Newsletter

CIS: Senat wniósł do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej (komunikat)

27.07.2023, 11:17aktualizacja: 27.07.2023, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu przekazuje:

27 lipca br. Izba zdecydowała jednogłośnie o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Senat w dalszych pracach nad tą inicjatywą ustawodawczą będzie reprezentował senator Ryszard Majer.

Z wnioskiem o podjęcie tej inicjatywy wystąpiła Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, która podczas rozpatrywania nowelizacji kodeksu rodzinnego dostrzegła potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych wykraczających poza materię tej ustawy i przedstawiła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Przewiduje on, że w razie podejrzenia przemocy domowej wobec dziecka kurator sądowy i pracownik socjalny będą uprawnieni do uzgodnienia doraźnego terminu konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub psychologiem, wyznaczonego nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od daty zgłoszenia. W wyznaczonym terminie i miejscu rodzic lub opiekun prawny będą zobowiązani do stawienia się z dzieckiem. Po konsultacji lekarz lub psycholog niezwłocznie wydadzą zaświadczenie, w którym przedstawią jej wyniki, szczególnie dotyczące okoliczności zgłaszanych przez kuratora sądowego albo pracownika socjalnego. Jeżeli rodzic lub prawny opiekun nie stawią się z dzieckiem w wyznaczonym terminie, kurator sądowy albo pracownik socjalny niezwłocznie zawiadomią o tym sąd opiekuńczy i prokuratora.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, kuratorzy sądowi i pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków niejednokrotnie napotykają okoliczności, które mogą nasuwać podejrzenie, że wobec dziecka stosowana jest przemoc domowa. Często nie są one jednak jednoznaczne i powinny być zweryfikowane przez osoby kompetentne do postawienia diagnozy o charakterze medycznym. Dlatego jednoznaczne wyjaśnienie takich okoliczności wymaga szybkiej reakcji, co w świetle obecnie obowiązujących przepisów jest utrudnione. W związku z tym projekt wprowadza zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, które umożliwią kuratorowi sądowemu i pracownikowi socjalnemu uzgodnienie terminu konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub psychologiem w razie podejrzenia przemocy domowej wobec dziecka. Dzięki temu będą mogli szybko podjąć decyzję co do dalszych działań i ewentualnej potrzeby powiadomienia właściwych organów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ero/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2023, 11:17
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii