Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
– W Unii Europejskiej mamy do czynienia z politycznym procesem federalizacji, a właściwie centralizacji – powiedział wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski w drugim dniu międzynarodowej konferencji naukowej „New Europe”. Sympozjum otworzył wczoraj Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Wiceminister Marcin Romanowski skupił się w swoim wystąpieniu na niebezpieczeństwach wynikających z odejścia od tradycyjnego systemu wartości w różnych strukturach Unii Europejskiej.
– Pozbawianie państw członkowskich suwerenności i odchodzenie od zasady jednomyślności, łączy się w praktyce z dekonstruowaniem fundamentów europejskiego systemu wartości, opartego na chrześcijaństwie, tradycyjnie pojmowanej rodzinie oraz wolności sumienia i wyznania – ocenił.
Zaznaczył, że Unia Europejska był budowana jako konglomerat suwerennych państw narodowych. Natomiast forsowana od jakiegoś czasu propozycja rezygnacji z zasady jednomyślności nie ma nic wspólnego z wizją założycieli Unii. Jest sprzeczna z obowiązującymi traktatami i prowadzi do znaczącego poszerzenia kompetencji Brukseli. Dzieje się to kosztem rządów poszczególnych państw, a miejsce podejmowania decyzji przesuwa się coraz bardziej w kierunku Berlina i Paryża.
Jak zauważył wiceminister Marcin Romanowski, ta tendencja łączy się z radykalnym odejściem od chrześcijańskiego systemu wartości na rzecz ideologii neomarksistowskiej. Ten współczesny marksizm, w formie ideologii gender oraz różnych ideologii pseudoekologicznych, od wielu lat jest agresywnie promowany w agendzie różnych europejskich instytucji.
– W związku z tym należy przeciwstawiać się narzucaniu wszystkim rozwiązań, które są sprzeczne z narodową tradycją. Dlatego tak bardzo potrzebne jest myślenie o Unii Europejskiej jako o Europie ojczyzn, która składa się z suwerennych państw – podkreślił.
Zagrożone fundamenty Europy
Wystąpienie było częścią panelu „Aksjologia. Integracja czy dezintegracja Europy?”, który dotyczył przyszłości Europy w sferze systemu wartości. Tę część konferencji otworzył referat prof. Fernanda Simona Yarzy z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie. Tematem były napięcia, jakie w europejskim systemie praw człowieka daje się zaobserwować między wielokulturowym utopizmem a tożsamością europejską. Z kolei dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, mówił o perspektywach i zagrożeniach dwóch modeli rozwoju Unii Europejskiej: imperium i federacji.
Panel zamknęło wystąpienie prof. Artura Kotowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poświęcone aksjologii traktatów unijnych.
UE pionkiem czy królem na szachownicy?
Drugi dzisiejszy panel dotyczył miejsca Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Brytyjski uczony i polityk, prof. Maurice Glasman, mówił o tym, w jaki sposób aktywne zaangażowanie się Polski, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i skandynawskich we wsparcie dla napadniętej Ukrainy – przy bierności Niemiec i Francji – daje nadzieję na stworzenie realnej alternatywy dla francusko-niemieckiej dominacji w Unii Europejskiej. Natomiast prof. Tomasz Kośmider, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, nakreślił najważniejsze wyzwania przed jakimi staje Unia Europejska w związku z dynamicznymi zmianami, zachodzącymi w zakresie geopolitycznego bezpieczeństwa.
Jaka Europa przyszłości
Dwudniowe (20-21 września br.) sympozjum w Warszawie poświęcone było roli i przyszłości Unii Europejskiej. Jego organizatorami są Centrum Badań Polityki Europejskiej oraz Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Międzynarodowe grono ekspertów, polityków i naukowców poruszyło kluczowe kwestie dotyczące Europy. Dyskutowano o Unii Europejskiej po 2004 roku, o ideach, projektach i pomysłach na przyszłość UE, a także o wyzwaniach i szansach. Debata dotyczyła także roli Europy w XXI wieku w zmieniającym się kontekście geopolitycznym.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sdd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2023, 17:11 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |