Newsletter

Delegacje z Afryki i Korei spotykają się w Paryżu na przełomowym szczycie biznesowym

14.09.2023, 17:47aktualizacja: 14.09.2023, 17:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/SK Group
PR Newswire/SK Group
• Najważniejsi decydenci polityczni i liderzy biznesu z Afryki i Republiki Korei spotkali się we wtorek w Paryżu, aby omówić takie kwestie, jak integracja regionalna, produktywność przemysłowa oraz sposoby promowania dalszego wzrostu gospodarczego i współpracy.

• Ponad 150 liderów z krajów afrykańskich i Korei wzięło udział w szczycie biznesowym. Wśród prelegentów znaleźli się Wamkele Mene, sekretarz generalny Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA), Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Unii Afrykańskiej (UA), Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, Mzé Abdou Mohamed Chanfiou, minister finansów Związku Komorów, Sim Thsabalala, dyrektor generalny Standard Bank i Yu Jeong-joon, wiceprezes SK Group.

SEUL, Korea Południowa, 14 września 2023 /PRNewswire/ -- Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy został zorganizowany w hotelu Peninsula w Paryżu przez Fundację Koreańsko-Afrykańską oraz Koreańską Izbę Handlowo-Przemysłową (KCCI) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei. Tematem przewodnim szczytu biznesowego było „Partnerstwo afrykańsko-koreańskie w erze wielkiej transformacji”.

Prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej Lyeo Woon-ki powiedział:

„Szczyt został zorganizowany, aby położyć podwaliny pod zaplanowany na przyszły rok koreańsko-afrykański szczyt 2024 oraz zapewnić koreańskim firmom możliwość zbadania strategii wejścia na rynek afrykański i lepszego zrozumienia środków współpracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces wdrażania AfCFTA, który rozpoczął się w 2021 roku”.

Koreański rząd planuje zorganizować przyszłoroczny szczyt w Korei.

AfCFTA jest najszerszą strefą wolnego handlu zarówno pod względem zasięgu geograficznego, jak i liczby uczestniczących krajów, od czasu powstania Światowej Organizacji Handlu (WTO). Do organizacji należy 54 z 55 krajów Unii Afrykańskiej (z wyłączeniem Erytrei), reprezentując 1,3 miliarda ludzi, a blok gospodarczy szczyci się wspólnym PKB w wysokości 3,4 biliona dolarów.

Podczas szczytu odbyły się prezentacje i pogłębione dyskusje na takie tematy jak: integracja gospodarcza, handel, uprzemysłowienie i różnice w produktywności, a także możliwości współpracy z koreańskimi firmami i inwestorami w wielu branżach, w tym w rolnictwie, górnictwie, energetyce, odnawialnych źródłach energii, produkcji i cyfryzacji.

W sesjach wzięło udział ponad 150 uczestników, w tym Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA; Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Komisji Unii Afrykańskiej; Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei; Sim Tshabalala, wspólny dyrektor generalny Standard Bank Group; Ban Ki-moon, były sekretarz generalny ONZ; Yu Jeong-joon, wiceprezes i szef do spraw korporacyjnych i transakcji z rządem Stanów Zjednoczonych w SK Group, oraz Seo Sang-hyun, starszy badacz w POSCO.

Były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w przemowie z okazji tego wydarzenia, wygłoszonej za pośrednictwem nagrania wideo, powiedział: „Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy to doskonała inicjatywa”. Dodał, że „Afryka znajduje się w kluczowym momencie, a kontynent wkracza w nową fazę silnej integracji gospodarczej”.

Ban Ki-moon dodał:

„Afryka szybko staje się największym rynkiem wzrostu na świecie” i podkreślił: „Bez Afryki nie możemy dostarczyć impulsu do ekologicznej rewolucji ani rozwiązać pilnych problemów ogólnoświatowych, takich jak kryzys klimatyczny”.

Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA, wygłosił tego dnia uwagi podczas sesji, stwierdzając:

„Wyzwania w Afryce są również szansą dla inwestorów. Firma Hyundai może budować bazy produkcyjne w Afryce, a Samsung może rozwijać swoje bazy nie tylko w RPA i Egipcie, jak to ma miejsce obecnie”.

Choi Kyong-lim, były przedstawiciel Korei w Radzie do spraw Handlu Towarami przy WTO, stwierdził:

„Z geograficznego punktu widzenia Korea jest bardzo małym krajem, ale nasze obroty handlowe plasują nas na przeciwległym biegunie i sprawiają, że jesteśmy jedną z największych gospodarek na świecie. Jednak wolumen handlu między Afryką a Koreą wynosi mniej niż 2 procent”. Zachęcił on przy tym uczestników „do podejmowania wysiłków na rzecz wzmocnienia partnerstwa gospodarczego między Afryką a Koreą”.

Choi Kyong-lim wspomniał również o planowanym na przyszły rok koreańsko-afrykańskim szczycie i wezwał Afrykę do wsparcia targów 2030 Busan EXPO, które mogą stanowić dla niej istotną szansę biznesową.

Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, który reprezentował prezydenta Yoon Suk-yeola podczas wydarzenia, powiedział:

„Afryka staje się największym i najważniejszym ośrodkiem wzrostu na arenie międzynarodowej. Szeroko zakrojone wysiłki na rzecz integracji regionalnej z AfCFTA stworzą szansę na wykorzystanie nieograniczonego potencjału Afryki. Wizja dobrze prosperującej Afryki jest zgodna z oczekiwaniami nie tylko społeczności międzynarodowej, ale także Korei, otwierając nowe możliwości rynkowe dla koreańskich sektorów prywatnych na podstawie solidnego partnerstwa przynoszącego obopólne korzyści”.

Albert Muchanga, komisarz Unii Afrykańskiej ds. handlu i przemysłu, który uczestniczył w panelu dotyczącym przemysłu i ogromnych różnic pod względem produktywności w Afryce, stwierdził:

„Zwiększenie wzrostu produktywności jest niezbędne do osiągnięcia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i zrównoważonego rozwoju w całej Afryce”, po czym dodał: „Doświadczenie Korei w obszarze rozwoju, zniwelowanie różnic w produktywności poprzez inwestowanie w rozwój i wykorzystanie kapitału ludzkiego może być dla Afryki źródłem cennych wniosków, a dzięki partnerstwu między Koreą a Afryką kontynent stanie się kluczowym motorem globalnej ekspansji gospodarczej”.

Wiceprezes Yu ds. współpracy międzynarodowej w SK Group, która stanowi drugi pod względem wielkości konglomerat w Korei, powiedział:

„Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym szczycie biznesowym, który naświetli nowe możliwości współpracy między koreańskim sektorem prywatnym a krajami afrykańskimi”. Ponadto stwierdził: „Biorąc pod uwagę nieograniczony potencjał biznesowy kontynentu, kluczowe znaczenie ma wzmocnienie stosunków dwustronnych i lepsze zrozumienie narodów afrykańskich”.

„Ten szczyt ma tym większe znaczenie, że wykracza poza forum biznesowe” ‒ zauważył Lyeo Woon-Ki, prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej, i wyraził nadzieję, że będzie to doskonała okazja do kształtowania nowych inicjatyw współpracy między Koreą a Afryką.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2210076/photo_2023_09_13_22_59_41.jpg

Źródło: SK Group

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2023, 17:47
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ