Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Jarosińska-Jedynak o transformacji dronowej na konferencji w Rzeszowie

28.07.2023, 15:06aktualizacja: 28.07.2023, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w konferencji "Budowanie zaufania publicznego do korzystania z dronów na poziomie regionalnym i lokalnym oraz ich zastosowanie między innymi przez służby zarządzania kryzysowego". Była to okazja m.in. do podkreślenia rosnącej pozycji polskiego sektora kreatywnego i możliwości rozwoju technologii dronowej, a co za tym idzie, potrzebę postrzegania dronów jako osobnego sektora.

– Systematycznie wzrasta liczba branż przemysłowych zainteresowanych wykorzystaniem systemów bezzałogowych. Wsparcie innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze powinno być brane szerzej pod uwagę niż dotychczas. Pozwoli to nie tylko wesprzeć jeden z najbardziej obiecujących segmentów przemysłowych, ale również przyczyni się do upowszechniania wykorzystywania dronów w różnych sektorach z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i obywateli – mówiła sekretarz stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas panelu dyskusyjnego pn. "Rola władz lokalnych i regionalnych w czasach transformacji dronowej oraz perspektywy wdrażania koncepcji U-space".

Jak podkreśliła wiceszefowa MFiPR, w naszym resorcie dostrzegamy szybki rozwój technologii dronowej i w zależności od rodzaju planowanych inwestycji istnieją potencjalne źródła ich finansowania środkami UE .

– Projekty z zakresu U-space mają największe szanse wsparcia na dofinansowanie z programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W FENG nie ma konkursów dedykowanych bezpośrednio projektom z obszaru dronów, jednak projekty z tego zakresu tematycznego wpisują się w obszar szeroko rozumianych innowacji oraz realizacji prac badawczo-rozwojowych. Program będzie wspierał projekty, które są zgodne z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami. Wśród nich uwzględniono jednostki bezzałogowe.

Natomiast w programie FERC w priorytecie "Zaawansowane usługi cyfrowe" przewiduje się wsparcie rozwoju skalowalnych rozwiązań cyfrowych problemów społeczno-gospodarczych.

– Pewne możliwości bezpośredniego finansowania wykorzystania dronów przewiduje też program FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowiska. Będzie m.in. istniała możliwość wsparcia dla usprawnienia zarządzania obszarami chronionymi oraz monitoringu przyrody, powietrza i hałasu poprzez zakup bezzałogowych statków powietrznych i pływających – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W dyskusji na temat transformacji dronowej i udziału w niej władz lokalnych i regionalnych wzięli udział i również: Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jarosław Sęp, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Adam Hamryszczak, Prezes Zarządu, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Grzegorz Trzeciak, Dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – ILOT i Grzegorz Łobodziński, Założyciel Drone Space Valley.

Podczas konferencji wiceminister wzięła również udział w spotkaniu dotyczącym prac nad opinią "Strategia Dronowa 2.0" Europejskiego Komitetu Regionów na temat możliwości wsparcia władz lokalnych i regionalnych ze środków UE w budowaniu infrastruktury U-Space.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ra/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2023, 15:06
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ