Pobierz materiał i Publikuj za darmo
ETC to instrumenty pasywne, zabezpieczone fizycznym surowcem. Jako dłużne papiery wartościowe, stanowią przedmiot obrotu na giełdach i są nabywane lub sprzedawane po kursie rynkowym, odpowiadającym wartości ich aktywa bazowego. Pierwszy w historii ETC wprowadzono do obrotu w Europie w 2002 r., a od kilku lat ta gama produktów cieszy się rosnącym zaufaniem i zainteresowaniem inwestorów na całym świecie. Od wtorku instrument ten jest dostępny również dla uczestników obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
„To historyczny dzień dla całego zespołu GPW, ponieważ wprowadzamy na polski rynek absolutną nowość. Pojawienie się w naszej ofercie ETC koresponduje z generalną strategią Giełdy, umożliwiającą inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych i relatywnie tanich produktów” - powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Pierwszym produktem ETC na GPW jest fizyczne złoto, a dokładniej sztabki London Bullion Market Association (LBMA) kategorii Good Delivery przechowywane i strzeżone w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej w Llantrisant w Walii oraz regularnie kontrolowane przez niezależnego audytora. Co ważne, nowy instrument na warszawskiej giełdzie jest zabezpieczony wyłącznie sztabkami złota, a nie środkami pieniężnymi czy instrumentami pochodnymi. Emitentem pierwszego na GPW ETC na fizyczne złoto jest europejska platforma HANetf.
„Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. Jego wyjątkową cechą jest możliwość dokonania przez inwestorów jego umorzenia w dowolnym momencie i otrzymania w zamian złotych monet czy sztabek” - wyjaśniał Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf.
ETC na złoto został stworzony przez HANetf we współpracy z brytyjską Mennicą Królewską i uruchomiony w lutym 2020 r. Instrument jest denominowany w dolarach amerykańskich, będących bazową walutą ETC. Jeden ETC odpowiada wartości 0,01 uncji złota. Cena złota zmienia się codziennie, a na jego wartość wpływ mają różne czynniki, w tym jego trudna dostępność, używanie w procesach przemysłowych czy wykorzystywanie jako towar inwestycyjny.
„Inwestorzy bardzo cenią sobie złoto, zwłaszcza w trudnych czasach. Jest ono wyjątkowo odporne na wszelkie kryzysy czy krachy, zapewniając bezpieczeństwo ulokowanego w nim kapitału. Mówiąc wprost: bank centralny może nagle przestać drukować pieniądze, ale wydobycia cennego metalu nikt powstrzymać nie może” - tłumaczył Andre Voinea z HANetf.
Złoto, będące zabezpieczeniem pierwszego na GPW ETC, jest pozyskiwane z zachowaniem najwyższej staranności w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA, dzięki czemu inwestor ma pewność, że pochodzi ono z legalnych źródeł w regionach wolnych od konfliktów.
„Część złota pozyskiwana jest dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu tego metalu, co minimalizuje ślad węglowy i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu nowy instrument wpisuje się w bardzo ważną dla GPW strategię zrównoważonego rozwoju” - powiedziała Izabela Olszewska.
Obrotowi na nowym ETC towarzyszy również szereg regulacji i standardów opracowanych przez warszawską giełdę.
„Wszyscy emitenci ETC muszą spełniać nie tylko nasze najwyższe wymogi regulaminowe dopuszczające ich walory do obrotu, ale także nałożyliśmy na nich dodatkowe obowiązki, związane chociażby z udostępnianiem informacji o swej działalności. Zwracamy również uwagę na to, czy są oni kontrolowani przez zewnętrzne podmioty audytujące” - dodał Marcin Opoka z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Więcej informacji na temat nowego produktu znajduje się na stronie emitenta.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.08.2023, 10:34 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
ABM dofinansuje zwycięzców konkursu na niekomercyjne badania kliniczne PAP
Dofinansowanie o łącznej wartości ponad 278 milionów złotych przyznano 21 projektom, biorącym udział w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in.: badania z zakresu kardiologii, psychiatrii, neurologii. „Badania mają na celu opracowanie nowych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób” - informował Ireneusz Staroń, wiceprezes Agencji Badań Medycznych (ABM) ds. finansowania badań.- 15.11.2024, 14:52
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
OSGE i Laurentis przygotują wstępny raport bezpieczeństwa dla reaktorów BWRX-300 - pierwszy taki dokument w UE
Kanadyjska firma Laurentis pomoże spółce Orlen Synthos Green Energy w sporządzeniu wstępnego raportu bezpieczeństwa dla reaktorów BWRX-300. Podpisane 14 listopada porozumienie o współpracy znacząco przybliża perspektywę rozpoczęcia budowy pierwszych SMR-ów w Polsce - jeszcze przed końcem tej dekady.- 15.11.2024, 13:54
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom