Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wiceminister Marcin Romanowski na międzynarodowej konferencji „New Europe” (komunikat)

21.09.2023, 17:11aktualizacja: 21.09.2023, 17:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

– W Unii Europejskiej mamy do czynienia z politycznym procesem federalizacji, a właściwie centralizacji – powiedział wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski w drugim dniu międzynarodowej konferencji naukowej „New Europe”. Sympozjum otworzył wczoraj Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Wiceminister Marcin Romanowski skupił się w swoim wystąpieniu na niebezpieczeństwach wynikających z odejścia od tradycyjnego systemu wartości w różnych strukturach Unii Europejskiej.

– Pozbawianie państw członkowskich suwerenności i odchodzenie od zasady jednomyślności, łączy się w praktyce z dekonstruowaniem fundamentów europejskiego systemu wartości, opartego na chrześcijaństwie, tradycyjnie pojmowanej rodzinie oraz wolności sumienia i wyznania – ocenił.

Zaznaczył, że Unia Europejska był budowana jako konglomerat suwerennych państw narodowych. Natomiast forsowana od jakiegoś czasu propozycja rezygnacji z zasady jednomyślności nie ma nic wspólnego z wizją założycieli Unii. Jest sprzeczna z obowiązującymi traktatami i prowadzi do znaczącego poszerzenia kompetencji Brukseli. Dzieje się to kosztem rządów poszczególnych państw, a miejsce podejmowania decyzji przesuwa się coraz bardziej w kierunku Berlina i Paryża.

Jak zauważył wiceminister Marcin Romanowski, ta tendencja łączy się z radykalnym odejściem od chrześcijańskiego systemu wartości na rzecz ideologii neomarksistowskiej. Ten współczesny marksizm, w formie ideologii gender oraz różnych ideologii pseudoekologicznych, od wielu lat jest agresywnie promowany w agendzie różnych europejskich instytucji.

– W związku z tym należy przeciwstawiać się narzucaniu wszystkim rozwiązań, które są sprzeczne z narodową tradycją. Dlatego tak bardzo potrzebne jest myślenie o Unii Europejskiej jako o Europie ojczyzn, która składa się z suwerennych państw – podkreślił.

Zagrożone fundamenty Europy

Wystąpienie było częścią panelu „Aksjologia. Integracja czy dezintegracja Europy?”, który dotyczył przyszłości Europy w sferze systemu wartości. Tę część konferencji otworzył referat prof. Fernanda Simona Yarzy z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie. Tematem były napięcia, jakie w europejskim systemie praw człowieka daje się zaobserwować między wielokulturowym utopizmem a tożsamością europejską. Z kolei dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, mówił o perspektywach i zagrożeniach dwóch modeli rozwoju Unii Europejskiej: imperium i federacji.

Panel zamknęło wystąpienie prof. Artura Kotowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poświęcone aksjologii traktatów unijnych.

UE pionkiem czy królem na szachownicy?

Drugi dzisiejszy panel dotyczył miejsca Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Brytyjski uczony i polityk, prof. Maurice Glasman, mówił o tym, w jaki sposób aktywne zaangażowanie się Polski, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i skandynawskich we wsparcie dla napadniętej Ukrainy – przy bierności Niemiec i Francji – daje nadzieję na stworzenie realnej alternatywy dla francusko-niemieckiej dominacji w Unii Europejskiej. Natomiast prof. Tomasz Kośmider, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, nakreślił najważniejsze wyzwania przed jakimi staje Unia Europejska w związku z dynamicznymi zmianami, zachodzącymi w zakresie geopolitycznego bezpieczeństwa.

Jaka Europa przyszłości

Dwudniowe (20-21 września br.) sympozjum w Warszawie poświęcone było roli i przyszłości Unii Europejskiej. Jego organizatorami są Centrum Badań Polityki Europejskiej oraz Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Międzynarodowe grono ekspertów, polityków i naukowców poruszyło kluczowe kwestie dotyczące Europy. Dyskutowano o Unii Europejskiej po 2004 roku, o ideach, projektach i pomysłach na przyszłość UE, a także o wyzwaniach i szansach. Debata dotyczyła także roli Europy w XXI wieku w zmieniającym się kontekście geopolitycznym.

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.09.2023, 17:11
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ