Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: rozmowy polsko-emirackie (komunikat)

22.09.2023, 18:45aktualizacja: 22.09.2023, 18:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Współpraca państw w dziedzinie rolnictwa oraz bezpieczeństwo żywnościowe to tematy dzisiejszych rozmów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z Mohamedem Al Harbi, ambasadorem Państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w Polsce. Ambasadorowi ZEA w Polsce towarzyszyli przedstawiciele koncernu LuLu Group International z prezesem Yusuffem Ali na czele. W spotkaniu uczestniczył też ambasador RP w ZEA Jakub Sławek oraz zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jan Białkowski.

Stanowisko strony polskiej

Minister Telus pogratulował prezesowi Yusuffowi Ali decyzji o utworzeniu centrum logistyczno-dystrybucyjnego na Europę Wschodnią na terenie portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Minister wyraził nadzieję, że ten projekt pozytywnie wpłynie na udrożnienie kanałów sprzedaży polskich produktów rolno-spożywczych na rynki, na których obecny jest koncern LuLu, tj. do państw Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Indii. Jednocześnie szef MRiRW poinformował emirackich rozmówców o świetnych wynikach polskiego eksportu rolnego i zachęcił ich do kontaktów z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Poruszono też temat bezpieczeństwa żywnościowego. Minister Telus zwrócił uwagę na konieczność współpracy administracji, sektora rolno-spożywczego, firm przetwórczych i handlowych w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania łańcuchów żywnościowych. W obecnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie żywności na świecie ma kluczowe znaczenie.

Stanowisko strony emirackiej

Prezes firmy LuLu Yusuff Ali podkreślił, że Polska jest kojarzona z produktami żywnościowymi wysokiej jakości i liczy, że uda się je jeszcze mocniej rozpropagować na zagranicznych rynkach. W tym kontekście dodał, że firma planuje zorganizowanie polskiego tygodnia w należących do niej hipermarketach.

Polski eksport rolno-spożywczy do ZEA

Według wstępnych danych w okresie od stycznia do lipca 2023 r. wartość eksportu rolnego z Polski do ZEA wyniosła 97,2 mln euro, co oznacza wzrost o ok. 45 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Eksportowaliśmy głównie chleb i pieczywo cukiernicze, przetwory spożywcze, tytoń, wyroby cukiernicze i jabłka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.09.2023, 18:45
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ