Newsletter

Na ratunek zabytkom - jak efektywniej je rewitalizować

21.08.2023, 11:51aktualizacja: 21.08.2023, 12:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - grafika
PAP - grafika

W Polsce tysiące zabytków z różnych okresów czekają na rewitalizację. Niestety, wiele z nich niszczeje całymi latami, ponieważ procedury wydawania pozwoleń na prace budowlane mogą się przeciągać. Kwestia usprawnienia procesu rewitalizacji zabytków będzie tematem webinaru, który odbędzie się 24 sierpnia o godz. 10:00. Można go będzie zobaczyć na stronie https://pap-mediaroom.pl/.

W rejestrze polskich zabytków znajduje się około 80 tys. zabytków nieruchomych, czyli różnego typu budowli. Część z nich została odrestaurowana, większość wciąż wymaga rewitalizacji. Proces wydawania pozwoleń na prace budowlane czasami się przedłuża.

„Spotykamy się z sytuacją, kiedy projekty są uzgadniane przez rok czy dwa lata” - mówi Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

Kwestia uzgodnień z urzędami jest specyficzna dla danego miasta czy rejonu, w którym dany konserwator czy instytucja funkcjonują.

„To spory problem, z którym mierzą się inwestorzy - nie ma reżimu czasowego dla urzędu. A nawet jeśli są wyznaczane jakieś terminy, to nie są one egzekwowane” - dodaje Piotr Grochowski.

Ponadto w niektórych urzędach konserwatorskich spotyka się wiele osób z mniejszym doświadczeniem, które boją się podejmować decyzje.

„Spotykamy się z brakiem zaufania do inwestora. Oczywiście rozumiemy to, ale mamy już swoje doświadczenie i przeprowadzone realizacje. Łatwo można wszystko zweryfikować” - podkreśla Piotr Grochowski.

Arche stara się nawiązywać kontakt z konserwatorami na bardzo wstępnym etapie inwestycji - czasami nawet przed zakupem działki - i rozmawia o rewitalizacji. Często mimo początkowego akceptu założeń, po opracowaniu projektów, pojawiają się zmiany koncepcjach konserwatorskich.

„A my już tę działkę kupiliśmy i zrobiliśmy swoje wdrożenia” - opowiada Piotr Grochowski.

Zdarza się również, że inwestor pragnie minimalnych ingerencji w restaurowany zabytek, a konserwatorzy chcą większych zmian, przywracania nieruchomości do formy uznawanej przez nich za tę odpowiednią. Np. z XVIII-wiecznego pałacu zalecają usuniecie secesyjnej przeróbki, która sama w sobie jest interesująca.

„Nie ma jednego określonego kierunku działania. Pewne zasady, kanony postępowania powinny być spójne i wspólne dla obydwu stron. Bardzo wartościową rzeczą mogłyby być wytyczne ministerstwa dla konserwatorów zabytków, gdzie pewne kwestie wprost byłyby ujęte. Czasami się to udaje. Ostatnio powstała wytyczna Ministerstwa i Generalnego Konserwatora Zabytków odnośnie obiektów fortyfikacyjnych. To podstawa, na której można się oprzeć” - mówi Piotr Grochowski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.08.2023, 11:51
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ