Pobierz materiał i Publikuj za darmo
• Ponad 150 liderów z krajów afrykańskich i Korei wzięło udział w szczycie biznesowym. Wśród prelegentów znaleźli się Wamkele Mene, sekretarz generalny Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA), Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Unii Afrykańskiej (UA), Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, Mzé Abdou Mohamed Chanfiou, minister finansów Związku Komorów, Sim Thsabalala, dyrektor generalny Standard Bank i Yu Jeong-joon, wiceprezes SK Group.
SEUL, Korea Południowa, 14 września 2023 /PRNewswire/ -- Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy został zorganizowany w hotelu Peninsula w Paryżu przez Fundację Koreańsko-Afrykańską oraz Koreańską Izbę Handlowo-Przemysłową (KCCI) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei. Tematem przewodnim szczytu biznesowego było „Partnerstwo afrykańsko-koreańskie w erze wielkiej transformacji”.
Prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej Lyeo Woon-ki powiedział:
„Szczyt został zorganizowany, aby położyć podwaliny pod zaplanowany na przyszły rok koreańsko-afrykański szczyt 2024 oraz zapewnić koreańskim firmom możliwość zbadania strategii wejścia na rynek afrykański i lepszego zrozumienia środków współpracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces wdrażania AfCFTA, który rozpoczął się w 2021 roku”.
Koreański rząd planuje zorganizować przyszłoroczny szczyt w Korei.
AfCFTA jest najszerszą strefą wolnego handlu zarówno pod względem zasięgu geograficznego, jak i liczby uczestniczących krajów, od czasu powstania Światowej Organizacji Handlu (WTO). Do organizacji należy 54 z 55 krajów Unii Afrykańskiej (z wyłączeniem Erytrei), reprezentując 1,3 miliarda ludzi, a blok gospodarczy szczyci się wspólnym PKB w wysokości 3,4 biliona dolarów.
Podczas szczytu odbyły się prezentacje i pogłębione dyskusje na takie tematy jak: integracja gospodarcza, handel, uprzemysłowienie i różnice w produktywności, a także możliwości współpracy z koreańskimi firmami i inwestorami w wielu branżach, w tym w rolnictwie, górnictwie, energetyce, odnawialnych źródłach energii, produkcji i cyfryzacji.
W sesjach wzięło udział ponad 150 uczestników, w tym Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA; Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Komisji Unii Afrykańskiej; Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei; Sim Tshabalala, wspólny dyrektor generalny Standard Bank Group; Ban Ki-moon, były sekretarz generalny ONZ; Yu Jeong-joon, wiceprezes i szef do spraw korporacyjnych i transakcji z rządem Stanów Zjednoczonych w SK Group, oraz Seo Sang-hyun, starszy badacz w POSCO.
Były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w przemowie z okazji tego wydarzenia, wygłoszonej za pośrednictwem nagrania wideo, powiedział: „Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy to doskonała inicjatywa”. Dodał, że „Afryka znajduje się w kluczowym momencie, a kontynent wkracza w nową fazę silnej integracji gospodarczej”.
Ban Ki-moon dodał:
„Afryka szybko staje się największym rynkiem wzrostu na świecie” i podkreślił: „Bez Afryki nie możemy dostarczyć impulsu do ekologicznej rewolucji ani rozwiązać pilnych problemów ogólnoświatowych, takich jak kryzys klimatyczny”.
Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA, wygłosił tego dnia uwagi podczas sesji, stwierdzając:
„Wyzwania w Afryce są również szansą dla inwestorów. Firma Hyundai może budować bazy produkcyjne w Afryce, a Samsung może rozwijać swoje bazy nie tylko w RPA i Egipcie, jak to ma miejsce obecnie”.
Choi Kyong-lim, były przedstawiciel Korei w Radzie do spraw Handlu Towarami przy WTO, stwierdził:
„Z geograficznego punktu widzenia Korea jest bardzo małym krajem, ale nasze obroty handlowe plasują nas na przeciwległym biegunie i sprawiają, że jesteśmy jedną z największych gospodarek na świecie. Jednak wolumen handlu między Afryką a Koreą wynosi mniej niż 2 procent”. Zachęcił on przy tym uczestników „do podejmowania wysiłków na rzecz wzmocnienia partnerstwa gospodarczego między Afryką a Koreą”.
Choi Kyong-lim wspomniał również o planowanym na przyszły rok koreańsko-afrykańskim szczycie i wezwał Afrykę do wsparcia targów 2030 Busan EXPO, które mogą stanowić dla niej istotną szansę biznesową.
Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, który reprezentował prezydenta Yoon Suk-yeola podczas wydarzenia, powiedział:
„Afryka staje się największym i najważniejszym ośrodkiem wzrostu na arenie międzynarodowej. Szeroko zakrojone wysiłki na rzecz integracji regionalnej z AfCFTA stworzą szansę na wykorzystanie nieograniczonego potencjału Afryki. Wizja dobrze prosperującej Afryki jest zgodna z oczekiwaniami nie tylko społeczności międzynarodowej, ale także Korei, otwierając nowe możliwości rynkowe dla koreańskich sektorów prywatnych na podstawie solidnego partnerstwa przynoszącego obopólne korzyści”.
Albert Muchanga, komisarz Unii Afrykańskiej ds. handlu i przemysłu, który uczestniczył w panelu dotyczącym przemysłu i ogromnych różnic pod względem produktywności w Afryce, stwierdził:
„Zwiększenie wzrostu produktywności jest niezbędne do osiągnięcia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i zrównoważonego rozwoju w całej Afryce”, po czym dodał: „Doświadczenie Korei w obszarze rozwoju, zniwelowanie różnic w produktywności poprzez inwestowanie w rozwój i wykorzystanie kapitału ludzkiego może być dla Afryki źródłem cennych wniosków, a dzięki partnerstwu między Koreą a Afryką kontynent stanie się kluczowym motorem globalnej ekspansji gospodarczej”.
Wiceprezes Yu ds. współpracy międzynarodowej w SK Group, która stanowi drugi pod względem wielkości konglomerat w Korei, powiedział:
„Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym szczycie biznesowym, który naświetli nowe możliwości współpracy między koreańskim sektorem prywatnym a krajami afrykańskimi”. Ponadto stwierdził: „Biorąc pod uwagę nieograniczony potencjał biznesowy kontynentu, kluczowe znaczenie ma wzmocnienie stosunków dwustronnych i lepsze zrozumienie narodów afrykańskich”.
„Ten szczyt ma tym większe znaczenie, że wykracza poza forum biznesowe” ‒ zauważył Lyeo Woon-Ki, prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej, i wyraził nadzieję, że będzie to doskonała okazja do kształtowania nowych inicjatyw współpracy między Koreą a Afryką.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2210076/photo_2023_09_13_22_59_41.jpg
Źródło: SK Group
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.09.2023, 17:47 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |