Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister Puda o polityce spójności na polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych (komunikat)

20.07.2023, 18:21aktualizacja: 20.07.2023, 18:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wdrażanie polityki spójności w przyszłych wieloletnich ramach finansowych Unii Europejskiej; rola tej polityki w zapewnieniu spójnego rozwoju regionów UE, a także wsparcie terenów górniczych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to główne tematy rozmów ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy z wicepremierem i ministrem rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Ivanem Bartošem.

W czwartek w Katowicach odbyły się ósme polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w ramach regularnych spotkań władz Polski i Czech. Uczestniczyli w nich premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Republiki Czech Petr Fiala oraz szefowie resortów obu rządów.

– Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe stanowią niezwykle ważny instrument dla rozwoju strategicznej współpracy między naszymi państwami – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Puda podczas spotkania z ministrem rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Ivanem Bartošem.

Minister funduszy podkreślił wagę współpracy państw regionu, czego wyrazem jest m.in. Grupa Wyszehradzka. Czechy objęły przewodnictwo w V4 w tym roku, a Polska będzie je sprawowała od lipca 2024 r. Minister Grzegorz Puda powiedział, że polityka spójności jest jedną z najistotniejszych polityk unijnych i zarówno Polska, jak i Czechy są jej beneficjentami. Zdaniem ministra, polityka spójności powinna być dostosowana do rozwoju terytorialnego poszczególnych państw.

– Szczególnie teraz, gdy wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja gospodarcza państw Grupy Wyszehradzkiej jest kształtowana przez wiele nowych i nieoczekiwanych wyzwań, którym musimy sprostać, likwidowanie dysproporcji i dystansu, jakie dzielą nasze regiony od tych położonych na zachodzie Europy, jest szczególnie istotne – mówił szef MFiPR. I podkreślił: – Podejście ukierunkowane terytorialnie powinno pozostać nieodłącznym elementem polityki spójności To niekwestionowana wartość przy podejmowaniu zróżnicowanych wyzwań związanych ze wzrostem i rozwojem, z którymi mierzą się regiony europejskie.

Minister zaznaczył, że polityka spójności powinna być także elastyczna, zarówno na etapie programowania, jak i w późniejszych fazach, kiedy może pojawiać się konieczność dostosowania jej do zmieniających się okoliczności i nowych uwarunkowań.

Zdaniem szefa MFiPR zasada „nie szkodzić spójności”, powinna stanowić podstawę wszystkich terytorialnie nakierowanych instrumentów i polityk UE.

Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Polska jest największym beneficjentem Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji w całej UE. To blisko 4 mld euro na łagodzenie negatywnych skutków transformacji energetycznej w regionach, w których gospodarka w znacznym stopniu opiera się na przemyśle wydobywczym i energetyce konwencjonalnej. Minister Puda podkreślił podczas rozmów z ministrem Bartošem, że FST to odpowiednie narzędzie służące procesowi sprawiedliwej transformacji, aczkolwiek – jak zaznaczył – jego zakres powinien być lepiej przystosowany do specyfiki regionów w transformacji energetycznej.

– Widzimy potrzebę wypracowania korzystniejszych rozwiązań dotyczących rozszerzenia zakresu wydatków podlegających wsparciu z FST oraz przyspieszenia certyfikacji środków z tego Funduszu – wskazał minister Puda.

Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. Spotkanie ministra Pudy z ministrem Bartošem było także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie organizacji przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rozwoju regionalnego, które Polska obejmie w I połowie 2025 r. Czechy sprawowały przewodnictwo Radzie w II połowie 2022 r. i nasz kraj chętnie skorzysta z czeskich doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących przygotowania i sprawowania przewodnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ewes/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2023, 18:21
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ