Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak zauważył podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Andrzej Kopyrski, wiceprezes nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw PKO BP, banki w Polsce ciągle mają apetyt na finasowanie inwestycji, choć wyniki finansowe po pierwszej połowie 2023 r., obciążone kredytami frankowymi i wakacjami kredytowymi, ograniczają te możliwości.
Według wiceprezesa, PKO Bank Polski prowadzi stałą ekspansję kredytową zyskując w obszarze finansowania klientów korporacyjnych 14 proc. wzrost rok do roku. Bank widzi potrzeby przedsiębiorców, wyczuwa ich sytuacje, konsoliduje rynek, pomaga realizować plany inwestycyjne. Zdaniem Andrzeja Kopyrskiego polski rynek bankowy jest dynamiczny, ale stabilny. Nie powinno dojść, jak we Włoszech, do nałożenia 40 proc. podatku od zysków banków.
„Z naszych analiz wynika, że inwestycje ruszą najpóźniej na początku przyszłego roku” – dodał ekspert.
Jeden z najważniejszych projektów stojących przed bankami w Polsce to zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON.
„WIRON będzie wolniej reagował na zmiany stóp procentowych, co oznacza, że nie zawsze będzie niższy niż dotychczasowy WIBOR. Dlatego musimy zaangażować w edukację klientów dużo energii i środków, żeby właściwie zrozumieli założenia zmiany” – zapowiadał Andrzej Kopyrski.
Kolejnym przełomowym momentem, dla polskich banków, który muszą uwzględniać w swoich strategiach, jest koncepcja ESG i transformacji energetycznej. Klientami PKO BP jest około 500 tys. przedsiębiorstw. W procesie zielonej transformacji wszyscy, bank i firmy, są po raz pierwszy. Dlatego bank zbiera i przekazuje klientom doświadczenia z różnych obszarów.
Sfinansowanie transformacji energetycznej naszego kraju będzie wyzwaniem dla polskich banków. Analizy mówią o setkach mld złotych niezbędnych do przeprowadzenia polskich firm na „zieloną” stronę gospodarki. Do tego potrzebne będzie wykorzystanie i zaangażowanie wszystkich środków finansowych dostępnych na rynku. Banki będą potrzebowały wsparcia instytucji finansowych typu PFR.
„Aby spokojnie prowadzić bank ważne jest umiejętne zarządzanie ryzykiem, słuchanie potrzeb klientów i wspieranie ich w transformacji energetycznej” – przekonywał Andrzej Kopyrski.
Panel dyskusyjny „Perspektywy i strategie rozwoju sektora bankowego” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwa od 5 do 7 września 2023 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2023, 10:36 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu