Newsletter

Zdrowie i styl życia

Urlop w Krynicy-Zdroju. Poczuj klimat niezwykłego uzdrowiska

27.09.2023, 09:23aktualizacja: 27.09.2023, 10:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adobe Stock
Adobe Stock
W Polsce funkcjonuje obecnie 47 miejscowości z przyznanym statusem uzdrowiska. Na ich tle szczególnie wyróżnia się jedna - Krynica-Zdrój. To wyjątkowe miejsce w samym sercu Beskidu Sądeckiego, które oferuje wiele więcej niż same typowo uzdrowiskowe atrakcje. To miasteczko, które warto odwiedzić przez cały rok i bez względu na to, czy jest lato, czy panuje zima, liczyć na wspaniale spędzony czas. Co ciekawego można robić i zobaczyć w tym pięknym, beskidzkim kurorcie?

Krynica-Zdrój dla kuracjuszy i nie tylko!

Walory uzdrowiskowe Krynicy-Zdroju są znane już od ponad 200 lat. W XVII w. odkryte zostały krynickie źródła mineralne, a pierwsi turyści zaczęli odwiedzać to miejsce już na początku XIX w. Prężny rozwój uzdrowiska nastąpił w 1856 r., kiedy jego oferta zabiegowa została wzbogacona o kąpiele borowinowe. W tym czasie na terenie Krynicy-Zdroju powstały takie zabytki, jak m.in. Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne i Teatr Modrzewiowy. W 1976 r. wytyczona została linia kolejowa do Muszyny, do której na początku XX w. dołączyło także bezpośrednie połączenie.

W 20-leciu międzywojennym Krynica-Zdrój była jednym z najmodniejszych i najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych. Na przestrzeni lat w jej progach gościły takie znane osobistości, jak m.in. Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Władysław Reymont oraz Jan Kiepura, który na tyle upodobał sobie to miejsce, że wybudował tu wille wartą ponoć ponad 3 mln dolarów! Krynica-Zdrój to obecnie prawdziwa perła na tle polskich miejscowości uzdrowiskowych, której walory docenić można tylko w jeden sposób - spędzając tu urlop.

Krynica-Zdrój jest miejscowością świetnie przygotowaną do przyjęcia turystów. Na jej terenie działa rozbudowana i zróżnicowana baza noclegowa. Do dyspozycji gości są obiekty noclegowe z różnych kategorii - należą do nich m.in. domki letniskowe i apartamenty, a także liczne pokoje i kwatery do wynajęcia w pensjonatach, willach oraz prywatnych domach lokalnych mieszkańców. Wszystkie swoje noclegi Krynica-Zdrój oferuje w zróżnicowanych cenach, co pozwala na znalezienie wśród nich opcji dopasowanej do budżetu każdego turysty.

Najważniejsze miejsca na mapie Krynicy-Zdroju

Źródłem popularności Krynicy-Zdrój są oczywiście znajdujące się na jej terenie pijalnie wód mineralnych. W historycznej części miasta mieści się kilka zabytkowych budynków, w których można skosztować wyjątkowej wody o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Do najbardziej znanych należą Stare Łazienki, które powstały jeszcze w 1866 r.

Adobe Stock

Tuż przy deptaku miejskim działa Pijalnia Główna z 1971 r., a w Starym Domu Zdrojowym Pijalnia Mieczysław. Orzeźwiającej wody mineralnej skosztować można także w drodze na Górę Parkową - przy dolnej stacji kolejki znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych Jan.

Krynica-Zdrój słynie ze swojej charakterystycznej, typowej dla tej części Beskidów zabudowy. Na jej tle szczególnie wyróżniają się zabytkowe wille, w tym m.in. słynna Romanówka. W jej wnętrzach mieści się Muzeum Nikifora poświęcone twórczości malarza prymitywisty, silnie związanego z Krynicą.

Krynica-Zdrój dla aktywnych turystów

Krynica-Zdrój zachwyci nie tylko miłośników zwiedzania, lecz także ludzi, którzy kochają aktywność i chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Atrakcją, z której powinni bez wątpienia skorzystać, jest wyprawa na krynicką Górę Parkową, na którą można dostać się pieszo lub kolejką. Innym wzniesieniem w okolicy, które warto zdobyć, jest Góra Krzyżowa (812 m n.p.m.), z której rozpościerają się przepiękne widoki - podziwiać można stąd m.in. Górę Parkową i Beskid Niski.

Nową, bo oddaną do dyspozycji turystów w 2019 r. atrakcją turystyczną Krynicy-Zdrój jest natomiast „Ścieżka w koronach drzew”. To nic innego jak nowoczesna wieża widokowa, do której prowadzi ścieżka edukacyjna dosłownie wytyczona w koronach drzew. Konstrukcja stanowi ewenement nie tylko w skali ogólnopolskiej, lecz także europejskiej - jest to jedyna na Starym Kontynencie wieża widokowa w całości zbudowana z drewna. Na osoby, które zdecydują się na jej odwiedzenie, czekają wspaniałe widoki, liczne przystanki edukacyjne, a także 60-metrowa zjeżdżalnia, która stanowi spektakularne zwieńczenie spaceru w koronach drzew.

Źródło informacji: Nocowanie.pl

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2023, 09:23
Źródło informacji Nocowanie.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii