energii obwinia zależność kraju od paliw kopalnych. Praktycznie ta sama liczba (50%) uważa, że niedostatek lokalnych i krajowych źródeł energii odnawialnej to jedna z przyczyn wzrostu kosztów energii w kraju.

Większość MŚP w Polsce (56%) twierdzi też, że lokalne inwestycje w energię odnawialną, takie jak elektrownie słoneczne i wiatrowe, to najlepszy sposób na wspieranie ich w czasach kryzysu. Ponad jedna trzecia zauważa, że istniejące programy wsparcia wytwarzania energii z OZE są przydatne.

Połowa MŚP w Polsce podkreśla też, że już ma albo rozważa w ciągu roku instalację paneli słonecznych lub oszczędzanie energii za pomocą inteligentnych rozwiązań. Ale aż 78% małych i średnich firm w Polsce deklaruje, że rozważy instalacje solarne lub rozwiązania na rzecz redukcji zużycia energii, jeśli zostaną wprowadzone zachęty lub zniesione będą bariery administracyjne.

„Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła głęboki i trwały wpływ na polskie społeczeństwo. Polacy natychmiast i w rekordowych ilościach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora. Niestety, ponad połowa MŚP w Polsce została zmuszona do zwolnień pracowników z powodu rosnących rachunków za energię. Pilnie więc potrzebujemy, aby politycy zaspokoili apetyt społeczeństwa na odnawialne źródła energii, by chronić polskie firmy i źródła utrzymania” - podkreśla Patryk Białas z organizacji BoMiasto.

Ogłoszony w lipcu sondaż „Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis” na zlecenie BFF przeprowadził ośrodek badawczy YouGov. Badanie wykonano w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech między 3 a 24 maja 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1517 firm sektora MŚP.

MŚP tworzą dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym i wnoszą ponad połowę całkowitej wartości dodanej w UE. Większość z nich podkreśla, że obecnie ciężko walczy, by chronić pracowników przed zwolnieniami, a wyższe rachunki za energię obniżają ich zyski oraz produktywność.

W UE średnio ponad połowa z nich mówi, że to zależność od paliw kopalnych odpowiada za zagrażające prowadzeniu biznesu rachunki za energię.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową unijnej gospodarki, pobudzają innowacje, tworzą miejsca pracy i pielęgnują żywotność naszych społeczności. Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą. Przesłanie z tego sondażu jest jasne: MŚP chcą znacznych inwestycji w lokalne projekty w zakresie energii odnawialnej, wsparcia, które pomogłoby im w wytwarzaniu własnej energii oraz usunięcia barier administracyjnych, aby mogły wdrażać rozwiązania na rzecz budowania odporności i rewitalizacji swoich przedsiębiorstw” - mówi Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuel.

Żródło komunikatu: Beyond Fossil Fuels, beyondfossilfuels.org

Źródło informacji: Beyond Fossil Fuels
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.07.2023, 08:00
Źródło informacji Beyond Fossil Fuels
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ